scan steel
web-baneer-728x90
WhatsApp Image 2023-12-06 at 12.52.17
728x90-banner-17.2.24jpg
Untitled-1 copy (1)
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online, Odisha News, khabar odisha,news in oriya

ୟୁକ୍ରେନ ବିରୋଧରେ ଯୁଦ୍ଧ ଲଢିବେ ଋଷ କଏଦୀ, ବଦଳରେ ଜେଲରୁ ମିଳିବ ମୁକ୍ତି : ପୁଟିନଙ୍କ ଅଫରକୁ ନେଇ ଚର୍ଚ୍ଚା

13/08/2022 at 11:09 AM

ମସ୍କୋ,୧3|୮: ରୁଷ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଭ୍ଲାଦିମିର୍‌  ପୁଟିନ୍‌ ଏବେ ଦେଶର ବିଭିନ୍ନ ଜେଲ୍‌ରେ ବନ୍ଦୀ ଥିବା  କଏଦୀଙ୍କୁ ଏକ ବିଶେଷ ଅଫର ଦେଇଛନ୍ତି । କହିଛନ୍ତି,  ୟୁକ୍ରେନ୍‌ରେ ଜାରି ରହିଥିବା ଯୁଦ୍ଧରେ ସାମିଲ ହୁଅ । ଦେଶ  ପାଇଁ ଲଢ଼ । ସେଠାରେ ୟୁକ୍ରେନୀୟ ସୈନ୍ୟ ବିରୋଧରେ  ଲଢ଼ିଲେ ଜେଲରୁ ସବୁଦିନ ପାଇଁ ମୁକ୍ତି ମିଳିବ । ପୁଟିନ୍‌ଙ୍କ ଏଭଳି ଅଫରରେ ଆଜୀବନ ସଜା  କାଟୁଥିବା କଏଦୀମାନେ ଆକୃଷ୍ଟ ହୋଇଛନ୍ତି । ୧୦ ବର୍ଷ  ଓ ତଦୂଦ୍ଧ୍ୱର୍ ଜେଲ ଦଣ୍ଡାଦେଶ ପାଇଥିବା କଏଦୀମାନେ  ମଧ୍ୟ ଏଥିପାଇଁ ମନ ବଳାଇଛନ୍ତି । ଏବେ କଏଦୀ ଓ  ସେମାନଙ୍କ ପରିବାର ଲୋକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଫୋନ୍‌ରେ  ବିଚାରବିମର୍ଶ ହେଉଛି ।

ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ପୁଟିନ୍‌ଙ୍କ ଏହି  ଅଫରକୁ ଗ୍ରହଣ କରିବେ କି ନାହିଁ ତାହା ଉପରେ  ଆଲୋଚନା ହେଉଛି । କିଛି କଏଦୀ ଏହି ଅଫର୍‌କୁ  ଗ୍ରହଣ ବି କରିନେଇଛନ୍ତି । ୟୁକ୍ରେନ୍‌ରେ ଚଳିତବର୍ଷ  ଫେବ୍ରୁଆରୀ ୨୪ରୁ ରୁଷ ଯୁଦ୍ଧ ଜାରି ରଖିଛି । ଏହା  ଥମିବାର ନାଁ ଧରୁନାହିଁ । ଛୋଟ ଦେଶ ହେଲେ ବି  ୟୁକ୍ରେନ୍‌ ଜୋରଦାର ଜବାବ ଦେଉଛି । ଯୁଦ୍ଧ ଆରମ୍ଭରୁ  ଏ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ରୁଷ ଏହାର ପ୍ରାୟ ୭୫,୦୦୦ ସୈନ୍ୟ  ହରାଇଥିବା ପାଶ୍ଚାତ୍ୟ ରିପୋର୍ଟରୁ ଜଣାପଡ଼ିଛି । ଏଭଳି  ସ୍ଥିତିରେ କଏଦୀଙ୍କୁ ବ୍ୟବହାର କରିବା ପାଇଁ ପୁଟିନ୍‌  ବାଧ୍ୟ ହୋଇଛନ୍ତି । ଶାରୀରିକ ଦୃଷ୍ଟିରୁ ଫିଟ୍‌ ଥିବା ଯୁବ  ବର୍ଗର କଏଦୀମାନଙ୍କୁ ପ୍ରଥମ ପସନ୍ଦ ଭାବେ ଚୟନ  କରାଯାଇ ଅଫର ଦିଆଯାଉଛି । ଏମିତି କି ଯୁଦ୍ଧ ପାଇଁ  ପାରିଶ୍ରମିକ ଦେବା ଲାଗି ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଉଛି ।

