scan steel
web-baneer-728x90
WhatsApp Image 2023-12-06 at 12.52.17
728x90-banner-17.2.24jpg
Untitled-1 copy (1)
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online, Odisha News, khabar odisha,news in oriya

ପୂଜା ବାଜାରରେ ଶାରଦୀୟ ସଂସ୍କରଣର ଭିଡ : ଆସିଲାଣି ୫୦ ପତ୍ରିକା, ଆହୁରି ଶହେ ଯନ୍ତ୍ରସ୍ଥ

18/10/2018 at 4:45 PM

ଭୁବନେଶ୍ବର ୧୮|୧୦: ମା’ ଧରାପୃଷ୍ଠକୁ ଆସି ସାରିଲେଣି । ମଣ୍ଡରରେ ପୂଜା ପାଠ ଚାଲିଲାଣି । ତା ସହିତ ଚାଲିଲାଣି ଗପ, କବିତା ପଢାର ଆସର । ମାନେ ଆମେ କହୁଛୁ ଦୂର୍ଗାପୂଜା ବେଳେ ଶାରଦୀୟ ସଂସ୍କରଣ ଆସିଯାଇଛି । ବାର୍ଷିକ, ଷାଣ୍ମାଷିକ, ତ୍ରୈମାସିକ ଏବଂ ମାସିକିଆର ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ଦୂର୍ଗାପୂଜା ସଂସ୍କରଣ ମାନ ଆସିଗଲାଣି ପୂଜା ବଜାରକୁ । ଭୁବନେଶ୍ବରରେ ଯେ।ରସେ।ରରେ ଚାଲିଛି କିଣାବିକା । କିନ୍ତୁ ବହି ଯେତେ ଆସିଲେ ବି ଯୁବପିଢୀଙ୍କ ମନ ଅନଲାଇନରେ ।

ଭୁବନେଶ୍ବରର ପୂଜା ବଜାର ଜମିବା ସହିତ ଶାରଦୀୟ ଦୂର୍ଗାପୂଜା ସଂସ୍କରଣ ବି ଆସିଯାଇଛି । ପାଠକେ ସତେ ଯେମିତି ଅନେଇ ବସିଥିଲେ ଏହି ପଢା ପର୍ବକୁ । ନିଜ ପ୍ରିୟ ଲେଖକ କିମ୍ବା ପବ୍ଲିକେସନର ବହି କିମ୍ବା ମାଗାଜିନ୍ ଖଣ୍ଡେ କିଣିବାକୁ ବହି ଦେ।କାନରେ ଆସି ପହଞ୍ଚୁଛନ୍ତି । ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ୫୦ଟି ବାର୍ଷିକ, ଷାଣ୍ମାଷିକ, ତ୍ରୈମାସିକ ଏବଂ ମାସିକିଆର ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ଦୂର୍ଗାପୂଜା ସଂସ୍କରଣ ଆସି ପହଞ୍ଚି ସାରିଛି ବହି ଦେ।କାନରେ । କୁସୁମତି, ସ୍ମୃତି ସାନ୍ତନା, ପଶ୍ଚିମା ପବ୍ଲିକେଶନ, କଥା କଥା କବିତା କବିତା, ଭଳି ବହୁ ସାହିତ୍ୟ ପତ୍ରିକାର ପୂଜା ସଂସ୍କରଣ କିଣୁଛନ୍ତି ପାଠକ । କାରଣ ବର୍ଷରେ ଥରେ ଆସୁଥିବାରୁ କିଛି ନିଆରା ଓ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ଲେଖକ ଏବଂ ଲେଖାକୁ ଏହି ମାନେ ପ୍ରକାଶ କରିଥାନ୍ତି ।  ଏଇଥିପାଇଁ ପୁରୁଣା ବସ୍ ଷ୍ଟାଣ୍ଡ ପାଖରେ ଥିବା ବହି ଦେ।କାନରେ ଲେଖକ, ସାମ୍ବାଦିକ, ପାଠକ ଓ ସମାଲେ।ଚକଙ୍କ ଭିଡ଼ ଜମୁଛି ଏବେ । ତେବେ ଅଭିଜ୍ଞ ଲେଖକଙ୍କ କହିବା କଥା ନୂଆ ଓ ପୁରୁଣା ଲେଖକଙ୍କ ଭାବ ବିନିମୟ ଘଟିଲେ ଲେଖା ଆହୁରି ସମୃଦ୍ଧିଶାଳୀ ହୁଅନ୍ତା । ତାଛଡ଼ା ବହି ଛାପା କ୍ବାଲିଟିରେ ଆଗେଇଛି ସତ କିନ୍ତୁ ଯେଉଁ ଉଚ୍ଚ ମାନର ହେବା କଥା ସେ ମାନର ହେଉନାହିଁ ବେ।ଲି କହନ୍ତି ପାଠକ ।

୫୦ ଟି ପୂଜା ସଂସ୍କରଣ ମାଗାଜିନ୍ ଆସିସାରିଛି କିନ୍ତୁ ଆସିବାକୁ ବାକି ଅଛି ଆହୁରି ପାଖାପାଖି ୧୦୮ ଟି ସଂସ୍କରଣ । କିଛି ଚର୍ଚ୍ଚିତ, ସମାଲେ।ଚିତ ଲେଖା ହେଲେ ବିକ୍ରି ପାଇଁ ଫୁରସତ ମିଳୁନି ବେ।ଲି ବହି ଦେ।କାନି କହୁଛନ୍ତି । ତେବେ କିଛି ଲେଖକଙ୍କ କହିବା କଥା ଇଣ୍ଟରନେଟ୍ ଆସିବା ଯେ।ଗୁଁ ଯୁବପିଢୀ ପଢାପଢିକୁ ଆଉ ଟାଇମ୍ ଦେଉନାହାନ୍ତି । ତେଣୁ ଚିନ୍ତନ ଶକ୍ତି ଏବଂ ବୌଦ୍ଧିକ ବିକାଶ ଘଟିବାରେ ବାଧା ସୃଷ୍ଟି ହେଉଛି । ଅଧିକାଂଶ ସମୟ ଅନଲାଇନରେ କଟୁଛି ।

   Related Posts