scan steel
web-baneer-728x90
WhatsApp Image 2023-12-06 at 12.52.17
728x90-banner-17.2.24jpg
Untitled-1 copy (1)
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online, Odisha News, khabar odisha,news in oriya

୨୦୨୪ ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନରେ ନୀତୀଶ-ତେଜସ୍ୱୀ ମେଣ୍ଟର କ’ଣ ପଡିବ ପ୍ରଭାବ ? ଜାଣନ୍ତୁ କ’ଣ କହିଲେ ପ୍ରଶାନ୍ତ କିଶୋର

10/08/2022 at 8:51 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ବିହାରରେ ନୀତୀଶ କୁମାର ଏନଡିଏ ମେଣ୍ଟ ଭାଙ୍ଗି ଅଷ୍ଟମ ଥର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଭାବେ ଶପଥ ନେଇଛନ୍ତି । ତେଜସ୍ୱୀ ଯାଦବ ଉପମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ପଦର ଶପଥ ନେଇଛନ୍ତି । ଏହାରି ଭିତରେ ନିର୍ବାଚନ ରଣନୀତିକାର ଏବଂ ବିହାର ରାଜନୀତି ଉପରେ ଗଭୀର ଭାବେ ନଜର ରଖୁଥିବା ପ୍ରଶାନ୍ତ କିଶୋର ନୂଆ ମେଣ୍ଟ ସରକାରକୁ ନେଇ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ରଖିଛନ୍ତି । ଏଡିଟିଭିକୁ ପ୍ରଶାନ୍ତ କହିଛନ୍ତି, ୨୦୨୪ ନିର୍ବାଚନ ଉପରେ ଏହାର ପ୍ରଭାବ ପଡିବ କି ନାହିଁ ତାହା ଏହି ମେଣ୍ଟ ସରକାରର କାମ ଉପରେ ନିର୍ଭର କରିବ । ଯଦି ଏହି ସରକାର ଭଲ କାମ କରେ ତେବେ ଶକ୍ତି ବଢିବ, ଯଦି ସରକାର ଠିକ ଭାବେ ନ ଚାଲେ ତେବେ ଏହାର କ୍ଷତି ସହିବାକୁ ପଡିବ ।

୨୦୧୫ ଏବଂ ଆଜିର ମେଣ୍ଟ ସରକାର ମଧ୍ୟରେ ଆକାଶ ପାତାଳର ଫରକ ରହିଛି । ୨୦୧୫ରେ ଏକ ରାଜନୈତିକ ଏବଂ ଶାସକୀୟ ଉଭୟ ଦିଗରୁ ଏକ ନୂଆ ପ୍ରୟୋଗ କରାଯାଇଥିଲା । ଏହି ପ୍ରୟୋଗକୁ ଲୋକଙ୍କ ପାଖରେ ପହଞ୍ଚାଯାଇଥିଲା । ଲୋକେ ମଧ୍ୟ ଏହା ସପକ୍ଷରେ ମତ ଦେଇଥିଲେ ଏବଂ ପୁଣି ଥରେ ସରକାର ହୋଇଥିଲା । ଏବେ ସ୍ଥିତି ଏପରି ନାହିଁ । ୨୦୨୦ରେ ମହାମେଣ୍ଟ ଯେଉଁ ଫର୍ମେଶନରେ ନିର୍ବାଚନ ଲଢିଥିଲା ତାକୁ ଲୋକେ ଗ୍ରହଣ କଲେ ନାହିଁ । ଏନଡିଏକୁ ଜନମତ ମିଳିଥିଲା । ବର୍ତ୍ତମାନ ଏକ ନୂଆ ସମୀକରଣ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି । ଏହା ପୂର୍ବଠାରୁ ଅଲଗା । ୨୦୧୫ରେ ଏକ ରାଜନୀତି ମାହୋଲ ଏବଂ ଏକ ଭିନ୍ନ ପ୍ରୟୋଗ ଭାବେ ଦେଖାଯାଉଥିଲା । ୨୦୧୫ରେ ତିନୋଟି ଦଳର ମହାମେଣ୍ଟ ଥିଲା, ବର୍ତ୍ତମାନ ୭ଟି ଦଳର ମେଣ୍ଟ । ୨୦୧୫ରେ ମହାମେଣ୍ଟ ଲୋକଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ନିର୍ବାଚିତ ହୋଇ ଆସିଥିଲା । କିନ୍ତୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ଜନତାଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ନିର୍ବାଚିତ ହେବା ପରେ ବିଚାର-ବିମର୍ଷ କରି ଏକ ରାଜନୈତିକ ବୁଝାମଣା ହୋଇଛି ।

ଏହାସହ ବିରୋଧୀଙ୍କ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ପ୍ରାର୍ଥୀ ପାଇଁ ନୀତୀଶ କୁମାର ନିଜର ପିଚ୍ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରୁଥିବା ଚର୍ଚ୍ଚା ଉପରେ ମଧ୍ୟ ବୟାନ ଦେଇଛନ୍ତି । ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ହେବା ଦୂରର କଥା, ପିଏମ ପ୍ରାର୍ଥୀ ହେବା ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ଲୋକପ୍ରିୟତା ଦରକାର । ୨୦୧୦ର ନୀତୀଶ କୁମାର ଏବଂ ଆଜିର ସମୟରେ ବହୁ ବ୍ୟବଧାନ ରହିଛି । ୨୦୧୦ରେ ତାଙ୍କ ପାଖରେ ୧୧୭ ବିଧାୟକ ଥିଲେ, ୨୦୧୫ରେ ୭୨ ଏବଂ ଏବେ  କେବଳ ୪୦ରୁ ଅଧିକ ବିଧାୟକ ଅଛନ୍ତି । ଯେଉଁମାନେ ପିଏମ କଥା କହୁଛନ୍ତି, ସେମାନେ ଜାଣି ରଖିବା ଦରକାର ଯେ ସଂଖ୍ୟା ଏହା କହୁ ନାହିଁ ।

   Related Posts