ChampionMaganna_WebBanner_728X90
ChampionMaganna_WebBanner_728X90
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ମହିଳା ଉଦ୍ୟୋଗୀଙ୍କ ପାଇଁ ହେବ ଶିଳ୍ପ ପାର୍କ, ମେକ୍‌ ଇନ୍‌ ଓଡିଶା କନ୍‌କ୍ଲେଭ୍‌ରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଘୋଷଣା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ଇଡିରେ ହାଜର ହେଲେ ଶିବ ପ୍ରସାଦ, ଅର୍ଚ୍ଚନାଙ୍କ ସହ ଟଙ୍କା କାରବାର ନେଇ ଦ୍ୱିତୀୟ ଥର ହାଜିରା
  • ||
  • କୋଣାର୍କ: ଦର୍ଶକଙ୍କ ମନ ମୋହୁଛି ମହୋତ୍ସବ, ଦ୍ୱିତୀୟ ସଂଧ୍ୟାରେ ଦର୍ଶକଙ୍କୁ ଆକର୍ଷିତ କଲା ମଣିପୁରୀ ନୃତ୍ୟ
  • ||
  • ଉମରକୋଟ : ଗଛକୁ ପିଟିଲା କାର୍‌ , ତିନି ମୃତ, ଦୁଇ ଗୁରୁତର
  • ||

ବିଦ୍ୟୁତ ଦର ବଢ଼ାଇବାକୁ କସରତ୍ : ୟୁନିଟ୍ ପିଛା ୭ ପଇସା ବୃଦ୍ଧି ପାଇଁ ଓଏଚ୍‌ପିସିର ଦାବି, ଯୁକ୍ତି ସହ ବିରୋଧ କଲେ ଉପଭୋକ୍ତ ସଂଘ ଓ ଯନ୍ତ୍ରୀ

3/02/2020 at 7:27 PM

ଭୁବନେଶ୍ବର୩/୨: ବିଜୁଳି ବିଭ୍ରାଟ ଥମୁନି। ଅସନ୍ତୋଷ ବି ଯାଉନି। ତଥାପି ଉପଭୋକ୍ତାଙ୍କ ଉପରେ ବିଜୁଳି ବୋଝ ବଢ଼ିବା ଆଶଙ୍କା ଟଳୁ ନାହିଁ। କାରଣ ଲୋକଙ୍କୁ ୨୪ ଘଣ୍ଟା ନିରନ୍ତର ବିଜୁଳି ମିଳୁକି ନ ମିଳୁ, କିନ୍ତୁ କମ୍ପାନୀ ବିଜୁଳି ଦର ବୃଦ୍ଧି ଲାଗି ଦାବି କରୁଛି। ଓଇଆରସି ଶୁଣାଣିର  ପ୍ରଥମ ଦିନରେ ଓଏଚ୍‌ପିସି ୟୁନିଟ ପିଛା ୭ ପଇସା ବଢ଼ାଇବାକୁ ଦାବି କରିଛି। କିନ୍ତୁ ଉପଭୋକ୍ତା ସଂଘ ଏବଂ ପୂର୍ବତନ ଯନ୍ତ୍ରୀ ମାନେ ଏହି ଦରବୃଦ୍ଧିକୁ ବିରୋଧ କରିଛନ୍ତି । ଏହି ଶୁଣାଣି ୧୪ ତାରିଖ ଯାଏଁ ଚାଲିବ।