ଗଣମାଧ୍ୟମ ସଂସ୍ଥା ସିଏନ୍‌ଏନ୍‌ ମାସାଧିକ କାଳ  ଅନୁସନ୍ଧାନ କରିବା ପରେ ଏହି ଖବର ପାଇଛି ।  ରୁଷ୍‌ର ସଦ୍ୟ ସେନା ନିଯୁକ୍ତି ସ୍କିମ୍‌ରେ କଏଦୀମାନଙ୍କୁ  ସାମିଲ କରାଯାଇଛି । କଏଦୀଙ୍କ ବନ୍ଧୁ ଓ ସମ୍ପର୍କୀୟଙ୍କୁ  ବି ନିଯୁକ୍ତି ଦିଆଯାଉଛି । ଡଜନେରୁ ଅଧିକ ଜେଲରେ  ବନ୍ଦୀ ଥିବା ଶହ ଶହ କଏଦୀଙ୍କ ପାଖକୁ ସେନା  ଯାଇ ଖୋଲାଖୋଲି ଭାବେ ଅଫର ଦେଉଛି । ଏହି  କଏଦୀମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ହତ୍ୟାକାରୀ, ନିଶାଦ୍ରବ୍ୟ  ଚୋରା ଚାଲାଣକାରୀ ଭଳି ଅପରାଧୀ ରହିଛନ୍ତି ।  କିଛି କଏଦୀ ସେନାରେ ସାମିଲ ହୋଇସାରିଲେଣି । ୟୁକ୍ରେନ୍‌ ଯୁଦ୍ଧରେ ପ୍ରାଣ ହରାଇବା ଆଶଙ୍କା ଅଧିକ  ଥିବା ସତ୍ତେ୍ୱ ଅଧିକାଂଶ କଏଦୀ ପୁଟିନ୍‌ଙ୍କ ଅଫରକୁ  ଗ୍ରହଣ କରିବାକୁ ବାଧ୍ୟ ହେଉଛନ୍ତି ।

ତେବେ ରୁଷ  ସେନା ୟୁକ୍ରେନ୍‌ରେ ଯୁଦ୍ଧ ପାଇଁ ହତ୍ୟାକାରୀଙ୍କୁ ଜେଲରୁ  ନେବ ପଛେ, ବଳାତ୍କାରୀ, ଆତଙ୍କବାଦୀ ଓ ନକ୍ସଲଙ୍କୁ  ନେବନାହିଁ । ସର୍ବକ୍ଷମା କିମ୍ବା ୬ ମାସ ମଧ୍ୟରେ ମୁକ୍ତି  ପାଇଁ ଅଫର ଦିଆଯାଉଛି । ମାସକୁ ୧ ଲକ୍ଷ କିମ୍ବା ୨  ଲକ୍ଷ ରୁବଲ୍‌ ଦିଆଯିବ ବୋଲି କୁହାଯାଉଛି । ଜଣେ କଏଦୀ ନାମ ଗୋପନ ରଖିବା ସର୍ତ୍ତରେ  କହିଛନ୍ତି, ମୋ ସାମ୍ନାରେ ଏବେ ଦୁଇଟି ରାସ୍ତା ରହିଛି ।  ୧୦ ବର୍ଷ ଧରି ଜେଲରେ ରହିବି ନା ୬ ମାସ ମଧ୍ୟରେ  ମୁକୁଳିବି? ଯୁଦ୍ଧରେ ଯଦି ଜୀବନ ରହିଗଲା, ତେବେ  ୬ ମାସ ମଧ୍ୟରେ ମୁକୁଳିବା ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି ।  ଅନ୍ୟଥା ଜେଲର କାଳ କୋଠରିରେ ଦିନ କାଟିବାକୁ  ପଡ଼ିବ । ମୁଁ ମୋ ପିଲାମାନଙ୍କୁ ଶୀଘ୍ର ଦେଖିବାକୁ  ଚାହୁଁଛି । ଯଦି ଆମକୁ ବିକଳ୍ପ ମିଳୁଛି, ତେବେ ଏହାକୁ  ଗ୍ରହଣ କରିବୁ ନାହିଁ କାହିଁକି?

   Related Posts