scan steel
web-baneer-728x90
WhatsApp Image 2023-12-06 at 12.52.17
728x90-banner-17.2.24jpg
Untitled-1 copy (1)
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online, Odisha News, khabar odisha,news in oriya

ବଦଳିଲା ପୋଷ୍ଟ ଅଫିସ ସେଭିଂ ଆକାଉଣ୍ଟ ନିୟମ, ବଢ଼ିଲା ସର୍ବନିମ୍ନ ବାଲାନ୍ସ ସୀମା

5/09/2020 at 11:19 AM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୦୫/୦୯ : ପୋଷ୍ଟ ଅଫିସ ଅଧିକାଂଶ ସମୟରେ ନିଜ ଗ୍ରାହକଙ୍କ ପାଇଁ ନୂଆ ନୂଆ ଯୋଜନା ଆଣିଥାଏ | ପୋଷ୍ଟ ଅଫିସର ଅନେକ ସଂଚୟ ଯୋଜନାରେ ଗ୍ରାହକଙ୍କୁ ସୁରକ୍ଷିତ ଓ ଗ୍ୟାରେଣ୍ଟି ରିଟର୍ନ ମଧ୍ୟ ମିଳିଥାଏ | କିନ୍ତୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ପୋଷ୍ଟ ଅଫିସ ଶେଭିଂ ଆକାଉଣ୍ଟ ସହ ଜଡିତ କିଛି ନିୟମ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିଛି | ଯଦି ଗ୍ରାହକ ଏହିସବୁ ନିୟମ ପାଳନ ନ କରନ୍ତି ତାହେଲେ ତାଙ୍କର କ୍ଷତି ହୋଇପାରେ |

ପୋଷ୍ଟ ବିଭାଗ (ଡିପାର୍ଟମେଣ୍ଟ ଅଫ ପୋଷ୍ଟ) ପୋଷ୍ଟ ଅଫିସ ଆକାଉଣ୍ଟରେ ସର୍ବନିମ୍ନ ବାଲାନ୍ସ ସୀମା ୫୦ ଟଙ୍କାରୁ ବଢ଼ାଇ ୫୦୦ ଟଙ୍କା କରିଛି | ଯଦି ଆପଣଙ୍କ ଖାତାରେ ସର୍ବନିମ୍ନ ୫୦୦ ଟଙ୍କାରୁ କମ ଥାଏ ତାହେଲେ ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷର ଅନ୍ତିମ କାର୍ଯ୍ୟ ଦିବସରେ ପୋଷ୍ଟ ଅଫିସ ଆପଣଙ୍କ ଠାରୁ ୧୦୦ ଟଙ୍କା ଫାଇନ ଅସୁଲ କରିବ | ଏହି ପ୍ରତିବର୍ଷ ଜାରି ରହିବ | 

ଡାକଘର ବର୍ତ୍ତମାନ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ କିମ୍ବା ସଂଯୁକ୍ତ (ଜଏଣ୍ଟ) ଆକାଉଣ୍ଟରେ ପ୍ରତିବର୍ଷ ୪ ପ୍ରତିବର୍ଷ ସୁଧ ଦେଇଥାଏ | ସଞ୍ଚୟ ଖାତାରେ ସର୍ବନିମ୍ନ ୫୦୦ ଟଙ୍କା ରହିବା ଜରୁରୀ | ଏହାଛଡା ଯଦି ଆପଣ ଏଯାଏଁ ନିଜ ଆକାଉଣ୍ଟକୁ ଆଧାର ସହ ଲିଙ୍କ କରିନାହାନ୍ତି ତାହେଲେ ଆଉ ବିଳମ୍ବ ନ କରି ଶୀଘ୍ର ଆଧାର ସହ ଲିଙ୍କ କରିଦିଅନ୍ତୁ | ଯାହାଫଳରେ ଆପଣ ସରକାରୀ ସବସିଡିର ଲାଭ ଉଠାଇ ପାରିବେ | 

ପୋଷ୍ଟ ଅଫିସରେ ଶେଭିଂ ଆକାଉଣ୍ଟ ଖୋଲିଲେ ଅନେକ ସୁବିଧା ମିଳିଥାଏ | ନନ୍-ଚେକ୍ ସୁବିଧା ଖାତାରେ ସର୍ବନିମ୍ନ ରାଶି ୫୦ ଟଙ୍କା | ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷ ୨୦୧୨-୧୩ରୁ ଅର୍ଜିତ ସୁଧ ପ୍ରତିବର୍ଷ ୧୦ ହଜାର ତାଙ୍କ ଏଯାଏଁ କର ମୁକ୍ତ ରହିଛି | ଏହାଛଡା କୌଣସି ନାବାଳିକ/ନାବାଳିକାଙ୍କ ନାଁରେ ମଧ୍ୟ ଆକାଉଣ୍ଟ ଖୋଲା ଯାଇପାରବ | ୧୦ ବର୍ଷ କିମ୍ବା ତାଠାରୁ ଅଧିକ ଆୟୁର ନାବାଳିକ/ନାବାଳିକା ଆକାଉଣ୍ଟ ଖୋଲି ବି ପାରିବେ ଏବଂ ସଞ୍ଚାଳିତ ମଧ୍ୟ କରିପାରିବେ |

ଗ୍ରାହକଙ୍କୁ ସରକାରୀ ସବସିଡିର ଲାଭ ଦେବା ପାଇଁ ପୋଷ୍ଟ ଅଫିସ ଶେଭିଂ ଆକାଉଣ୍ଟକୁ ଆଧାର ସହ ଲିଙ୍କ କରାଇବାକୁ ହେବ |  ଡାକ ବିଭାଗ ଏ ସମ୍ବନ୍ଧରେ ଏକ ସର୍କୁଲାର ଜାରି କରିଛି | ଡାକ ବିଭାଗ ତରଫରୁ ଜାରି ହୋଇଥିବା ସର୍କୁଲାରରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ଲୋକେ ନିଜ ପୋଷ୍ଟ ଅଫିସ ଶେଭିଂ ଆକାଉଣ୍ଟରେ ଡାଇରେକ୍ଟ ବେନିଫିଟ ଟ୍ରାନ୍ସଫର (DBT) ର ଲାଭ ଉଠାଇପାରିବେ | ଏହାସହ ଏଥିରେ ଆଧାର ଲିଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ କଲମ ସାମିଲ କରାଯାଇଛି | ଏହି କଲମ ଖାତା ଖୋଲିବା ଆପ୍ଲିକେସନ ଫର୍ମ କିମ୍ବା ପରଚେଜ ଅଫ ସାର୍ଟିଫିକେଟ ଫର୍ମରେ ନଜର ଆସିବ |

   Related Posts