scan steel
web-baneer-728x90
WhatsApp Image 2023-12-06 at 12.52.17
728x90-banner-17.2.24jpg
Untitled-1 copy (1)
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online, Odisha News, khabar odisha,news in oriya

କତାର ଫିଫା ବିଶ୍ୱକପ୍‌ ୨୦୨୨, ଶନିବାରଠୁ ନକ୍ଆଉଟ୍‌ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ମ୍ୟାଚ୍‌

3/12/2022 at 9:42 AM

ଦୋହା ୦୩।୧୨ : କତାର ଫିଫା ବିଶ୍ୱକପ୍‌ରେ ଶନିବାରଠୁ ନକ୍‌ ଆଉଟ୍‌ (ରାଉଣ୍ଡ-୧୬) ପର୍ଯ୍ୟାୟ ଆରମ୍ଭ ହେବାକୁ ଯାଉଛି । ଏହି ପର୍ଯ୍ୟାୟର ବିଜୟୀ ଦଳ କ୍ୱାର୍ଟର ଫାଇନାଲ୍‌ରେ ପ୍ରବେଶ କରିବେ । ପରାଜିତ ଦଳଙ୍କ ଅଭିଯାନ ଶେଷ ହେବ । ନେଦରଲାଣ୍ଡ୍‌ସ-ୟୁଏସ୍‌ଏ ରାଉଣ୍ଡ୍‌-୧୬ର ପ୍ରଥମ ମ୍ୟାଚ୍‌ ନେଦରଲାଣ୍ଡ୍‌ସ ଓ ୟୁଏସଏ ମଧ୍ୟରେ ଖେଳାଯିବ । ଏହି ମ୍ୟାଚ୍‌ରେ ନେଦରଲାଣ୍ଡ୍‌ସର ବିଜୟ ସମ୍ଭାବନା ୫୦ପ୍ରତିଶତ ଏବଂ ୟୁଏସଏର ୨୨ ପ୍ରତିଶତ ରହିଛି । ବିଶ୍ୱକପ୍‌ରେ ଉଭୟ ଦଳ ପରସ୍ପରକୁ ପ୍ରଥମ କରି ଭେଟିବେ । ପୂର୍ବରୁ ଉଭୟଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ୫ଟି ବନ୍ଧୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ମ୍ୟାଚ୍‌ ଖେଳାଯାଇଥିଲା । ୧୯୯୮ରୁ ୨୦୧୦ ମଧ୍ୟରେ ନେଦରଲାଣ୍ଡ୍‌ସ ୪ଟି ମ୍ୟାଚ୍‌ ଜିତିଥିଲା । ୨୦୧୫ରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ମ୍ୟାଚ୍‌ରେ ଆମେରିକା ବିଜୟ ହାସଲ କରିଥିଲା ।

ୟୁରୋପୀୟ ଦେଶ ବିପକ୍ଷରେ ଆମେରିକା ଶେଷ ୧୧ଟି ବିଶ୍ୱକପ୍‌ ମ୍ୟାଚ୍‌ ଜିତିପାରି ନାହିଁ । ୨୦୦୨ ବିଶ୍ୱକପ୍‌ରେ ଆମେରିକା ୩-୨ ଗୋଲ୍‌ରେ ପର୍ତ୍ତୁଗାଲ୍‌କୁ ହରାଇଥିଲା । ଏହାପରେ ଦଳ ୟୁରୋପୀୟ ଦେଶ ବିପକ୍ଷରେ ୫ଟି ମ୍ୟାଚ ପରାଜିତ ହୋଇଛି ଓ ୬ଟି ମ୍ୟାଚ୍‌ ଜିତିଛି । କୋଚ ଲୁଇସ ଭାନ ଗାଲ୍‌ଙ୍କ ଅଧିନରେ ନେଦରଲାଣ୍ଡ୍‌ସ ବିଶ୍ୱକପ୍‌ରେ ୧୦ଟି ମ୍ୟାଚ୍‌ ଅପରାଜେୟ ରହିଛି । ୭ଟି ମ୍ୟାଚ୍‌ ଜିତିଥିବାବେଳେ ୩ଟି ମ୍ୟାଚ୍‌ ଡ୍ର’ ରହିଛି ।

