scan steel
web-baneer-728x90
WhatsApp Image 2023-12-06 at 12.52.17
728x90-banner-17.2.24jpg
Untitled-1 copy (1)
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online, Odisha News, khabar odisha,news in oriya

ଅଙ୍ଗନୱାଡ଼ି କର୍ମୀଙ୍କ ଲାଗି ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ବଡ଼ ପ୍ୟାକେଜ: ବିଜେପି କହିଲା କେନ୍ଦ୍ର ଦେଇଛି ପଇସା, ବିଜେଡି କଲା ଖଣ୍ଡନ, କଂଗ୍ରେସର ଯୁକ୍ତି କମ୍ ସେ କମ୍ ୧୦ ହଜାର ଦିଅ

13/01/2019 at 8:03 PM

ଭୁବନେଶ୍ବର୧୩|୧: ଅଙ୍ଗନୱାଡ଼ି କର୍ମୀଙ୍କ ଲାଗି ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ବଡ଼ ପ୍ୟାକେଜ ପରେ ବିରୋଧୀ କ୍ୟାମ୍ପରେ କମ୍ପନ । ଅଙ୍ଗନବାଡ଼ିଙ୍କ କର୍ମୀଙ୍କ ଲାଗି କାହାର କେତେ ଦରଦ ସେ ପ୍ରମାଣ ଦେବାକୁ ପ୍ରତିଯୋଗିତା ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି ସବୁ ଦଳ ।  

ବିଜେପି କହିଛି, ବର୍ଦ୍ଧିତ ୧୫ ଶହ ଟଙ୍କା ରାଜ୍ୟ ନୁହେଁ ବରଂ କେନ୍ଦ୍ରର ଅନୁଦାନ। ଯାହାର ଜବାବରେ ବିଜେଡି ଖୋଲା ମଞ୍ଚରେ ତର୍କର ଆହ୍ବାନ ଦେଇଛି । ସେପଟେ କଂଗ୍ରେସ କହିଛି, ଏତିକି ନୁହେଁ, କମ୍ ସେ କମ୍ ୧୦ ହଜାର ଦିଅ ।

୧୫ ଶହ କାହାର ? ନିର୍ବାଚନରେ କାହା ଭାଗକୁ ଯିବ ଏହାର ଶ୍ରେୟ? ଘୋଷଣାର ଖୁସି ଏ ଯାଏଁ ସରିନି । ହେଲେ ତାହା ଭିତରେ ଏମିତି କିଛି ପଲିଟିକ୍ସ ପଶିଲାଣି । ଅଙ୍ଗନବାଡ଼ି, ମିନି ଅଙ୍ଗନବାଡ଼ି, ସହାୟିକାଙ୍କ ଲାଗି ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଗତକାଲି ଖଜାନା ଖୋଲିଥିଲେ । ପ୍ରାୟ ଦେଢ ଲକ୍ଷ କର୍ମୀଙ୍କ ଭୋଟ୍ ବିଜେଡି ଆକାଉଣ୍ଟକୁ ଚାଲିଯିବ ଆଶଙ୍କାରେ ଏବେ ଏଥିରେ ନାକ ପୂରାଇଛି ବିଜେପି । ବଢିଥିବା ୧୫ ଶହ ଟଙ୍କା ରାଜ୍ୟ ନୁହେଁ ବରଂ କେନ୍ଦ୍ର ଦେଇଥିବା ଦାବି କରିଛି । କାଗଜପତ୍ର ଦେଖାଇ ହିସାବ ବି ଥୋଇଛି ।

ଗତ ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୨୦ରେ କେନ୍ଦ୍ର ମହିଳା ଓ ଶିଶୁ ବିକାଶ ବିଭାଗ ସମସ୍ତ ରାଜ୍ୟକୁ ଚିଠି ଲେଖିଥିଲେ ।  ଅଙ୍ଗନୱାଡ଼ି କର୍ମୀଙ୍କ ଲାଗି କେନ୍ଦ୍ର ନିଜ ଭାଗର ୩୦୦୦ ବଦଳରେ ଅକ୍ଟୋବର ୧ରୁ ସାଢେ ୪ ହଜାର ଦେବାକୁ ଘୋଷଣା କରିଥିଲା । ହେଲେ ଆଜି ଯାଏଁ ରାଜ୍ୟ ବର୍ଦ୍ଧିତ ଟଙ୍କା କାହିଁକି ଦେଇ ନ ଥିଲା ବୋଲି ବିଜେପି ପ୍ରଶ୍ନ କରିଛି ।

ସେପଟେ ବିଜେପିର ଏ ହିସାବ କିତାବର ଜବାବରେ ବିଜେଡି କହିଛି, ଏ କାଗଜ ପତ୍ରର କିଛି ମାନେ ନାହିଁ, ଖୋଲା ମଞ୍ଚରେ ତର୍କ କଲେ କିଏ କେତେ ଦେଉଛି ଜଣା ପଡ଼ିଯିବ ।

ରାଜନୀତିରେ ସେଣ୍ଟରକୁ ଚାଲି ଆସିଛି ଅଙ୍ଗନବାଡ଼ି । ଏତେ ବଡ଼ ଭୋଟ୍ ବ୍ୟାଙ୍କରେ ବିଜେପି-ବିଜେଡି଼ର ଟଣାଓଟରାରେ କଂଗ୍ରେସ ବି ପଛେଇବାକୁ ଚାହୁଁନି । 

ଅଙ୍ଗନବାଡ଼ି କର୍ମୀଙ୍କ ଲାଗି ଦରଦ ଦେଖେଇବାକୁ ଯାଇ ଦଳ କହିଛି, ଯିଏ ଯେତେ ଦେଉଛ ଦିଅ, ହେଲେ କମ୍ ସେ କମ୍ ମାସିକ ୧୦ ହଜାର ଦରମା କର । ଏ ଦାବି ନେଇ ଅଙ୍ଗନବାଡ଼ି କର୍ମୀଙ୍କୁ କଂଗ୍ରେସ ସଚେତନ କରେଇବ ବୋଲି ଏହାର ସଭାନେତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି ।

ଏହାରି ଭିତରେ ସଂଖ୍ୟାକୁ ନେଇ ତିଆରି ହେଲାଣି କନଫ୍ୟୁଜନ ।  ଗତକାଲି ପ୍ରେସ୍ ଇସ୍ତାହାରରେ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ନିଜ ଭାଗରେ ୪୮୦୦ ଟଙ୍କା ଦେଉଥିବା କହିଛନ୍ତି । ସେପଟେ ବିଜେପି କହିଛି କେନ୍ଦ୍ର ଦେଉଛି ୪୫୦୦ । ତାହେଲେ ଅଙ୍ଗନୱାଡ଼ି କର୍ମୀ ୯୩୦୦ ବଦଳରେ ୭୫୦୦ କେମିତି ପାଇବେ ? ମାନେ କେହି ତ ଦେଖାଉଛି ଭୁଲ୍ ହିସାବ ।

   Related Posts