scan steel
web-baneer-728x90
WhatsApp Image 2023-12-06 at 12.52.17
728x90-banner-17.2.24jpg
Untitled-1 copy (1)
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online, Odisha News, khabar odisha,news in oriya

ବିଜେପି ଉପରେ ବର୍ଷିଲେ ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧି, ମାଲଓ୍ବା ସଭାରେ ବୁଝାଲେ ‘ଜୟ ଶ୍ରୀରାମ ଫିଲୋସଫି’

3/12/2022 at 12:13 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: କଂଗ୍ରେସ ସଂସାଦ ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧିଙ୍କ ମୁହଁରେ ‘ଜୟ ଶ୍ରୀରାମ’ । ଭାରତ ଯୋଡ଼ ଯାତ୍ରାରେ ‘ଜୟ ଶ୍ରୀରାମ ଫିଲୋସଫି’ ବୁଝାଇଲେ ରାହୁଲ । ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶର ମାଲଓ୍ବା ଜିଲ୍ଲାରେ ରାମଙ୍କର ୩ ମହାମନ୍ତ୍ରର ଅର୍ଥ ବୁଝାଇଛନ୍ତି । ଏହା ସହିତ ଆରଏସଏସ ଓ ବିଜେପି ଉପରେ ବର୍ଷିଛନ୍ତି ରାହୁଲ ।

କଂଗ୍ରେସର ଭାରତ ଯୋଡ଼ ଯାତ୍ରାକୁ ତିନି ମାସ ପୂରିବାକୁ ଯାଉଛି । କନ୍ୟାକୁମାରୀରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିବା ଯାତ୍ରା ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶରେ ପହଞ୍ଚିଛି । ମାଲଓ୍ବା ଜିଲ୍ଲାରେ ଆୟୋଜିତ ସଭାରେ ଆରଏସଏସ ଓ ବିଜେପି ଉପରେ ବର୍ଷିବା ସହିତ ‘ଜୟ ଶ୍ରୀରାମ ଫିଲୋସଫି’ ବୁଝାଇଛନ୍ତି ରାହୁଲ । ‘ହେ ରାମ’ର ଅର୍ଥ ଭଗବାନ ‘ରାମ’ ସେହି ପତସ୍ବୀଙ୍କ ସହିତ ରହିଥାନ୍ତି, ଯିଏ ପୁରା ଜୀବନକୁ ପ୍ରଭୁଙ୍କ ତପସ୍ୟାରେ ନିୟୋଜିତ ହୋଇଥାଏ । ଏହା ସହିତ କହିଛନ୍ତି, ଭଗବାନ ରାମ ଏକ ବ୍ୟକ୍ତି ନଥିଲେ । ସେ ଲୋକଙ୍କ ବଞ୍ଚିବାର ଶୈଳି ଥିଲେ । ଦ୍ବିତୀୟ ମନ୍ତ୍ର ‘ଜୟ ସିୟାରାମ’ର ଅର୍ଥ ମଧ୍ୟ ବୁଝାଇଛନ୍ତି ରାହୁଲ । ‘ଜୟ ସିୟାରାମ’ ମାନେ ସୀତା-ରାମ୍ ଏକ । ‘ଜୟ ସିୟାରାମ’ କହିବା ବେଳେ ଆମେ ମା’ ସୀତାଙ୍କୁ ମନେପକାଇଥାଉ । ସେହିପରି ତୃତୀୟ ନାରା ‘ଜୟ ଶ୍ରୀରାମ’ର ଅର୍ଥ ମଧ୍ୟ ବୁଝାଇଥିଲେ ରାହୁଲ ।  

ରାମଙ୍କର ତିନି ମନ୍ତ୍ରକୁ ନେଇ ବିଜେପି ଓ ଆରଏସଏସ ଉପରେ ବର୍ଷିଛନ୍ତି ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧି । ବିଜେପି ସଦସ୍ୟ ସବୁବେଳେ ‘ଜୟ ଶ୍ରୀରାମ’ କହିଥାନ୍ତି, ହେଲେ ‘ଜୟ ସିୟାରାମ’ କେବେ କହିନଥାନ୍ତି । ପ୍ରଭୁ ରାମଚନ୍ଦ୍ର ଯେଉଁ ଭଳି ଭାବେ ଜୀବନ ଜୀଉ ଥିଲେ, ବିଜେପି ନେତାଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ସେହି ଭଳି ଭବନା ନାହିଁ । ରାମଚନ୍ଦ୍ର କାହା ସହିତ ଅନ୍ୟାୟ କରିନାହାନ୍ତି। ଭଗବାନଙ୍କ ପାଖରେ ଧାନୀ ଓ ଗରିବ ସବୁ ସମାନ । ବିଜେପି ସଦସ୍ୟ ଜୟ ସିୟାରାମ ଓ ଜୟ ସୀତାରାମ କୁହାନ୍ତି ନାହିଁ, କାରଣ ତାଙ୍କ ସଂଗଠନରେ ମହିଳା ନାହାନ୍ତି ବୋଲି କହି ଜୋରଦାର ଟାର୍ଗେଟ୍ କରିଛନ୍ତି ରାହୁଲ ।

   Related Posts