ଉତ୍ପାଦନ ଖର୍ଚ୍ଚ ବଢ଼ିଲାଣି ତେଣୁ ବିଜୁଳି ଦର ବଢ଼ାଅ । ବିଜୁଳି ଶୁଣାଣିର ପ୍ରଥମ ଦିନରେ ଓଡ଼ିଶା ଜଳ ବିଦ୍ୟୁତ ନିଗମ- ଓଏଚ୍‌ପିସି ଦରବୃଦ୍ଧି ନେଇ ତାର ପକ୍ଷ ରଖିଛି । ଯୁକ୍ତି ବାଢ଼ିଛି ଯେ, ବିଦ୍ୟୁତ ଉତ୍ପାଦନ ଜନିତ ଖର୍ଚ୍ଚ ବଢ଼ିବାରେ ଲାଗିଛି । ଚଳିତ ବର୍ଷ ଓଏଚ୍‌ପିସି ୫୬୦୨ ୟୁନିଟ ବିଦ୍ୟୁତ ଶକ୍ତି ଉତ୍ପାଦନ କରି ସରକାରଙ୍କୁ ବିକ୍ରି କରିବ। ସେଥିପାଇଁ ଖର୍ଚ୍ଚ ହେବ ୫୩୬କୋଟି ଟଙ୍କ​‌। । ଏବେ ଓଏଚ୍‌ପିସି ୟୁନିଟ ପିଛା ୮୮ପଇସାରେ ବିଜୁଳି ବିକୁଥିବା ବେଳେ ବର୍ତ୍ତମାନ ୯୫ ପଇସାକୁ ବୃଦ୍ଧି କରିବାକୁ ଦାବି କରିଛି ।

ଓଏଚ୍‌ପିସିର ଯୁକ୍ତିକୁ କିନ୍ତୁ ଉପଭୋକ୍ତା ସଂଘ ତୀବ୍ର ବିରୋଧ କରିଛି । ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ଅଧୀନରେ ଥିବା ଓଏଚ୍‌ପିସି ଲାଭଜନକ ସଂସ୍ଥା । ଓଏଚ୍‌ପିସି ଲାଭ ବାବଦରେ ଗତ ବର୍ଷ ୩୩ କୋଟି ଟଙ୍କା ପ୍ରଦାନ କରିଥିଲା । ଏପରିକି ଏବେ ୬୬୬କୋଟି ଟଙ୍କା ବ୍ୟାଙ୍କରେ ଜମା ରହିଛି ।

ଏହାସହ ଓଏଚ୍‌ପିସି ୨ହଜାର ମେଗାୱାଟ୍‌ ବିଦ୍ୟୁତ୍‌ ଶକ୍ତି ଉତ୍ପାଦନ କରିବା କ୍ଷମତା ଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଏବେ ମାତ୍ର ୪୭୦ ମେଗାୱାଟ୍‌ ଉତ୍ପାଦନ କରୁଛି । ଏପଟେ ଖରାପ ହୋଇପଡିଥିବା ୟୁନିଟ୍‌ ଗୁଡିକୁ ଓଏଚ୍‌ପିସି  ନ ସଜାଡି ଓପଜିସି ସହ ମିଶି ଥର୍ମାଲ ପାଓ୍ବାର୍‌ ୟୁନିଟ ଖୋଲିବାକୁ ଯୋଜନା କରୁଛି । ତେଣୁ ଓଏଚ୍‌ପିସି ୟୁନିଟ ପିଛା ୮ ପଇସା କମାଇବା ପାଇଁ ଯୁକ୍ତି ବାଢ଼ିଛି ବିଦ୍ୟୁତ ଉପଭୋକ୍ତା ସଂଘ

 ଦୁଇବର୍ଷ ଧରି ରାଜ୍ୟରେ ବିଦ୍ୟୁତ୍‌ ଦର ବଢ଼ିନାହିଁ । ଚଳିତ ବର୍ଷ ଦରବୃଦ୍ଧି କରିବାକୁ ସରକାର ଚିନ୍ତା କରୁଛନ୍ତି । ଏବେ ସରକାର ଗ୍ରାହକଙ୍କ ଠାରୁ ବିଦ୍ୟୁତ ଶୁଳ୍କ ବାବଦରେ ୧୩ଶହ କୋଟି ଟଙ୍କା ଆଦାୟ କରୁଥିବାରୁ ଗ୍ରାହକମାନଙ୍କୁ ୨ଶହ ୟୁନିଟ୍‌ ବିଦ୍ୟୁତ ମାଗଣାରେ ଯୋଗାଇ ଦେବାକୁ ଦାବି ଜୋର ଧରିଲାଣି।

   Related Posts