scan steel
web-baneer-728x90
WhatsApp Image 2023-12-06 at 12.52.17
728x90-banner-17.2.24jpg
Untitled-1 copy (1)
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online, Odisha News, khabar odisha,news in oriya

ଟିକା ନେଲା ପରେ ବି କରୋନା ପଜିଟିଭ୍, ଅନ୍ୟମାନଙ୍କୁ କରିପାରିବେ ସଂକ୍ରମିତ : ବଢିଲା ଚିନ୍ତା

16/07/2021 at 12:14 PM

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୧୬/୦୭:    ଟିକା ନେବା ପରେ ବି ଲୋକେ ସଂକ୍ରମିତ ହେଉଛନ୍ତି । ବିଶେଷ କରି ଡବଲ୍‌ ଡୋଜ୍‌ ପରେ ମଧ୍ୟ ପଜିଟିଭ୍‌ ବାହାରୁଛନ୍ତି । ସେମାନେ ଗୁରୁତର ହେଉନାହାନ୍ତି ସତ ହେଲେ ଅନ୍ୟମାନଙ୍କୁ ଆକ୍ରାନ୍ତ କରିପାରିବେ । ସରକାର ଏ କଥା କହିବା ପରେ ଟିକା ନେଇ ନିଜକୁ ସୁରକ୍ଷିତ ଭାବୁଥିବା ଲୋକଙ୍କ ଚିନ୍ତା ବଢିଛି ।କରୋନା ନ କମିବା ଯାଏ ଆମକୁ ସତର୍କ ରହିବାକୁ ହେବ । ଯେତେବେଳେ ବି ବାହାରିବା ମାସ୍କ ପିନ୍ଧିବା ଆଉ କରୋନା ଗାଇଡ଼ଲାଇନକୁ ମାନିବା ।ଆରଏମ୍‌ଆରସି ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଡାକ୍ତର ସଂଘମିତ୍ରା ପତି ମଧ୍ୟ ସମାନ କଥା କହିଛନ୍ତି ।

ଟିକା କରୋନା ସଂକ୍ରମଣକୁ ରୋକି ପାରିବନି, କିନ୍ତୁ ଗୁରୁତର ହେବାରୁ ରକ୍ଷା କରିବ । ସାଧାରଣ ଭାଇରଲ ଫ୍ଲୁ ସମସ୍ତଙ୍କୁ ହେଉଛି । ଆମେ ଡରୁନୁ । କାରଣ ଏହା ଗୁରୁତର କରୁନି । ତେଣୁ ଟିକା ନେବା ପରେ ସାଧାରଣ ଲକ୍ଷଣ ଦେଖାଯାଉଛି । ଖାଲି ଭାରତୀୟ ଟିକା ନୁହେଁ, ଆମେରିକାଠୁ ଆରମ୍ଭ କରି ବିଦେଶରେ ଦିଆଯାଉଥିବା ଟିକା (ଡବଲ ଡୋଜ୍‌) ପରେ ବି ଲୋକେ ସଂକ୍ରମଣ ହେଉଛନ୍ତି । ଏହାକୁ ବ୍ରେକ୍‌ ଥ୍ରୁ ଇନ୍‌ଫେକସନ୍‌ କୁହାଯାଉଛି । ଟିକା ନେବା ପରେ କାହିଁକି ଲୋକେ ପଜିଟିଭ୍‌ ହେଉଛନ୍ତି ଏହାର ଅନୁସନ୍ଧାନ ପାଇଁ ରାଜ୍ୟରେ ଏକ କମିଟି ଗଠନ ହୋଇଥିଲେ ମଧ୍ୟ କିଛି ସ୍ପଷ୍ଟ ଚିତ୍ର ମିଳିପାରିନି । ଆଇଏଲ୍‌ଏସ୍‌ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଅଜୟ ପରିଡ଼ା କହିଛନ୍ତି, ଡବଲ୍‌ ଡୋଜ୍‌ ଟିକା ନେବା ପରେ ମଧ୍ୟ ଦେଶରେ ୧୦୦୦ରେ ୪ ଜଣ ପାଖାପାଖି ପଜିଟିଭ୍‌ ହେଉଛନ୍ତି । କୋଭିସିଲ୍ଡ୍‌ରେ ଏହା ୪ ରହୁଥିବା ବେଳେ କୋଭାକ୍ସିନ୍‌ରେ ୩ ରହୁଛି । ଓଡ଼ିଶାରେ ମଧ୍ୟ ବହୁ କେସ୍‌ ଏମିତି ସାମ୍ନାକୁ ଆସୁଛି ।

ରାଜ୍ୟରେ ଆକ୍ରାନ୍ତ ସଂଖ୍ୟା ୨୦୭୦କୁ ବଢିଛି । ନମୁନା ପରୀକ୍ଷା ହୋଇଛି ୭୦,୨୪୪ । ହେଲେ ପଜିଟିଭ୍‌ ହାର (ଟିପିଆର୍‌) ୨.୯୨% କୁ କମିଛି । ଉପର ତଳ ହେଉଛି ରାଜ୍ୟରେ ସଂକ୍ରମଣ । କେଉଁ ଦିନ ୩% ଉପରେ ତ ଆଉ କେଉଁ ଦିନ ସାମାନ୍ୟ କମ୍‌ । ଛତିଶଗଡ଼, ଝାଡ଼ଖଣ୍ଡ ସହ ପଡୋଶୀ ରାଜ୍ୟରେ ୫୦୦ ତଳେ ସଂକ୍ରମଣ ରହୁଥିବା ବେଳେ ଓଡ଼ିଶାରେ କିନ୍ତୁ ଟ୍ରେଣ୍ଡ ବଦଳୁନି । ଏ ସଂଖ୍ୟା କମିବାକୁ ଅଗଷ୍ଟ ପ୍ରଥମ ସପ୍ତାହ ହୋଇପାରେ । ଏମିତି ଆଶଙ୍କା କଲେଣି ବିଶେଷଜ୍ଞ।

ଡାକ୍ତର ପତି କହିଛନ୍ତି, ଛତିଶଗଡ଼, ବିହାର କେରଳ ଓ ମହାରାଷ୍ଟ୍ର ଭଳି ରାଜ୍ୟରେ ଆଗୁଆ ସଂକ୍ରମଣ ଆସିଥିଲା । ମହାରାଷ୍ଟ୍ର ଆଉ କେରଳରେ ସଂକ୍ରମଣ ବଢୁଛି । ତେବେ ଓଡ଼ିଶାରେ ଏହା ଖସିବାକୁ ଆଉ କିଛି ସମୟ ଲାଗିପାରେ । ନୂଆ ଭାରିଏଣ୍ଟ ଏବେ ଆଉ କିଛି ଚିହ୍ନଟ ହୋଇନି । ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁଦ୍ଧା ସେଇ ଗୋଟିଏ ଡେଲଟା ପ୍ଲସ୍‌ ଭାରିଏଣ୍ଟ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଛି । ଡେଲଟା ଭାରିଏଣ୍ଟର ଅଧିକ ଚିହ୍ନଟ ହେଉଛନ୍ତି । ତେବେ ଏବେ ଗୁରୁତର ରୋଗୀଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା କମିଛି । ଟିକାକରଣ ଯୋଗୁ ଏହା କମୁଛି

   Related Posts