oroinfra
maganna
anutap
FileReOpen
TASTEtheBEST
EVOS_WebBanner_728X90
oroinfra
ChampionMaganna_WebBanner_728X90
Anutap_WebBanner_728X90
FileReOpen_WebBanner_728X90
TASTEtheBEST_WebBanner_728X90
EVOS_WebBanner_728X90
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ରାଜ୍ୟରେ ଉପର ତଳ ଦୈନିକ ସଂକ୍ରମଣ, ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୨୦୬ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ପିଏଫଆଇ ଉପରେ ଲାଗିଲା ୫ ବର୍ଷ ପାଇଁ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ, ଆତଙ୍କବାଦୀ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ ନେଇ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ
  • ||
  • ଯାଜପୁର: ମାଆ ବିରଜାଙ୍କ ପୀଠରେ ଚାଲିଛି ନବଦିନାତ୍ମକ ପୂଜା, ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ରଥଟଣା
  • ||
  • ଜଗତସିଂହପୁର: ନବରାତ୍ରର ତୃତୀୟ ଦିନ, ମନ୍ତ୍ରଧ୍ୱନୀ ଓ ଚଣ୍ଡୀପାଠରେ କମ୍ପୁଛି ଝଙ୍କଡ଼ ପୀଠ
  • ||
  • କଟକ : କଟକ ସହରରେ ପଶିଲେ ୩ ହାତୀ, ଆକ୍ରମଣରେ ୨ ମୃତ
  • ||

କଟକ ସହରରେ ପୂଜା ମାହୋଲ ସରଗରମ : ହରିପୁର-ଦୋଳମୁଣ୍ଡାଇ ଓ ଖାନନଗର ପୂଜା ମଣ୍ଡପରେ କିଭଳି ଚାଲିଛି ପ୍ରସ୍ତୁତି ଜାଣନ୍ତୁ…

28/09/2019 at 4:48 PM

କଟକ ୨୮।୯: କଟକ ସହରରେ ଏବେ ସରଗରମ ପୂଜା ମାହୋଲ । ଲୋକମାନଙ୍କୁ ଆକର୍ଷିତ କରିବା ପାଇଁ ପୂଜା ମଣ୍ଡପରେ ଜୋର ଧରିଲାଣି ପ୍ରସ୍ତୁତି । ଦଶହରା ପୂଜାର ପାରମ୍ପରିକତା ଓ ତାରକସୀ କାମର ନିଖୁଣତା କିଭଳି ଦଶହରାରେ ପ୍ରତିଫଳିତ ହୁଏ ତାହା ଦେଖିବାକୁ ଇଛା ରଖୁଥିବା ଲୋକେ ନିଶ୍ଚିତ କଟକ ଦଶହରା ଦେଖିବାକୁ ଆସିବେ ବୋଲି ଆଶା ରଖିଛନ୍ତି ପୂଜା କମିଟି କର୍ମକର୍ତ୍ତା । ତେବେ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ହରିପୁର-ଦୋଳମୁଣ୍ଡାଇ ଓ ଖାନନଗର ପୂଜା ମଣ୍ଡପରେ କିଭଳି ଚାଲିଛି ପ୍ରସ୍ତୁତି ।

