scan steel
web-baneer-728x90
WhatsApp Image 2023-12-06 at 12.52.17
728x90-banner-17.2.24jpg
Untitled-1 copy (1)
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online, Odisha News, khabar odisha,news in oriya

ଅପରାଗତା ଲୁଚାଇବା ପାଇଁ ପୁରୀରେ ପୋଲିସର ବର୍ବରକାଣ୍ଡ: ସାରା ରାଜ୍ୟ ନିନ୍ଦାକଲା ସମ୍ବାଦିକଙ୍କୁ ମାଡମାରି ଲହୁଲୁହାଣ କରିବା

29/09/2018 at 7:02 PM

ପୁରୀ ୨୯|୯: ପୁରୀ ଡାକ୍ତରଖାନା ଛକରେ ଥିବା ଖୁଣ୍ଟିଆ ପେଟ୍ରୋଲ ପମ୍ପରେ ଉତ୍ୟକ୍ତ ଲୋକଙ୍କ ଭଙ୍ଗାରୁଜା ଘଟଣାରେ ସାମ୍ବାଦିକଙ୍କ ଉପରେ ପୋଲିସ ଆକ୍ରମଣ ବର୍ବରତା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି ।  ପେଟ୍ରୋଲ ପମ୍ପରେ ଦୀର୍ଘ ଦିନ ଧରି ଗ୍ରାହକଙ୍କୁ ଅପମିଶ୍ରିତ କମ ପରିମାଣର ତେଲ ଦିଆଯାଉଥିବା ଅଭିଯୋଗ କରି ତାତିଥିଲେ ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକେ । ଆଉ ପେଟ୍ରୋଲ ପମ୍ପରେ ବ୍ୟାପକ ଭଙ୍ଗାରୁଜା କରିଥିଲେ । ପୋଲିସ ପହଞ୍ଚି ଉତ୍ୟକ୍ତ ଲୋକଙ୍କ ସହ ଖବର ସଂଗ୍ରହ କରିବାକୁ ଯାଇଥିବା ସାମ୍ବାଦିକଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ଗୋଡ଼ାଇ ଗୋଡ଼ାଇ ପିଟିଥିଲା । ଫଳରେ ଲହୁଲୁହାଣ ହୋଇଥିଲେ ଅନେକ ସାମ୍ବାଦିକ ।ଏହି ଘଟଣା ନେଇ ସମଗ୍ର ରାଜ୍ୟରେ ସାମ୍ବାଦିକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଅସଂତୋଷ ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି ।  ସମାଜର ବିଭିନ୍ନ ବର୍ଗ ଏହାକୁ ଦୃଢ ନିନ୍ଦା କରିଛନ୍ତି।

ପୁରୀରେ ସାମ୍ବାଦିକଙ୍କୁ ଗୋଡ଼ାଇ ଗୋଡ଼ାଇ ପିଟିଲା ପୋଲିସ । ଲାଠି ମାଡ଼ରେ ଲହୁଲୁହାଣ ହେଲେ ୧୦ରୁ ଅଧିକ ସାମ୍ବାଦିକ ଆଉ କ୍ୟାମେରାମ୍ୟାନ୍‌ । କାହାର ମୁଣ୍ଡ ଫାଟି ରକ୍ତ ଝରିଥିଲା ତ ଆଉ କାହାର କାନ୍ଧ ଆଉ ପିଠିରେ ନୋଳା ଫାଟି ଯାଇଥିଲା । କାହାର ମୋବାଇଲ ଭାଙ୍ଗି ଚୁରମାର ହୋଇଛି ତ ଆଉ କାହାର କ୍ୟାମେରା ଭାଙ୍ଗିଛି । ଅବସ୍ଥା ଏମିତି ହୋଇଛି ଯେ, ଗୁରୁତର ଅବସ୍ଥାରେ ୨ଜଣ ସାମ୍ବାଦିକ ଟେକା ହୋଇ ପୁରୀ ଡାକ୍ତରଖାନାକୁ ଯାଇଛନ୍ତି । ହେଲେ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠୁଛି ହଠାତ୍‌ ପୁରୀ ପୋଲିସ ସାମ୍ବାଦିକଙ୍କ ଉପରେ ଏମିତି ବର୍ବର ଆକ୍ରମଣ କଲା କାହିଁକି ?  ଉତ୍ତର ଖୋଜିଲା ବେଳକୁ ସାମ୍ନାକୁ ଆସୁଛି ପୋଲିସର ଅପାରଗତା । ଦୀର୍ଘ ଦିନ ହେଲା ପୁରୀରେ ଆଇନ ଶୃଙ୍ଖଳା ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ଦିଗରେ ଫେଲ ମାରିଥିବା ପୁରୀ ପୋଲିସ ନିଜ ଅପାରଗତାକୁ ଲୁଚାଇବାକୁ ଯାଇ ସାମ୍ବାଦିକଙ୍କୁ ଟାର୍ଗେଟ୍‌ କରିଛି । ଏବେ ଟିକେ ଘଟଣାର ଫ୍ଲାସ୍‌ବ୍ୟାକ୍‌କୁ ଯିବା । ଗଲାକାଲି ରାତି ପ୍ରାୟ ସାଢ଼େ ୧୦ଟା ବେଳେ ପୁରୀ ଡାକ୍ତରଖାନା ଛକରେ ଥିବା ଖୁଣ୍ଟିଆ ପେଟ୍ରୋଲ ପମ୍ପରେ ଭଙ୍ଗାରୁଜା ଆରମ୍ଭ କରିଦେଇଥିଲେ କିଛି ଲୋକ । ସେମାନଙ୍କ ଅଭିଯୋଗ ଥିଲା ସମ୍ପୃକ୍ତ ପେଟ୍ରୋଲ ପମ୍ପରେ ଗ୍ରାହକଙ୍କୁ ଅପମିଶ୍ରିତ ଓ କମ୍‌ ପରିମାଣର ତେଲ ଦିଆଯାଉଛି । ବାରମ୍ବାର ଅଭିଯୋଗ ପରେ ବି ସ୍ଥାନୀୟ ପ୍ରଶାସନ ଏ ଦିଗରେ କୌଣସି ପଦକ୍ଷେପ ଗ୍ରହଣ କରୁନାହାନ୍ତି ।ଯାହାକୁ ନେଇ ତାତିଥିଲେ ଲୋକେ । ଆଉ ଆରମ୍ଭ କରିଦେଇଥିଲେ ବ୍ୟାପକ ଭଙ୍ଗାରୁଜା ।

