scan steel
web-baneer-728x90
WhatsApp Image 2023-12-06 at 12.52.17
728x90-banner-17.2.24jpg
Untitled-1 copy (1)
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online, Odisha News, khabar odisha,news in oriya

ଓବିସି କାର୍ଡରେ କାହାର କେତେ ଫାଇଦା : ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ଓବିସିଙ୍କ ପ୍ରେମ ଦେଖି ବିରୋଧୀ କଂଗ୍ରେସ ଓ ବିଜେପି ସ୍ତବ୍ଧ

18/02/2020 at 5:06 PM

ଭୁବନେଶ୍ବର ୧୮/୨: ରାଜ୍ୟରେ ପଛୁଆ ବର୍ଗ ଗଣନା ପାଇଁ ବିଧାନସଭାରେ ସର୍ବ ସମ୍ମତ ପ୍ରସ୍ତାବ ପାରିତ ହେବା ପରେ ଏହାକୁ ନେଇ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି ରାଜନୀତି । ଭୋଟ ବ୍ୟାଙ୍କ ପାଇଁ ସରକାର ଓବିସି ବିଲ ପାରିତ କରିଛନ୍ତି ବୋଲି କଂଗ୍ରେସ ଅଭିଯୋଗ କରିଛି । ଅନ୍ୟପଟେ ବିଜେପି କହିଛି ଜନଗଣନା କାମ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କର, ରାଜ୍ୟର ନୁହେଁ। ବିଜେଡି ଜାତିଭିତ୍ତିକ ରାଜନୀତି ପାଇଁ ଏଭଳି ଭୋଟ ବ୍ୟାଙ୍କ ସୃଷ୍ଟି ପାଇଁ ଚାଲ ଖେଳୁଛି । ସେପଟେ ବିଜେଡି କହିଛି ସମାଜର ଏକ ବଡ ଭାଗର ଉନ୍ନତି ଲାଗି ସେମାନଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ଓ ତଥ୍ୟ ଜାଣିବା ନିହାତି ଦରକାର । ତେଣୁ ଓବିସି ମାନଙ୍କର ସାମାଜିକ, ଶିକ୍ଷାଗତ ଗଣନାରେ ରାଜନୀତି କରାନଯାଉ ।

ଓବିସି କାର୍ଡରେ କାହାର କେତେ ଫାଇଦା । ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ପଛୁଆ ବର୍ଗଙ୍କ କଥା ଏକ ପ୍ରକାର ଭୁଲିଯାଇଥିବା ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ହଠାତ୍‌ ଓବିସିଙ୍କ ପ୍ରେମ ଦେଖି ବିରୋଧୀ କଂଗ୍ରେସ ଓ ବିଜେପି ସ୍ତବ୍ଧ । ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟଙ୍କ ଆଳ ଦେଖାଇ ୫୦ ପ୍ରତିଶତରୁ ଅଧିକ ସଂରକ୍ଷଣ ଦେବାକୁ ପଛଘୁଞ୍ଚା ଦେଉଥିଲେ ସରକାର । ଓବିସି କମିଶନ ଗଠନ ନେଇ ବର୍ଷ ବର୍ଷ ଗଡି ଚାଲିଥିଲା । ଏବେ ଓବିସି ଜନଗଣନା କରିବା ଲାଗି ରାଜ୍ୟ ସରକାର ବିଧାନସଭାରେ ସର୍ବସମ୍ମତି ପ୍ରସ୍ତାବ ପାରିତ କରିବା ବିରୋଧୀଙ୍କ ହଜମ ହେଉନି ।କଂଗ୍ରେସ କହିଛି ସରକାର ଗୋଟିଏ ଗୁଳିରେ ଦୁଇଟି ଶିକାର ଭଳି ଭୋଟ ବ୍ୟାଙ୍କ ପାଇଁ ଓବିସି ପ୍ରସ୍ତାବ ପାରିତ କରିଛନ୍ତି । ପଛୁଆ ବର୍ଗଙ୍କ ଉନ୍ନତି ଆଳରେ ଓବିସି ଗଣନା କରୁଛନ୍ତି । ବିଜେପି କହିଛି ଜନଗଣନା କରିବା କାମ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରର । ଭୋଟ ବ୍ୟାଙ୍କ ପାଇଁ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଜାତି ଭିତ୍ତିକ ରାଜନୀତି କରୁଛନ୍ତି । ସେପଟେ ବିଜେଡିର ଜବାବ ଓବିସି ମାନଙ୍କର ସାମାଜିକ, ଶିକ୍ଷାଗତ ଗଣନାରେ ରାଜନୀତି କରାନଯାଉ ।

ଓବିସି ବିଲ୍ ପାସ୍ ହେବା ପରେ ଓଡ଼ିଶାର ପଛୁଆ ବର୍ଗଙ୍କ ସାମାଜିକ, ଶିକ୍ଷାଗତ ଓ ଆର୍ଥିକ ସର୍ଭେ କରାଯାଇପାରିବ ।ଏଥିପାଇଁ ସର୍ବ ସମ୍ମତି ପ୍ରସ୍ତାବ ପାରିତ ହୋଇଛି । ସରକାର ରାଜ୍ୟର ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ପଛୁଆ ବର୍ଗଙ୍କ ଗଣନା କରିପାରିବେ । ଏହାଦ୍ବାରା ପଛୁଆ ବର୍ଗଙ୍କ ସାମାଜିକ ଓ ଶିକ୍ଷାଗତ ଉନ୍ନତି ସହ ସେମାନଙ୍କ ଲାଗି ସରକାର ଯୋଜନା କରିପାରିବେ ବିଭାଗୀୟ ମନ୍ତ୍ରୀ ଯୁକ୍ତି ବାଢିଛନ୍ତି ।

୧୯୩୧ରେ ଶେଷ ଥର ପାଇଁ ଜାତିଭିତ୍ତିକ ଜନଗଣନା କରାଯାଇଥିଲା । ଏହାପରେ ୨୦୧୧ ଏସ୍.ଇ.ସି.ସି ସର୍ଭେରେ ଓବିସି ତଥ୍ୟ ସଂଗ୍ରହ କରାଯାଇଥିଲେ ବି ତଥ୍ୟ ସାମ୍ନାକୁ ଅଣାଯାଇ ନଥିଲା । ୨୦୨୧ ଜନଗଣନା ସମୟରେ ଓବିସି ଓ ପଛୁଆବର୍ଗଙ୍କ ଜନଗଣନା ପାଇଁ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ସଂକଳ୍ପ ପତ୍ର କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ନିକଟକୁ ପଠାଇଥିଲେ । ହେଲେ କେନ୍ଦ୍ର ନକରାତ୍ମକ ଆଭିମୁଖ୍ୟ ଦେଖାଇଥିଲା । ଫଳରେ ନିଜେ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ପଛୁଆ ବର୍ଗଙ୍କ ଗଣନା କରିବାକୁ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛନ୍ତି । ଯାହା ରାଜ୍ୟରେ ପ୍ରଥମଥର ହେବ ।

   Related Posts