scan steel
web-baneer-728x90
WhatsApp Image 2023-12-06 at 12.52.17
728x90-banner-17.2.24jpg
Untitled-1 copy (1)
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online, Odisha News, khabar odisha,news in oriya

ମୋବାଇଲ୍‌ରେ ସର୍ଚ୍ଚ କରିବା ପଡିଲା ମହଙ୍ଗା, ଲାଗିଗଲା ୧୧ ଲକ୍ଷର ଚୂନ

13/02/2024 at 1:35 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୧୩/୦୨: ମାତିଛନ୍ତି ସାଇବର ଫ୍ରଡ୍ । ସାମାନ୍ୟ ଭୁଲ୍ ହେଲେ ଆକାଉଣ୍ଟ ହୋଇଯାଉଛି ଖାଲି । ମୁହୂର୍ତ୍ତକରେ ଲାଗିଯାଉଛି ଚୂନ୍ । ବଡ ବଡ ଅଧିକାରୀ ବି ସାଇବର ଫ୍ରଡର ହେଉଛନ୍ତି ଶିକାର । ଖାଲି ଗୋଟିଏ ଫୋନ କଲ ବା ମେସେଜରେ ବନିଯାଉଛନ୍ତି ବକରା । ଦୈନନ୍ଦୀନ ଜୀବନରେ ନଜର ଆସୁଛି ଏମିତି ଘଟଣା । ସେଥିପାଇଁ ଅନେକ ସଚେତନ ବି କରାଯାଉଛି ।

ପୋଲିସ ହେଉ ବା ଅନ୍ୟ କାହା ଦ୍ୱାରା ଏନେଇ ଲୋକଙ୍କୁ ଚେତାଇ ଦିଆଯାଉଛି । ତଥାପି ଅନେକ ସଚେତନ ପରେ ବି ଲୋକେ ହେଉଛନ୍ତି ଠକାମିର ଶିକାର । ଏମିତି ଗୋଟିଏ ସାଇବର ଫ୍ରଡର ଘଟଣା ସାମାନାକୁ ଆସିଛି । ଯେଉଁଠି ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କର ମୋବାଇଲ ସର୍ଚ୍ଚିଂରେ ଆକାଉଣ୍ଟରୁ କଟିଯାଇଛି ଟଙ୍କା । ତେବେ କଟିଯାଇଥିବା ଟଙ୍କାର ପରିମାଣ ବି ଛୋଟିଆ ନୁହେଁ ।

ହଜାର କି ଦୁଇ ହଜାର ନୁହେଁ ଏକାଥରକେ ୧୧ ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ଟଙ୍କା କଟିଯାଇଛି ତାଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟରୁ । ଘଟଣା ଘଟିଛି ଲୁଧିଆନାରେ । ଆଉ ଏହାର ଶିକାର ହୋଇଛନ୍ତି ଜଣେ ୫୮ ବର୍ଷୀୟ ରବୀନ୍ଦ୍ର କୁମାର ବର୍ମା ନାମକ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି । ସୂଚନା ଥାଉକି, ବ୍ୟକ୍ତି ଜଣଙ୍କ ପେନସନ ସମ୍ୱନ୍ଧିତ ସମସ୍ୟା ଥିଲା । ସେଥିପାଇଁ ସେ ମୋବାଇଲରେ ଉପଲବ୍ଧ ହେଉଥିବା ବ୍ୟାଙ୍କିଂ ଆପ୍‌ରେ କିଛି ସର୍ଚ୍ଚ କରୁଥିଲେ ।

ହେଲେ ବ୍ୟାଙ୍କିଂ ଆପ୍‌ରେ ସର୍ଚ୍ଚ କରିବା ତାଙ୍କ ପାଇଁ ପଡିଛି ମହଙ୍ଗା । କିଛି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ସେ ହୋଇଥିଲେ ସାଉବର ଫ୍ରଡର ଶିକାର । ପୋଲିସ ପାଖରେ ପହଞ୍ଚିଛି ମାମଲା । ପୋଲିସ ଏ ସମ୍ୱନ୍ଧରେ ଏତଲା ରୁଜୁ କରିଛି । ଏହାସହ ପୋଲିସ ୩ ଜଣଙ୍କ ବିରୋଧରେ ରୁଜୁ କରିଛି ମାମଲା । ଗିରଫ ଅଭିଯୁକ୍ତମାନେ ସମସ୍ତେ ଅଲଗା ଅଲଗା ରାଜ୍ୟର ବୋଲି ପୋଲିସ ଜାଣିବାକୁ ପାଇଛି ।

ରବିନ୍ଦ୍ର କୁମାର ପେନସନ ସମ୍ୱନ୍ଧୀତ ସମସ୍ୟା ଖୋଜୁଥିଲେ । ଏହି ସମୟରେ ତାଙ୍କ ଫୋନକୁ ମେସେଜ ଆସିଥାଲ । ତାହା ଉପରେ କ୍ଲିକ୍ କରିବାକୁ କିଛି ବ୍ଲିଙ୍କ ବି ହୋଇଥିଲା । ଠିକ୍ ଏହାର କିଛି ସମୟ ପରେ ତାଙ୍କୁ ଆସିଥିଲା ଗୋଟିଏ ଫୋନ୍ କଲ । ଏହାପରେ ସେ ଫୋନ୍ କରିବାରୁ କଷ୍ଟମର କେୟାରର ପରିଚୟ ଦେଇଥିଲେ ଫୋନ କରିଥିବା ବ୍ୟକ୍ତି ଜଣଙ୍କ ।

ଆଉ କହିଥିଲେ ସେ କୁଆଡେ ସରକାରୀ ବ୍ୟାଙ୍କର ଜଣେ କର୍ମଚାରୀ । କିନ୍ତୁ ନା ସେ ଥିଲେ ସରକାରୀ କର୍ମଚାରୀ ନା ଥିଲେ ଜଣେ ବ୍ୟାଙ୍କ କର୍ମଚାରୀ । ପ୍ରକୃତରେ ସେ ଥିଲେ ଜଣେ ସାଇବର ଅପରାଧୀ । କଲ ସମୟରେ ରବିନ୍ଦ୍ରଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟରୁ କଟିଯାଇଥିଲା ଟଙ୍କା । ଏ ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ସେ ପଚାରିବାରୁ କହିଥିଲେ କି, କିଛି ଏରର ହେତୁ ଏମିତି ହୋଇଛି । ସଂଗେ ସଂଗେ କଟିଯାଇଥିଲା ଫୋନ୍ କଲ ।

you can also read…

   Related Posts