scan steel
web-baneer-728x90
WhatsApp Image 2023-12-06 at 12.52.17
728x90-banner-17.2.24jpg
Untitled-1 copy (1)
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online, Odisha News, khabar odisha,news in oriya

ଧିରେ ଧିରେ ଦୁର୍ବଳ ହେଉଛି ଘୂର୍ଣ୍ଣିବଳୟ ପ୍ରଭାବ : ଦୁଇ ଦିନ ବର୍ଷା ପରେ ପାଗ ଶୁଖିଲା

24/07/2022 at 8:12 AM

ଭୁବନେଶ୍ୱର ୨୪/୦୭: ଉତ୍ତର ଓଡ଼ିଶା ଉପରେ ସୃଷ୍ଟି ଘୂର୍ଣ୍ଣିବଳୟ ଏବେ ଆଭ୍ୟନ୍ତରୀଣ ଓଡ଼ିଶା ଉପରେ ରହିଛି । ଏହାର ପ୍ରଭାବ ଧୀରେ ଧୀରେ ଦୁର୍ବଳ ହେଉଛି । ଆଗାମୀ ଦୁଇ ଦିନ ରାଜ୍ୟର କିଛି ସ୍ଥାନରେ ଅଧିକ ବର୍ଷା ହୋଇପାରେ । ପରେ ପାଗ ଶୁଖିଲା ରହିବ । ଆଞ୍ଚଳିକ ପାଣିପାଗ ବିଜ୍ଞାନ କେନ୍ଦ୍ର ଏହି ପୂର୍ବାନୁମାନ ଦେଇଛି । ରବିବାର ଓ ସୋମବାର ଦୁଇ ଦିନ ରାଜ୍ୟରେ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ହୋଇଛି । ଉତ୍ତର ଆଭ୍ୟନ୍ତରୀଣ ଓ ଦକ୍ଷିଣ ଆଭ୍ୟନ୍ତରୀଣ ଓଡ଼ିଶାର କିଛି ସ୍ଥାନରେ ବର୍ଷା ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି । ଗଜପତି, ଗଞ୍ଜାମ, କନ୍ଧମାଳ, ପୁରୀ, ଖୋର୍ଦ୍ଧା, କଟକ, ନୟାଗଡ଼, ବୌଦ୍ଧ, ଅନୁଗୁଳ, ଢେଙ୍କାନାଳ, ଦେବଗଡ଼, ସୁନ୍ଦରଗଡ଼, ସମ୍ବଲପୁର ଓ କେନ୍ଦୁଝର ଜିଲ୍ଲାର ଗୋଟିଏ ବା ଦୁଇଟି ସ୍ଥାନରେ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ହୋଇପାରେ ବୋଲି ପୂର୍ବାନୁମାନ ଦିଆଯାଇଛି ।

ସେହିଭଳି ସୋମବାର ମାଲକାନଗିରି, କୋରାପୁଟ, ସୁନ୍ଦରଗଡ଼, ଝାରସୁଗୁଡ଼ା, କେନ୍ଦୁଝର, ଯାଜପୁର, ଢେଙ୍କାନାଳ, କଟକ, ଜଗତସିଂହପୁର ଓ ପୁରୀ ଜିଲ୍ଲାର କିଛି ସ୍ଥାନରେ ବର୍ଷା ହୋଇପାରେ । ୨୬ ଓ ୨୭ ବର୍ଷା ସମ୍ଭାବନା ନାହିଁ ଓ ପାଗ ଶୁଖିଲା ରହିବ ବୋଲି ପାଣିପାଗ ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ କୁହାଯାଇଛି । ରାଜ୍ୟରେ ଆଗାମୀ ଦୁଇ ଦିନ ସାମାନ୍ୟ ବର୍ଷା ହୋଇପାରେ । ଏହାପରେ ୫ ତାରିଖ ଯାଏ ବର୍ଷା ନାହିଁ ବୋଲି ସୋଆ ଜଳାବାୟୁ ଓ ପରିବେଶ କେନ୍ଦ୍ର ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଡ. ଶରତ ସାହୁ ଆକଳନ କରିଛନ୍ତି ।

ଗତ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ରାଜ୍ୟର ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ଭଲ ବର୍ଷା ହୋଇଛି । ଛତ୍ରପୁରରେ ୯୧.୬ ମିଲିମିଟର, ଟିଟିଲାଗଡ଼ରେ ୬୩.୨ ମିଲିମିଟର, ଭବାନୀପାଟଣାରେ ୫୦.୬, ତାଳଚେରରେ ୩୫, ବାରିପଦାରେ ୨୪, ପୁରୀରେ ୨୩.୭, ଭଦ୍ରକରେ ୨୨.୪, ସୁନ୍ଦରଗଡ଼ରେ ୨୧.୩, କେନ୍ଦୁଝରରେ ୨୧.୧, ଦେବଗଡ଼ରେ ୨୯.୪ ମିଲିମିଟର ବର୍ଷା ହୋଇଛି । ଶନିବାର ସକାଳୁ ସନ୍ଧ୍ୟା ଭିତରେ ଯାଜପୁରରେ ୪୧, ସୋନପୁରରେ ୩୫, ବାଲେଶ୍ୱରରେ ୨୨, କଟକରେ ୧୧ ଓ ଭୁବନେଶ୍ୱରରେ ୨.୫ ମିଲିମିଟର ବର୍ଷା ହୋଇଥିବା ପାଣିପାଗ ବିଭାଗ ତଥ୍ୟ ରଖିଛି ।

ଜଳସମ୍ପଦ ବିଭାଗର ସୂଚନା ଅନୁସାରେ, ମହାନଦୀ ତଳମୁଣ୍ଡ ଆଠମଲ୍ଲିକରେ ୮୦, କାକଟପୁରରେ ୭୦, ଟିଟିଲାଗଡ଼ରେ ୬୩.୨, ପାଇକମାଳରେ ୬୦, ସିନାପାଲିରେ ୫୫.୬, ଭବାନୀପାଟଣାରେ ୫୦.୬ ମିମି ବର୍ଷା ହୋଇଛି । ମହାନଦୀର ଉପରମୁଣ୍ଡରେ ଥିବା ଝରାବନ୍ଧରେ ୬୪, ଗାଇସିଲଟରେ ୩୫ ମିମି ବର୍ଷା ହୋଇଛି । ବୁଢ଼ାବଳଙ୍ଗ ନଦୀ ଅଞ୍ଚଳର ସୋରରେ ୬୮ ଓ ବାହାଙ୍ଗାରେ ୭୦ମିମି ବର୍ଷା ହୋଇଛି । ଋଷିକୂଲ୍ୟାର ଛତ୍ରପୁରରେ ୯୧ ଓ ପୋଲସରାରେ ୭୦.୮ ମିମି ବର୍ଷା ହୋଇଛି ।

   Related Posts