scan steel
web-baneer-728x90
WhatsApp Image 2023-12-06 at 12.52.17
728x90-banner-17.2.24jpg
Untitled-1 copy (1)
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online, Odisha News, khabar odisha,news in oriya

ପୁଟିନଙ୍କ ଦୃଢୋକ୍ତି, କହିଲେ ଋଷ ଏବଂ ଉତ୍ତର କୋରିଆ ମଧ୍ୟରେ ବଢିବ ଦ୍ୱିପାକ୍ଷିକ ସମ୍ପର୍କ

15/08/2022 at 2:06 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୧୫/୦୮: ଋଷ ଏବଂ ଉତ୍ତର କୋରିଆ ବଢିବ ଦ୍ୱିପାକ୍ଷିକ ସମ୍ପର୍କ । ସୋମବାର ଦିନ ପ୍ୟୋଙ୍ଗଙ୍ଗର ରାଜ୍ୟ ଗଣମାଧ୍ୟମ ଏକ ରିପୋର୍ଟରେ ଖୁଲ୍ଲାସା କରିଛି । ଋଷର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଭ୍ଲାଦିମିର ପୁଟିନ ଉତ୍ତର କୋରିଆ ନେତା କିମ ଜୋଙ୍ଗ୍ ଉନଙ୍କୁ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଦୁଇ ଦେଶ ସହଭାଗୀ ଉଦ୍ୟମ ସହ ବ୍ୟାପକ ତଥା ଗଠନମୂଳକ ଦ୍ୱିପାକ୍ଷିକ ସମ୍ପର୍କ ବିସ୍ତାର କରିବେ ।

କୋରିଆର ମୁକ୍ତି ଦିବସ ପାଇଁ କିମ୍‌ଙ୍କୁ ଲେଖିଥିବା ଏକ ପତ୍ରରେ ପୁଟିନ କହିଛନ୍ତି ଯେ ନିକଟତର ସମ୍ପର୍କ ଉଭୟ ଦେଶର ହିତ ପାଇଁ ରହିବ । ଏହା କୋରିଆ ଉପଦ୍ୱୀପ ଏବଂ ଉତ୍ତର ପୂର୍ବ ଏସୀୟ ଅଞ୍ଚଳର ସୁରକ୍ଷା ଏବଂ ସ୍ଥିରତାକୁ ଦୃଢ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିବ ବୋଲି ଉତ୍ତର କୋରିଆର କେସିଏନ୍ଏ ନ୍ୟୁଜ୍ ଏଜେନ୍ସି କହିଛି ।

କିମ୍ ପୁଟିନଙ୍କୁ ଏକ ଚିଠି ମଧ୍ୟ ଲେଖିଛନ୍ତି ଯେ ଦ୍ୱିତୀୟ ବିଶ୍ୱଯୁଦ୍ଧରେ ଜାପାନ ଉପରେ ବିଜୟ ହାସଲ କରିଥିଲା । ଏହାସହ କୋରିଆ ଉପଦ୍ୱୀପକୁ ଦଖଲ କରିଥିଲା । ପରେ ଋଷ-ଉତ୍ତର କୋରିଆ ମଧ୍ୟରେ ବନ୍ଧୁତା ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି । କିମ୍ ଚିଠିରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଶତ୍ରୁ ସୈନ୍ୟ ବାହିନୀର ଧମକ ଏବଂ ଉତ୍ତେଜନାକୁ ରୋକିବା ପାଇଁ ଦୁଇ ଦେଶ ମଧ୍ୟରେ ରଣନୈତିକ ତଥା ସାମରିକ ସହଯୋଗ, ସମର୍ଥନ ଏବଂ ଏକତା ଏକ ନୂତନ ସ୍ତରରେ ପହଞ୍ଚିଛି ।

KCNA ଶତ୍ରୁତାପୂର୍ଣ୍ଣ ଶକ୍ତି ଚିହ୍ନଟ କରିନଥିଲା । କିନ୍ତୁ ସେ ଆମେରିକା ଏବଂ ଏହାର ସହଯୋଗୀ ଦେଶକୁ ସୂଚାଇବା ପାଇଁ ସାଧାରଣତଃ ସେହି ଶବ୍ଦ ବ୍ୟବହାର କରୁଥିଲେ ।

   Related Posts