କଟକ ସହରର ପୂଜା ମଣ୍ଡପ ଗୁଡିକରେ ପ୍ରସ୍ତୁତିକୁ ଦେଖିଲେ ବେଶ୍ ଅନୁଭବ କରିହେଉଛି ଦଶହରାର ମାହୋଲକୁ । ପୂଜା କମିଟିର ସଦସ୍ୟ ମାନେ ମଣ୍ଡପ ସଜାଡିବାରେ ରାତି ଦିନ ଲଗାଇ ଦେଲେଣି । ହରିପୁର-ଦୋଳମୁଣ୍ଡାଇ ପୂଜା ମଣ୍ଡପରେ ମା’ଙ୍କ ମୂର୍ତ୍ତି ତିଆରି ଶେଷ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ପହଞ୍ଚିଲାଣି । ପୂଜା କମିଟି ସଦସ୍ୟମାନଙ୍କ କହିବା ଅନୁସାରେ ଏହି ମଣ୍ଡପରେ ପ୍ରାୟ ୨୫ ବର୍ଷ ଧରି ହର ପାର୍ବତୀ ପୂଜା ପାଉଥିଲେ । ୧୯୯୫ ମସିହାରୁ ଏଠାରେ ବଙ୍ଗୀୟ ରିତିନୀତିରେ ଦୁର୍ଗା ପୂଜା ହେଉଛି । ଏହି ମଣ୍ଡପକୁ ଆସୁଥିବା ଶ୍ରଦ୍ଧାଳୁ କଟକ ତାରକସୀ କାମର ନିଖୁଣ କାମ ଏହାର ମେଢରେ ଦେଖିବାକୁ ପାଇବେ । ଏହାସହ ନିଖୁଣ ସୁନା କାମ ମଧ୍ୟ ହରିପୁର ଦୋଳମୁଣ୍ଡାଇ ପୂଜା ମଣ୍ଡପରେ ଦେଖିବାକୁ ପାଇବେ ଦର୍ଶକ । ଏହା ବ୍ୟତୀତ ହରିପୁର ଦୋଳମୁଣ୍ଡାଇ ପୂଜା କମିଟିର କୁମାରୀ ପୂଜା ମଧ୍ୟ ଦେଖିବାକୁ ଲୋକଙ୍କ ଭିତରେ ବିଶେଷ ଆଗ୍ରହ ଥାଏ ।

ସେହିପରି ଖାନନଗର ପୂଜା ମଣ୍ଡପରେ ମା’ଙ୍କ ପୂଜା ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତି ଜୋର୍ ଧରିଲାଣି । ମା’ଙ୍କ ମୂର୍ତ୍ତିରେ ଖଡି ଚଢା ସରିଲାଣି । ପୂଜା କମିଟି ସଦସ୍ୟ ଓ କାରିଗରମାନେ ମେଢ ସଜାଡିବା କାମ ଆରମ୍ଭ କରିଦେଲେଣି । ଏହି ମଣ୍ଡପରେ ମା’ଙ୍କର ସ୍ଥାୟୀ ମୂର୍ତ୍ତି ଷୋଡଶ ଉପଚାର ବିଧିରେ ପୂଜା ପାଉଛନ୍ତି । ଏହାସହ ମୃଣ୍ମୟୀ ମୂର୍ତ୍ତି ମଧ୍ୟ ନବରାତ୍ର ପୂଜା ବିଧି ଅନୁସାରେ ପୂଜା ପାଆନ୍ତି । ପ୍ରତି ବର୍ଷ ଏହି ମଣ୍ଡପରେ ଚଳିତ ବର୍ଷ ତୋରଣ ଓ ୧୦ଟି ଲାଇଟ୍ ଗେଟ୍ ଆକର୍ଷଣର କେନ୍ଦ୍ର ବିନ୍ଦୁ ରହିବ । କିନ୍ତୁ ଏହା ବ୍ୟତୀତ ମା’ଙ୍କର ଚାନ୍ଦି ମେଢ ଓ ସୁନା ମୁକୁଟ ସହ ପାରମ୍ପରିକ ବଙ୍ଗୀୟ ପୂଜା ଦେଖିବାକୁ ଶ୍ରଦ୍ଧାଳୁ ମାନେ ଆସିଥାଆନ୍ତି ।

ଉଭୟ ହରିପୁର-ଦୋଳମୁଣ୍ଡାଇ ଓ ଖାନନଗର ପୂଜା ମଣ୍ଡପରେ କଟକର କାରିଗରମାନେ ମୂର୍ତ୍ତି ତିଆରି କରିଥାଆନ୍ତି । ଏହାସହ ମେଢର ଚାନ୍ଦି କାମ ମଧ୍ୟ କଟକର କାରିଗରମାନେ କରିଛନ୍ତି ।

   Related Posts