scan steel
web-baneer-728x90
WhatsApp Image 2023-12-06 at 12.52.17
728x90-banner-17.2.24jpg
Untitled-1 copy (1)
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online, Odisha News, khabar odisha,news in oriya

ପବିତ୍ର ଘୋଷଯାତ୍ରା ପାଇଁ ଚଳଚଞ୍ଚଳ ରଥଖଳା, ଜୋରସୋରରେ ଚାଲିଛି ରଥ ନିର୍ମାଣ କାର୍ଯ୍ୟ : ସ୍ନାନଯାତ୍ରା ଲାଗି ଆଜିଠାରୁ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିରରେ ପ୍ରବେଶ କଲେ ଦଇତାପତି

15/06/2019 at 4:05 PM

ପୁରୀ (ଚିତରଂଜନ ମହାନ୍ତି) ୧୫|୬: ଆଉ ଦିନକ ପରେ ମହାପ୍ରଭୁଙ୍କ ସ୍ନାନଯାତ୍ରା । ସ୍ନାନଯାତ୍ରା ଅବସରରେ ୩ ରଥର ୪ ନାହାକା କାର୍ଯ୍ୟ ଶେଷ ହେବ । ଏହି ପରମ୍ପରାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଏବେ ୩ ରଥର ପ୍ରସ୍ତୁତି ଜୋରସୋରେ ଆଗେଇ ଚାଲିଛି । ସେହିପରି ଆସନ୍ତା ରଥଯାତ୍ରା ପାଇଁ ଆଜିଠାରୁ ଦଇତାପତି ସେବାୟତଙ୍କ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଯାଇଛି ନୀତି ଓ କାର୍ଯ୍ୟ।

ପବିତ୍ର ଘୋଷଯାତ୍ରା ପାଇଁ ଚଳଚଞ୍ଚଳ ରଥଖଳା । ଏବେ ୩ ରଥର ସମସ୍ତ ୪୨ ଟି ଚକ ସହ ୨୧ ଟି ଅକ ସଂଯୋଗ କରାଯିବା ପରେ ଦଣ୍ତା ଖଞ୍ଜିବା ଶେଷ କରାଯିବା ପାଇଁ ଉଦ୍ୟମ ଚାଲିଛି। ୩ ରଥର ସମୁଦାୟ ୨୫ ଟି ଦଣ୍ତା ମଧ୍ୟରୁ ନନ୍ଦିଘୋଷ ଓ ତାଳଧ୍ୱଜର ୯ ଟି ଲେଖାଏଁ ଓ ଦର୍ପଦଳନରେ ୭ ଟି ଦଣ୍ତା ରହିଛି। ଏ ସମସ୍ତ ଦଣ୍ତା ନିର୍ମାଣ ଶେଷ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ଏଗୁଡ଼ିକ ଭୋଇ ସେବାୟତଙ୍କ ସହାୟତାରେ ଖଞ୍ଜା ଯାଇଥାଏ । ଆସନ୍ତାକାଲି ଦଣ୍ତାଗୁଡ଼ିକ ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ଖଞ୍ଜା ଯିବାପରେ ୩ ରଥର ମଧ୍ୟ ଭାଗରେ କାମ ଆରମ୍ଭ କରାଯିବ। ପ୍ରତ୍ୟେକ ରଥର ୪ ଟି ଲେଖାଏଁ ନାହାକାକୁ ଦଣ୍ତା ଉପରେ ରଖାଯିବ।

ସେପଟେ ଦିନକ ପରେ ସ୍ନାନଯାତ୍ରା । ତେଣୁ ପରମ୍ପରା ମୁତାବକ ଆଜି ଠାରୁ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିରରେ ଦଇତାପତି ପ୍ରବେଶ କରିଛନ୍ତି । ମହାପ୍ରଭୁଙ୍କ ଶ୍ରୀଅଙ୍ଗରକ୍ଷକ ଭାବେ ପରିଚିତ ଦଇତାପତିମାନେ ଆଜିଠାରୁ ମହାପ୍ରଭୁଙ୍କ ସେବାରେ ଲାଗିବେ । ଆଜି ବଡ଼ସିଂହାର ବେଶ ପରେ ଦଇତାପତି ମାନେ ଶ୍ରୀଅଙ୍ଗ ସୁରକ୍ଷା ଲାଗି ବାହୁଟ କଣ୍ଟ କରିବେ। କୋଠ ସୁଆଁସିଆମାନେ ରତ୍ନ ସିଂହାସନ ନିକଟରେ ଆସନ୍ତା କାଲିଠାରୁ ପହଣ୍ତି ପାଇଁ ଚାରମାଳ ବାନ୍ଧିବା କାର୍ଯ୍ୟ କରିବେ।

ସ୍ନାନପୁର୍ଣ୍ଣିମା ଦିନ ୩ ରଥରେ ୪ ନାହାକା କାର୍ଯ୍ୟ ଶେଷ କରିବା ପାଇଁ ଥିବାରୁ ବିଶ୍ୱକର୍ମା ମହାରଣା ମାନେ ଦେଢ଼ାମଜୁରୀ ନେଇ ରଥକାମ ଶେଷ କରିବାରେ ଲାଗିଛନ୍ତି । ସେହିପରି ଆସନ୍ତାକାଲିଠାରୁ ଦଇତାପତିମାନେ ଶ୍ରୀଅଙ୍ଗ ସୁରକ୍ଷା ପାଇଁ ସେନାପଟା ଲାଗି କାର୍ଯ୍ୟ ମଧ୍ୟ ଆରମ୍ଭ କରିବେ।

   Related Posts