ପେଟ୍ରୋଲ ପମ୍ପରେ ଗଣ୍ଡଗୋଳ ଚାଲିଥିବା ସମୟରେ  ଖବର ସଂଗ୍ରହ ପାଇଁ ଘଟଣାସ୍ଥଳରେ ପହଞ୍ଚିଥିଲେ ଗଣମାଧ୍ୟମ ପ୍ରତିନିଧି । ସେତେବେଳ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପୋଲିସର ଦେଖା ନଥିଲା । ପୁରୀ ସହର ପୁଣି ବଡ଼ଦାଣ୍ଡ ଉପରେ ଗୋଟିଏ ପେଟ୍ରୋଲ ପମ୍ପରେ ଏତେ ସମୟ ଧରି ଗଣ୍ଡଗୋଳ ଭଙ୍ଗାରୁଜା ଚାଲିଥିଲେ ହେଲେ ଆରାମ୍‌ରେ ଶୋଇଥିଲେ ପୁରୀ ପୋଲିସର ବଡ଼ ବଡ଼ ଅଧିକାରୀ । ପ୍ରାୟ ଘଣ୍ଟାଏ ପରେ ହଠାତ୍‌ ପୋଲିସର ନିଦ ଭାଙ୍ଗିଲା । ଆଉ ଘଟଣାସ୍ଥଳରେ ଫୋର୍ସ ସହ ପହଞ୍ଚିଥିଲା କୁମ୍ଭାରପଡ଼ା ପୋଲିସ । କଥାବାର୍ତ୍ତା କି ବୁଝାସୁଝା ନକରି ସିଧା ଆଟାକ୍‌ କରିଥିଲା । ବଡ଼ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ଇଶାରାରେ ଉପସ୍ଥିତ ଜନତାଙ୍କୁ ଗୋଡ଼ାଇ ଗୋଡ଼ାଇ ପିଟିଥିଲେ ପୋଲିସ କର୍ମୀ । ପୋଲିସର ବର୍ବରତାରୁ ବର୍ତ୍ତିପାରିନଥିଲେ ବିଭିନ୍ନ ଗଣମାଧ୍ୟମ ପ୍ରତିନିଧି । ଏମିତିକି ରାସ୍ତାରେ ଯାଉଥିବା ସାଧାରଣ ଲୋକ ମଧ୍ୟ ପୋଲିସ ମାଡ଼ର ଶିକାର ହୋଇଥିଲେ ।

କୁମ୍ଭାରପଡ଼ା ଥାନା ଏବଂ ସମୁଦ୍ରକୁଳ ଥାନା ଆଇଆଇସିଙ୍କ ସାମ୍ନାରେ ସାମ୍ବାଦିକଙ୍କୁ ପୋଲିସ କର୍ମୀ ଗୋଡ଼ାଇ ଗୋଡ଼ାଇ ପଟିଥିଲେ ମଧ୍ୟ କେହି ଏହାକୁ ରୋକିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିନଥିଲେ । ଆଉ ସବୁ ସରିବା ପରେ ଘଟଣାସ୍ଥଳରେ ପହଞ୍ଚିଥିଲେ ପୁରୀ ଏସପି ସାର୍ଥକ ଷଡ଼ଙ୍ଗୀ । ସାମ୍ବାଦିକଙ୍କ ଉପରେ ପୋଲିସର ଏଭଳି ବର୍ବରକାଣ୍ଡକୁ ନେଇ ଯେତେବେଳେ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠିଲା, ସେତେବେଳେ ଏସପିଙ୍କ ପାଖରେ ନଥିଲା କୌଣସି ସନ୍ତୋଷ ଜନକ ଉତ୍ତର ।

   Related Posts