scan steel
web-baneer-728x90
WhatsApp Image 2023-12-06 at 12.52.17
728x90-banner-17.2.24jpg
Untitled-1 copy (1)
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online, Odisha News, khabar odisha,news in oriya

ତିତଲି ବାତ୍ୟା ଏବଂ ପରବର୍ତ୍ତୀ ବନ୍ୟା ମୁକାବିଲା ବିଫଳତାକୁ ନେଇ ବଢୁଛି ରାଜନୈତିକ କାଦୁଅ ଫିଙ୍ଗାଫିଙ୍ଗି

14/10/2018 at 6:07 PM

ଭୁବନେଶ୍ୱର ୧୪/୧୦ : ତିତିଲି ପରିବର୍ତ୍ତୀ ସ୍ଥିତି ଓ ବନ୍ୟାକୁ ନେଇ ଲୋକଙ୍କ ଦୁର୍ଦଶା କମିନି । ସ୍ଥିତିକୁ ନେଇ ସଚିବାଳୟରେ ଚାଲିଥିଲା ପ୍ରଶାସନିକ ସମୀକ୍ଷା । ପରିସ୍ଥିତିରେ ସୁଧାର ଆସିଛି ଓ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ସ୍ଥିତି ସ୍ବାଭାବିକ ହେବ ବୋଲି ସରକାର କହିଛନ୍ତି । ହେଲେ ଏପଟେ ରିଲିଫ, ଉଦ୍ଧାର ଓ ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟାକୁ ନେଇ ବଢି ଚାଲିଛି ରାଜନୈତିକ ଆରୋପ ପ୍ରତ୍ୟାରୋପ । ବନ୍ୟା ଓ ବାତ୍ୟା କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତ ତିନୋଟି ଜିଲ୍ଲା ସ୍ଥିତି ଅନୁଧ୍ୟାନରୁ ଫେରି ବିଜେପି ଟିମ ସରକାରଙ୍କୁ ଟାର୍ଗେଟ କରିଛି ବିଜେପି ।ଆଉ କେନ୍ଦ୍ରମନ୍ତ୍ରୀ ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରଧାନ ବି ଟ୍ୟୁଟି କରି ସରକାରଙ୍କୁ ସମାଲୋଚନା କରିଛନ୍ତି । ଏହାର ଜବାବ ରଖିଛି ବିଜେଡି ।

ତିତଲି ବାତ୍ୟା ଏବଂ ପରବର୍ତ୍ତୀ ବନ୍ୟା ମୁକାବିଲା ବିଫଳତାକୁ ନେଇ ବଢୁଛି ରାଜନୀତି । କେନ୍ଦ୍ରମନ୍ତ୍ରୀ ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରଧାନ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ଖାମଖିଆଳି ବିପର୍ଯ୍ୟୟ ପରିଚାଳନା ଓ ସରକାରଙ୍କ ସମ୍ବେଦନଶୀଳତାରୁ ରାଜ୍ୟବାସୀ ଦୁର୍ଦଶାରେ ପଡିଛନ୍ତି ବୋଲି କହି ସରକାରଙ୍କ ସମାଲୋଚନା କରିଛନ୍ତି କେନ୍ଦ୍ରମନ୍ତ୍ରୀ । ଟ୍ବିଟ କରି ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କୁ ଆକ୍ଷେପ କରିଛନ୍ତି କେନ୍ଦ୍ରମନ୍ତ୍ରୀ ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରଧାନ। ଏହାସହ ମନ୍ତ୍ରୀ ସୂର୍ଯ୍ୟପାତ୍ରଙ୍କ ବାତ୍ୟା ଓ ବନ୍ୟା ମୃତ୍ୟୁକୁ ଦେଇ ରଖିଥିବା ବୟାନ ଓ ସରକାରଙ୍କ ଜିରୋ କାଜୁଆଲଟି ଉପରେ ସରକାରୀ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ବୟାନକୁ ବି ସମାଲୋଚନା କରିଛନ୍ତି । ସେପଟେ ଗଞ୍ଜାମ, ଗଜପତି ଓ ରାୟଗଡାରେ ବାତ୍ୟା ଓ ବନ୍ୟା ସ୍ଥିତି ଅନୁଧ୍ୟାନ କରି ଫେରିଥିବା ବିଜେପି ଟିମ ସାମ୍ବାଦିକ ସମ୍ମଳନୀ କରି ଲୋକଙ୍କ ଦୁର୍ଦଶା କଥା ବଖାଣି ସରକାରଙ୍କୁ ଘେରିଛନ୍ତି । ବିପର୍ଯ୍ୟୟ ପରିଚାଳନାରେ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ବିଫଳତାରୁ 45 ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିବା ବିଜେପି ହିସାବ ଦେଇଛି । 3 ଲକ୍ଷ ଲୋକଙ୍କୁ ସ୍ଥାନାନ୍ତର କରାଯାଇଥିବା ସରକାରଙ୍କ ତଥ୍ୟକୁ ନେଇ ବି ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠାଇଛି ଦଳ । ଏସଆସିଙ୍କୁ ପଦବୀରୁ ହଟାଇବାକୁ ଦାବି କରିଛି । ସେପଟେ ଜବାବରେ ବିଜେଡି କହିଛି ବିଜେପି କେବଳ ଏହାକୁ ନେଇ ରାଜନୀତି କରୁଛି । କେନ୍ଦ୍ରମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ପାଲଟା ଟାର୍ଗେଟ କରି ବିଜେଡି କହିଛି ମନ୍ତ୍ରୀ କେବଳ ଫଟୋ ନଉଠାଇ କେନ୍ଦ୍ରର ବିଭିନ୍ନ ବିଭାଗକୁ ନିର୍ଦେଶ ଦେଇ ପୁନରୁଦ୍ଧାର କାମକୁ ତ୍ବରାନ୍ବିତ କରନ୍ତୁ ।

