scan steel
web-baneer-728x90
WhatsApp Image 2023-12-06 at 12.52.17
728x90-banner-17.2.24jpg
Untitled-1 copy (1)
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online, Odisha News, khabar odisha,news in oriya

ବିଷାକ୍ତ ଧୂଆଁରେ ଅତିଷ୍ଟ ରାଜଧାନୀବାସୀ, ଘରୁ ବାହାରିବା ମୁସ୍କିଲ : କାହିଁକି ଉପୁଜିଲା ଏମିତି ସମସ୍ୟା?

16/11/2021 at 4:14 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୧୬/୧୧ : ପ୍ରତି ବର୍ଷ ବିଶ୍ବରେ ପ୍ରଦୂଷଣଜନୀତ ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ବୃଦ୍ଧି ପାଇବାରେ ଲାଗିଛି । ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ଲୋକ କେବଳ ପ୍ରଦୂଷଣ ଯୋଗୁଁ ମୃତ୍ୟୁମୂଖରେ ପଡୁଥିବା ରେକର୍ଡ ରହିଛି । ରାଜଧାନୀ ଦିଲ୍ଲୀରେ ରହୁଥିବା ଲୋକଙ୍କ ଜନଜୀବନ ଅସ୍ତବ୍ୟସ୍ତ ହୋଇପଡିଲାଣି ।  ପ୍ରଦୂଷଣଜନୀତ ସମସ୍ୟା ଏବେ ମୁଣ୍ଡ ବିନ୍ଧାର କାରଣ ପାଲଟିଛି । ଗୋଟିଏ ପଟେ କରୋନା ଦାଉ ଅନ୍ୟପଟେ ପରିବେଶ ପ୍ରଦୂଷଣ ଲୋକମାନଙ୍କୁ ଅସ୍ତବ୍ୟସ୍ତ କରିପକାଉଛି।

ଦିଲ୍ଲୀର ଚିକିତ୍ସାଳୟ ମାନଙ୍କରେ ଶ୍ୱାସକ୍ରିୟା ନେବାରେ ଅସୁବିଧାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେଉଥିବା ରୋଗୀ ତଥା ଫୁସଫୁସ୍‌ ଓ  ଚର୍ମ ରୋଗୀଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ବଢ଼ିବାରେ ଲାଗିଛି । ଚିକିତ୍ସକମାନେ ମଧ୍ୟ ପରିବେଶ ପ୍ରଦୂଷଣ ଯୋଗୁଁ ଉପୁଜୁଥିବା ସମସ୍ୟାକୁ ନେଇ ବାରମ୍ବାର ଚେତାବନୀ ଦେଉଛନ୍ତି । କରୋନା ମହାମାରୀ ସମୟରେ ଦିଲ୍ଲୀରେ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଲକଡାଉନ୍‌ ଲାଗୁ କରାଯାଇଥିଲା । ଏବେ ମହାମାରୀରୁ ସାମାନ୍ୟ ଆଶ୍ବସ୍ତୀ ମିଳିବା​‌ ପରେ ଜନଜୀବନ ସ୍ବଭାବିକ ହେବ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଥିଲା । କିନ୍ତୁ ଏବେ ରାଜଧାନୀରେ ମାତ୍ରାଧିକ ପ୍ରଦୂଷଣ ପୁଣି ଥରେ ଲକଡାଉନ୍‌ ପରିସ୍ଥିତି ସୃଷ୍ଟି କରିଛି । ସ୍କୁଲଗୁଡିକୁ ସପ୍ତାହେ ପାଇଁ ବନ୍ଦ କରିଦିଆଯାଇଛି । ସରକାରୀ ଏବଂ ବେସରକାରୀ ଅଫିସଗୁଡିକୁ ମଧ୍ୟ ବନ୍ଦ କରାଯାଇଛି । ଆବଶ୍ୟକ ସ୍ଥଳେ ଓ୍ବାର୍କ ଫ୍ରମ୍‌ ହୋମ୍‌ କରିବା ପାଇଁ କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ନିର୍ଦେଶ ଦିଆଯାଇଛି । ନିର୍ମାଣ କାମ ମଧ୍ୟ ଠପ୍‌ ହୋଇଯାଇଛି । ଦିଲ୍ଲୀରେ ପୁଣିଥରେ ଯୁଗ୍ମ-ଅଯୁଗ୍ମ ନମ୍ବର ବିଶିଷ୍ଟ ଗାଡି ଚଳାଚଳ ହେବାନେଇ ଯୋଜନା ଚାଲିଛି ।

