AKK 2023
Hari omm 2
AKK2023
hari om films
WEB_F-8
HARI-OMM_728X90_B
WEB_F-9
Showcase2022
hari om films
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର୨: CFSLର ସହାୟତାରେ ASI ଗୋପାଳ ଦାସଙ୍କ ହେବ ଭଏସ ଟେଷ୍ଟ
  • ||
  • ଖଲ୍ଲିକୋଟ: ବସ୍‌ କର୍ମଚାରୀ ଭୁଲିଗଲେ ମାନବିକତା, ଅଧାରାସ୍ତାରେ ଛାଡି ଚାଲିଗଲେ ମୃତଦେହ
  • ||
  • ଦାରିଙ୍ଗବାଡି: ବାଇକ୍‌-କାର୍‌ ମୁହାଁମୁହିଁ ଧକ୍କା: ୨ ମୃତ, ଜଣେ ଆହତ
  • ||
  • ପାଟଣା: ପୋଖରୀ ଭିତରକୁ ପଶିଲା ତେଲ ଟ୍ୟାଙ୍କର, ଭାରସାମ୍ୟ ହରାଇ ଓଲଟିପଡିଲା
  • ||

ମାଣ୍ଡିଆ ଦୂର କରେ ଅନେକ ସମସ୍ୟା, ଜାଣନ୍ତୁ ଏହାର ଫାଇଦା

23/12/2022 at 2:22 PM

ମୁମ୍ଵାଇ ୨୩।୧୨: ଦିନଥିଲା ମାଣ୍ଡିଆ ଗରିବଙ୍କ ଖାଦ୍ୟ ଭାବେ ଜଣାଶୁଣା ଥିଲା । ମାତ୍ର ଆଜି ଏହା ପ୍ରାୟ ସମ୍ଭ୍ରାନ୍ତ ପରିବାରର ସ୍ଥାନ ଅକ୍ତିଆର କରିଛି । ମାଣ୍ଡିଆ ପୋଷକ ତତ୍ତ୍ୱରେ ଭରପୂର।  ଯେଉଁଥିରେ କ୍ୟାଲସିୟମ୍‌, ଭିଟାମିନ ଓ କାର୍ବୋ-ହାଇଡ୍ରେଟ୍‌ ଆଦି ରହିଛି।  ଫାଇବରରେ ଭରା ମାଣ୍ଡିଆ କେବଳ ଓଜନକୁ  ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରି ନଥାଏ, ବରଂ ପାଚନ ଶକ୍ତିକୁ ମଧ୍ୟ ତୀବ୍ର କରିଥାଏ । ମାଣ୍ଡିଆକୁ ଇଡଲୀ କିମ୍ବା ଅଟା ସହ ମିଶାଇ ରୁଟି ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିପାରିବେ । ସକାଳ  ସମୟରେ ମାଣ୍ଡିଆ ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ସାରା ଦିନ  ସତେଜ ଅନୁଭବ କରିବେ । ଚାଲନ୍ତୁ ଦେଖିବା  ମାଣ୍ଡିଆରେ କଣ ରହିଛି ଫାଇଦା। କ୍ୟାଲସିୟମ୍‌  ଅଭାବକୁ  ଦୂରାଏ ବିଭିନ୍ନ  ଖାଦ୍ୟଶସ୍ୟ  ତୁଳନାରେ  ସର୍ବାଧିକ।  କ୍ୟାଲସିୟମ  ମାଣ୍ଡିଆରେ ହିଁ ରହିଛି,  ଯାହା ହାଡ଼ ଓ ଦାନ୍ତକୁ ମଜଭୂତ କରିଥାଏ। 

ଏହାବ୍ୟତୀତ ଅଷ୍ଟିଓଫୋରୋସିସ୍‌ ପରି ସମସ୍ୟାକୁ ଦୂର କରିବାରେ ବେଶ୍‌ ସହାୟକ ହୋଇଥାଏ ମାଣ୍ଡିଆ। ମଧୁମେହକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରେ ଯଦି ମଧୁମେହ ସବୁବେଳେ ବଢି ରହୁଥାଏ । ତେବେ ମାଣ୍ଡିଆକୁ  ଅଟା ସହ ମିଶାଇ ରୁଟି କରନ୍ତୁ। କିଛି ଦିନ ପରେ ମଧୁମେହ ନିୟନ୍ତ୍ରଣରେ ଆସିଯିବ। ଏଥିରେ ବହୁ ମାତ୍ରାରେ ପଲିଫୋନେଲ୍‌ ଓ ଡାଏଟରୀ ଫାଇବର ରହିଛି, ଯାହା  ଶରୀରରେ ବଢୁଥିବା ଶର୍କରାସ୍ତରକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରିତ କରିଥାଏ। ଚିନ୍ତା ଦୂର କରେ ମାଣ୍ଡିଆରେ ଭରପୂର ମାତ୍ରାରେ ଆଣ୍ଟି-ଅକ୍ସିଡେଣ୍ଟ ରହିଛି। ଯାହା ଚିନ୍ତାକୁ କମ୍‌ କରିଥାଏ । ସେହିପରି  ଆଙ୍ଗ୍‌ଜାଇଟି, ଡିପ୍ରେସନ୍‌ ଓ ଚିନ୍ତାର ମଧ୍ୟ ଉପଚାର  କରିଥାଏ ।  ଓଜନ କମାଏ ଏଥିରେ ଥିବା ଫାଇବର ଶୀଘ୍ର ହଜମ ହୋଇ ନଥାଏ, ଫଳରେ ଅଧିକ ସମୟ ଯାଏ ପେଟ ପୁରା  ରହିଥାଏ।

ଏହାଦ୍ୱାରା ଓଭର୍‌ ଡାଏଟିଂରୁ ରକ୍ଷା  ମିଳିଥାଏ । ମାଣ୍ଡିଆ ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ଅଧିକ ସମୟ ଯାଏ ଭୋକ ଲାଗି ନଥାଏ ।  ତେଣୁ ଓଜନ ଆପେ ଆପେ  ନିୟନ୍ତ୍ରିତ ହୋଇଥାଏ ।  ଆନେମିଆ କମାଏ ମାଣ୍ଡିଆରେ ଥିବା  ଆଇରନ ଆନେମିଆର ଉପଚାର  କରିଥାଏ । ଶରୀରରେ  ହିମୋଗ୍ଲୋବିନ୍‌ କମ୍‌ ଥିଲେ  ମାଣ୍ଡିଆକୁ ଖାଦ୍ୟରେ ସାମିଲ୍‌  ନିଶ୍ଚୟ କରନ୍ତୁ । ଅଙ୍କୁରିତ ମାଣ୍ଡିଆ  ଖାଇଲେ ଭିଟାମିନ୍‌-ସି ସ୍ତର ବଢିଥାଏ ।

   Related Posts