ସେପଟେ ବାତ୍ୟା ଓ ବନ୍ୟା ପରିବର୍ତ୍ତୀ ରିଲିଫ ଓ ଉଦ୍ଦାର କାର୍ଯ୍ୟର ସମୀକ୍ଷା କରିଛନ୍ତି ସରକାର । ସଚିବାଳୟରେ ଗଞ୍ଜାମ, ଗଜପତି ଓ ରାୟଗଡାରେ ସ୍ଥିତି ଉପରେ ମୁଖ୍ୟ ଶାସନ ସଚିବ ସମୀକ୍ଷା କରିଛନ୍ତି । ଗଞ୍ଜାମ ଓ ରାୟଗଡା ଜିଲାରେ ସ୍ଥିତିରେ ସୁଧାର ଆସିଥିବାବେଳେ ଗଜପତି ଜିଲାର ସ୍ଥିତି ସଙ୍ଗୀନ ରହିଛି । ଏବେବି କିଛି ଲୋକ ପାଣି ଘେରରେ ଅଛନ୍ତି । ଉଦ୍ଧାର କାମକୁ ତ୍ବରାନ୍ବିତ କରିବାକୁ ଆହୁରି ତିନୋଟି ଓଡ୍ରାଫ ଟିମ ଓ ଦୁଇ ଏନଡିଆରଏଫ ଟିମ ମତୟନ କରାଯାଉଛି । ସେହିପରି ପାହାଡ ଧସି ମୃତ୍ୟୁ ବରଣ କରିଥିବା ପରିବାରକୁ ୪ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଲେଖାଏଁ ଅନୁକମ୍ଫା ମୂଳକ ସହାୟତା ଦିଆଯିବ ବୋଲି ସରକାର ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି । ଏହା ସହ ଗଜପତି ଜିଲ୍ଲାର ସ୍ଥିତି ସ୍ବଭାବିକ ନହେବାଯାଏ ବିଭିନ୍ନ ବିଭାଗର ମୁଖ୍ୟ ଜିଲାରେ ସ୍ବତନ୍ତ୍ରଭାବେ କ୍ୟାମ୍ପ କରି ରହିବେ । ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ, ଜଳଯୋଗାଣ, ରାସ୍ତାଘାଟ ଭଳି ସମସ୍ୟାଗୁଡିକର ତୁରନ୍ତ ସମାଧାନ କରାଯିବ ବୋଲି ବୈଠକ ପରେ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି ଏସଆରସି ।
ତିତିଲି ଓ ବନ୍ୟା ଅନେକ କିଛି ଉଜାଡି ଦେଇଛି । ଆଉ ଲୋକଙ୍କୁ ସମବେଦନା ଓ ନାଁରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି ରାଜନୈତିକ କାଦୁଅ ଫିଙ୍ଗା

   Related Posts