ପ୍ରତିବର୍ଷ ଅକ୍ଟୋବରରେ ପ୍ରାୟତଃ ରାଜଧାନୀ ଅଣନିଶ୍ବାସୀ ହୋଇଯାଏ । ପ୍ରଦୂଷଣ ମାତ୍ରା ଏତେ ବଢିଯାଇଛି ଯେ, ଲୋକମାନେ ବାହାରକୁ ବାହରିବା ମଧ୍ୟ ମୁସ୍କିଲ ହୋଇପଡେ । ଦୀପାବଳିରେ ବାଣ ଫୁଟାଇବାକୁ ନେଇ ଦିଲ୍ଲୀରେ କଟକଣା ଲାଗୁ ହୋଇଥିଲେ ସୁଦ୍ଧା ପ୍ରଚୁର ମାତ୍ରାରେ ବାଣ ଫୁଟିଥିଲା । ଯାହାକି ପ୍ରଦୂଷଣ ବଢିବାର ମୁଖ୍ୟ କାରଣ ବୋଲି କୁହାଯାଉଛି । ପଡ଼ୋଶୀ ରାଜ୍ୟମାନଙ୍କରେ ନଡ଼ା ଜାଳିବା ଓ ଭାରି ଯାନ ଚଳାଚଳ ଦ୍ବାରା ମଧ୍ୟ ଦିଲ୍ଲୀର ବାୟୁ ଧିରେଧିରେ ଅଧିକ ପ୍ରଦୂଷିତ ହେବାରେ ଲାଗିଛି । ନଭେମ୍ବର ମାସ ଆରମ୍ଭରୁ ହିଁ ଦିଲ୍ଲୀ ବାୟୁମଣ୍ଡଳରେ ବିଷାକ୍ତ ଧୂଆଁ ମାତ୍ରା ବଢ଼ିବାରେ ଲାଗିଛି ।

ପରିବେଶ ପ୍ରଦୂଷଣ ଉପରେ ନଜର ରଖୁଥିବା ସଂସ୍ଥା ଆଇକ୍ୟୁ ଏୟାର୍(IQ Air)ର ରିପୋର୍ଟ ଅନୁସାରେ, ବିଶ୍ବର ପ୍ରଦୂଷିତ ସହରମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଦିଲ୍ଲୀ ପ୍ରଥମ ସ୍ଥାନରେ ରହିଛି । ବିଶ୍ବର ୧୦ ପ୍ରମୁଖ ପ୍ରଦୂଷିତ ସହରମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଭାରତର ୩ଟି ସହର ରହିଛି। ଯେଉଁଥିରେ ଏକ ନମ୍ବର ସ୍ଥାନରେ ଦିଲ୍ଲୀ ରହିଥିବା ବେଳେ କୋଲକାତା ଓ ମୁମ୍ବାଇ ମଧ୍ୟ ଏହି ତାଲିକାରେ ରହିଛନ୍ତି। ଦେଶର ରାଜଧାନୀ ଦିଲ୍ଲୀରେ ପ୍ରଦୂଷଣ ମାତ୍ରାଧିକ ଭାବେ ବୃଦ୍ଧି ପାଉଥିବାରୁ ମାମଲା ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟରେ ପହଞ୍ଚିଥିଲା । ପ୍ରଦୂଷଣ କମାଇବା ଦିଗରେ କାମ କରିବା ପାଇଁ ଉଭୟ ରାଜ୍ୟ ଓ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କୁ ନିର୍ଦେଶ ଦେଇଥିଲେ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ । ଏହା ସହିତ ତାଲାବନ୍ଦକୁ ବିକଳ୍ପ ଭାବେ ବ୍ୟବହାର କରିବାକୁ କୋର୍ଟ ନିର୍ଦେଶ ଦେଇଥିଲେ । ଦିଲ୍ଲୀରେ ସ୍କୁଲ ବନ୍ଦ ରଖିବା ଏବଂ କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ୱାର୍କ ଫ୍ରମ ହୋମ୍ କରିବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦିଆଯାଇଥିଲା । ଯାହାକି ଏବେ କାର୍ଯ୍ୟକାରି ହେଉଛି। କୌଣସି ନିର୍ମାଣ କାର୍ଯ୍ୟକୁ ମଧ୍ୟ ଅସ୍ଥାୟୀ ଭାବେ ବନ୍ଦ କରାଯାଇଛି

   Related Posts