Hari omm 2
hari om films
AKK 2023
AKK2023
HARI-OMM_728X90_B
Showcase2022
hari om films
WEB_F-8
WEB_F-9
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବ ଦାସଙ୍କ ପରଲୋକ ।। ଭୁବନେଶ୍ୱର ଆପୋଲୋ ହସ୍ପିଟାଲରେ ଚିକିତ୍ସାଧୀନ ଅବସ୍ଥାରେ ମୃତ୍ୟୁ ।। ରବିବାର ପୂର୍ବାହ୍ନରେ ବ୍ରଜରାଜନଗର ଗାନ୍ଧିଛକ ନିକଟରେ ହୋଇଥିଲା ଗୁଳିମାଡ।। ଏସଆଇଙ୍କ ଗୁଳିରେ ଗୁରୁତର ଆହତ ହୋଇଥିଲେ ନବ ଦାସ
  • ||
  • ସାଲେପୁର : ପାରିବାରିକ କଳହର କରୁଣ ପରିଣତି, ସ୍ୱାମୀକୁ କିରୋସିନି ଢାଳି ଜାଳିଦେଲା ସ୍ତ୍ରୀ
  • ||
  • ଭୂକମ୍ପରେ ଥରିଲା ଇରାନ : ୭ ମୃତ, ୪୪୦ରୁ ଅଧିକ ଆହତ
  • ||

‘ଶ୍ରୀ ସମ୍ମେଦ ଶିଖରଜୀ’ ପର୍ଯ୍ୟଟନସ୍ଥଳୀ ଘୋଷଣାକୁ ବିରୋଧ, ଝାଡ଼ଖଣ୍ଡ ସରକାରଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଜୈନ ସମାଜର ପ୍ରଦର୍ଶନ

1/01/2023 at 4:46 PM

ମୁମ୍ବାଇ: ଝାଡ଼ଖଣ୍ଡ ସରକାରଙ୍କ ବିରୋଧରେ ତାତିଲା ଜୈନ୍ ସାମାଜ । ‘ଶ୍ରୀ ସମ୍ମେଦ ଶିଖରଜୀ’ ତୀର୍ଥସ୍ଥାନକୁ ପର୍ଯ୍ୟଟନସ୍ଥଳୀ ଭାବେ ଘୋଷଣା କରିବା ପରେ ସବୁଠି ଆକ୍ରୋଶ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି । ଝାଡ଼ଖଣ୍ଡ ସରକାରଙ୍କ ନିଷ୍ପତ୍ତିକୁ ଘୋର ବିରୋଧ କରିଛନ୍ତି ଜୈନ ସମୁଦାୟ ଲୋକ ।  

ରବିବାର ମୁମ୍ବାଇ ସମେତ ଦେଶ ଅନ୍ୟ ପ୍ରାନ୍ତରେ ମଧ୍ୟ ବିରୋଧର ବହ୍ନି ପ୍ରଜ୍ଜ୍ବଳିତ ହୋଇଛି । ଝାଡ଼ଖଣ୍ଡ ସରକାରଙ୍କ ନିଷ୍ପତ୍ତିକୁ ସମାଲୋଚନା କରିଛନ୍ତି ଜୈନ ସମାଜର ସମର୍ଥକ । ଗୁଜରାଟ ପାଲିତାନାର ଜୈନ ମନ୍ଦିରରେ ଲୋକେ ଭଙ୍ଗାରୁଜା କରିଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି । ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ଲୋକେ ରାସ୍ତା ଅବରୋଧ କରି ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିଛନ୍ତି ।    

ଜାତୀୟ ଗଣମାଧ୍ୟମ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ମୁମ୍ବାଇରେ ଝାଡ଼ଖଣ୍ଡ ସରକାରଙ୍କ ବିରୋଧରେ ବିକ୍ଷୋଭ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିଛନ୍ତି ଲୋକ । ଭିଡ଼ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବାକୁ ପୋଲିସକୁ ନାକେଦମ ହେବାକୁ ପଡ଼ିଛି । ଆଇନଶୃଙ୍ଖଳା ପରିସ୍ଥିତି ପାଇଁ ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ପୋଲିସ ଫୋର୍ସ ମୁତୟନ ହୋଇଛନ୍ତି ।

ଖବର ମୁତାବକ, ଝାଡ଼ଖଣ୍ଡ ସରକାର ଜୈନ ଦିଗମ୍ବର ଶ୍ବେତାମ୍ବର ସମାଜର ପବିତ୍ର ସ୍ଥଳ ତଥା ଭଗବାନ ପାରସନାଥ ପର୍ବତକୁ ପର୍ଯ୍ୟଟନସ୍ଥଳୀ ଭାବେ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି । ଏହାକୁ ‘ଶ୍ରୀ ସମ୍ମେଦ ଶିଖରଜୀ’ ତୀର୍ଥସ୍ଥାନ କୁହାଯାଉଥିଲା । ପର୍ଯ୍ୟଟନସ୍ଥଳୀ ଖୋଲିବା ପରେ ଏଠାରେ ହୋଟେଲ ମାନ ଖୋଲିବ । ଫଳରେ ଭଗବାନଙ୍କ ପବିତ୍ର ତୀର୍ଥସ୍ଥାନ ଅପବିତ୍ର ହେବ । ଯାହାକୁ ନେଇ ଅସନ୍ତୋଷ ପ୍ରକାଶ କରିଛି ଜୈନ ସାମାଜ । ତେଣୁ ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ବିରୋଧ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରାଯାଇଛି ।

   Related Posts