ଆର୍ଜେଣ୍ଟିନା-ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ

ଅହମ୍ମଦ ବିନ ଅଲି ଷ୍ଟାଡିୟମ୍‌ରେ ଶନିବାର ଆର୍ଜେଣ୍ଟିନା ଓ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ପରସ୍ପରକୁ ଭେଟିବାକୁ ଯାଉଛନ୍ତି । ଏହି ମ୍ୟାଚ୍‌ରେ ଆର୍ଜେଣ୍ଟିନାର ବିଜୟ ସୁଯୋଗ ୮୧ପ୍ରତିଶତ ରହିଛି । ବିଶ୍ୱକପ୍‌ ଇତିହାସରେ ଉଭୟ ଦଳ ପ୍ରଥମ କରି ପରସ୍ପରକୁ ଭେଟିବାକୁ ଯାଉଛନ୍ତି । ଶେଷ ଥର ପାଇଁ ୨୦୦୭ରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ଏକ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ବନ୍ଧୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ମୁକାବିଲାରେ ଉଭୟ ଦଳ ପରସ୍ପରକୁ ଭେଟିଥିଲେ । ମାର୍ଟିନ ଡେମିତ୍ସେଲଙ୍କ ଗୋଲ୍‌ ବଳରେ ଆର୍ଜେଣ୍ଟିନା ୧-୦ ଗୋଲ୍‌ରେ ଉକ୍ତ ମ୍ୟାଚ୍‌ ଜିତିଥିଲା ।

ଆଜି ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଉଭୟ ଦଳ ମଧ୍ୟରେ ୭ଟି ମୁକାବିଲା ହୋଇଛି । ଏଥିରୁ ଆର୍ଜେଣ୍ଟିନା ୫ଟି ମ୍ୟାଚ୍‌ ଜିତିଥିବାବେଳେ ଗୋଟିଏ ମ୍ୟାଚ୍‌ ଡ୍ର’ ରହିଛି । ୧୯୮୮ ଜୁଲାଇରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ଗୋଲ୍ଡ କପ ଟୁର୍ଣ୍ଣାମେଣ୍ଟରେ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ୪-୧ ଗୋଲ୍‌ରେ ଆର୍ଜେଣ୍ଟିନାକୁ ହରାଇଥିଲା । ଚାର୍ଲି ୟାଙ୍କୋସ ୨ଟି ଗୋଲ୍‌ ସ୍କୋର କରିଥିବା ବେଳେ ପଲ ୱେଡ୍‌ ଓ ଭ୍ଲାଡୋ ବୋଜିନୋସ୍କି ଅନ୍ୟ ୨ଟି ଗୋଲ୍‌ ଦେଇଥିଲେ । ବିଶ୍ୱକପ୍‌ରେ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ଶନିବାର ପଞ୍ଚମ ଦକ୍ଷିଣ ଆମେରିକୀୟ ଦଳକୁ ଭେଟିବ । ପୂର୍ବରୁ ଦକ୍ଷିଣ ଆମେରିକୀୟ ଦଳ ବିପକ୍ଷରେ ୪ଟି ମ୍ୟାଚ୍‌ ଖେଳି ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ୩ଟି ପରାଜିତ ହୋଇଛି ଓ ଅନ୍ୟ ମ୍ୟାଚ୍‌ଟି ଡ୍ର’ ରଖିଛି ।

ଗତ ୨୦୧୮ ରୁଷିଆ ବିଶ୍ୱକପ୍‌ରେ ଆର୍ଜେଣ୍ଟିନା ଗ୍ରୁପ୍‌ ପର୍ଯ୍ୟାୟରୁ ବିଦାୟ ନେଇଥିଲା । ୧୯୮୬ ବିଶ୍ୱକପ୍‌ରେ ପ୍ରଥମ କରି ରାଉଣ୍ଡ-୧୬ ସ୍ଥାନିତ କରାଯାଇଥିଲା । ସେବେଠୁ ଆର୍ଜେଣ୍ଟିନା ଆଜି ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କ୍ରମାନ୍ୱୟରେ ୨ଟି ବିଶ୍ୱକପ୍‌ କ୍ୱାର୍ଟର ଫାଇନାଲ୍‌ରୁ ବାଦ ପଡ଼ି ନାହିଁ । ୧୮୫୮ ଓ ୧୯୬୨ ବିଶ୍ୱକପ୍‌ରେ ଆର୍ଜେଣ୍ଟିନା କ୍ୱାର୍ଟର ଫାଇନାଲ୍‌କୁ ଉନ୍ନୀତ ହୋଇପାରି ନଥିଲା ।

ବିଶ୍ୱକପ ଇତିହାସରେ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ଦ୍ୱିତୀୟ ଥର ପାଇଁ ନକ୍‌ ଆଉଟ୍‌ ରାଉଣ୍ଡ୍‌ରେ ପ୍ରବେଶ କରିଛି । ଶେଷ ଥର ପାଇଁ ୨୦୦୬ ବିଶ୍ୱକପ୍‌ରେ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ନକ୍‌ ଆଉଟ୍‌ ଖେଳି ଇଟାଲୀ ଠାରୁ ୧-୦ ଗୋଲ୍‌ରେ ପରାଜିତ ହୋଇଥିଲା । ଫ୍ରାନ୍‌ସିସ୍କୋ ଟୋଟି ପେନାଲ୍ଟି ଜରିଆରେ ଗୋଲ୍‌ କରିଥିଲେ ।

   Related Posts