vridhi excotica
ori homes
vridhi excotica
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ପୂର୍ବ ୟୁକ୍ରେନରେ ଋଷର ଘନଘନ ଆକ୍ରମଣ, ଲୁହାଂସ୍କକୁ କବଜା କଲା ପୁଟିନ ସେନା
  • ||
  • ସେୟାର ବଜାରରେ ଉତ୍ସାହ : ଆରମ୍ଭରୁ ସବୁଜ ରଙ୍ଗରେ ଖୋଲିଲା ସେନସେକ୍ସ ଓ ନିଫ୍ଟି
  • ||
  • ‘ଶିବସେନାକୁ ଶେଷ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଚି ବିଜେପି’ : ଗୁରୁତର ଅଭିଯୋଗ ଆଣିଲେ ଉଦ୍ଧବ
  • ||
  • କାହିଁକି ମ୍ୟାଚରେ ପଛେଇଗଲା ଭାରତ ? କାରଣ କହିଲେ ବ୍ୟାଟିଂ କୋଚ୍
  • ||
  • ଭୂମିକମ୍ପରେ ଥରିଲା ଆଣ୍ଡାମାନ-ନିକୋବର, ରିକ୍ଟର ସ୍କେଲରେ ତୀବ୍ରତା ୫.୦
  • ||
  • ଲଘୁଚାପ ପ୍ରଭାବରେ ୪ ଦିନ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା, ଅଧିକ ଭିଜିବ ଏହି ସବୁ ଜିଲ୍ଲା
  • ||
  • ବୁମରାହଙ୍କ ପଡିଆ ଛାଡିବା ଟିମ୍‌କୁ ପଡିଲା ମହଙ୍ଗା, ଦୁଇଟି ରିଭ୍ୟୁ ବରବାଦ କଲେ ପନ୍ତ
  • ||

ଆସିଲା ‘ତିତଲି’ କ୍ଷୟକ୍ଷତିର ପ୍ରାଥମିକ ରିର୍ପୋଟ: ବିପର୍ଯ୍ୟୟ ପରିଚାଳନା ପାଇଁ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ପାଣ୍ଠିକୁ ନେଇ ପୁଣି ରାଜନୀତି

18/10/2018 at 7:16 PM

ଭୁବନେଶ୍ବର ୧୮|୧୦: ତିତଲି ବନ୍ୟା ଓ ବାତ୍ୟା କ୍ଷୟକ୍ଷତି ପ୍ରାଥମିକ ରିର୍ପୋଟ ପ୍ରସ୍ତୁତ କଲେ ସରାକର । ପ୍ରାଥମିକ ଭା​‌ବେ ୨ ହଜାର ୭୬୫ କୋଟି ଟଙ୍କାର କ୍ଷୟକ୍ଷତି ହୋଇଥିବା ଆକଳନ କରାଯାଇଛି । ଖୁବ୍ ଶୀଘ୍ର କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କୁ ଏହି ରିପୋର୍ଟ ଦିଆଯିବ ।  ଏନଡିଆରଏଫ ଏବଂ ଏସଡିଆରଏଫ ଥିବା ଅର୍ଥ କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତଙ୍କ ପୁନଃଉଦ୍ଧାର ଏବଂ ଥାଇଥାନ ପାଇଁ ପର୍ଯ୍ୟାନ୍ତ ହେଉନାଥିବା ଦର୍ଶାଇବାରୁ କେନ୍ଦ୍ର ସରାକର ଏକ ମନ୍ତ୍ରୀ ସ୍ତରୀୟ କମିଟି ଗଠନ କରିଛନ୍ତି। ଏ ନେଇ କମିଟି ସବୁ ରାଜ୍ୟସରାକର ମତାମତ ଲୋଡିଛି ।

୧୭ ଜିଲ୍ଲାର ୮୧୨୫ ଗ୍ରାମପଞ୍ଚାୟତର ୬୦.୧୧ଲକ୍ଷ ଲୋକ ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇଛନ୍ତି।  ବତ୍ୟା ଓ ବନ୍ୟାରେ ୨ଲକ୍ଷ୬୫ ହଜାର ହେକ୍ଟର ଚାଷ ଜମିରେ ଫସଲ ହାନୀ ହୋଇଛି । ୫୬ହଜାର ୯୩୦ ଘର ଭାଙ୍ଗିଛି । ଏଥିରୁ ୨୦ ହଜାର ୪୨୨ଘର ସମ୍ପର୍ଣ୍ଣ ନଷ୍ଟ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ୩୬ହଜାର୫୦୦ ଘର ଆଂଶିକ ନଷ୍ଟ ହୋଇଛି । ୯ ଲକ୍ଷ ୪୯ ହଜାର ୪୯୩ ବିଦ୍ୟୁତ ଉପୋଭକ୍ତା କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତ ହୋଇଛନ୍ତି ବୋଲି ରିପୋର୍ଟରେ ଦର୍ଶାଇଯାଇଛି।

ଏନଡିଆରଏଫ ଏବଂ ଏସଡିଆରଏଫ ଫଣ୍ତରେ ଆସୁଥିବା​ ଅର୍ଥ ପୁନଃରୁଦ୍ଧାର ଏବଂ ଥଇଥାନ ପାଇଁ ପ୍ରର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ହେଉନି। ଏମିତି କିଛି କହିଛନ୍ତି ରାଜ୍ୟ ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ। କେବଳ ଓଡ଼ିଶା ନୁହେଁ ବିଭିନ୍ନ ରାଜ୍ୟ ଏନେଇ ଅଭିଯୋଗ କେନ୍ଦ୍ର ନିକଟରେ କରିବା ସହ ଏହି ପାଣ୍ଠି ବଢ଼ାଇବା ଲାଗି ଦାବି କରିଆସୁଛନ୍ତି । ୩୦ତମ ରାଜ୍ୟ ପରିଷଦ ବୈଠକରେ ଏକ ମନ୍ତ୍ରୀସ୍ତରୀୟ କମିଟି ଗଠନ ହୋଇଛି । ଏହାର ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ବିହାର ଉପମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ସୁଶୀଲ ମୋଦି ଅଛନ୍ତି । ସେପଟେ ଏହି କଥାକୁ ନେଇ କେନ୍ଦ୍ରମନ୍ତ୍ରୀ ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରଧାନ ରାଜ୍ୟକୁ ଆକ୍ଷେପ କରିଛନ୍ତି ଯେତିକି ପାଣ୍ଠି ଅଛି ରାଜ୍ୟ ସରକାର ତାକୁ ବି ଖର୍ଚ୍ଚ କରିପାରୁନାହାନ୍ତି।

ବତ୍ୟା ଓ ବନ୍ୟା ମୃତ୍ୟୁ ନେଇ ଏବେବି ଆକ୍ଷେପ ପ୍ରତିଆକ୍ଷେପ ଜାରି ରହିଛି। ତେବେ ବୁଲେଇ ବଙ୍କେଇ ଏବେ ସରକାର କହିଛନ୍ତି ଯେ ସମୁଦ୍ରକୂଳ ଠାରୁ ୫୦ କିଲୋମିଟର ଭିତରେ କୌଣସି ଲୋକ ପ୍ରାଣ ହରାଇନାହାନ୍ତି।

   Related Posts