scan steel
web-baneer-728x90
WhatsApp Image 2023-12-06 at 12.52.17
728x90-banner-17.2.24jpg
Untitled-1 copy (1)
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online, Odisha News, khabar odisha,news in oriya

ଆଗୁଆ ନିର୍ବାଚନ ନେଇ ଜୋର ଧରିଲା ରାଜନୀତି, ମୁହାଁମୁହିଁ ବିଜେପି-ବିଜେଡି

14/08/2023 at 8:54 PM

ଭୁବନେଶ୍ଵର: ରାଜ୍ୟରେ ଆଗୁଆ ନିର୍ବାଚନ ଚର୍ଚ୍ଚା ଭିତରେ ଜୋର ଧରିଛି ରାଜନୈତିକ ବୟାନବାଜି  । ପ୍ରସଙ୍ଗକୁ ନେଇ ମୁହାଁମୁହିଁ ହେବାରେ ଲାଗିଛନ୍ତି ଉଭୟ ବିଜେଡି ଓ ବିଜେପି । ମଉକା ଦେଖି କଂଗ୍ରେସ ମଧ୍ୟ ରିଆକ୍ସନ ଛାଡ଼ିଛି । ଆଜି ବିଜେପି ସାଂସଦ ଅପରାଜିତା ଷଡ଼ଙ୍ଗୀ କଥା ଫିଙ୍ଗିଲେ, ଆଉ ଏହାକୁ କାଉଣ୍ଟର କଲେ ବିଜେଡି ବିଧାୟକ ପର୍ଶୁରାମ ଧଡ଼ା । କଂଗ୍ରେସ ବିଧାୟକ ସୁର ରାଉତରାୟ ମଧ୍ୟ ନିଜର ଚିରାଚରିତ ଷ୍ଟାଇଲ୍ରେ ରିଆକ୍ସନ ରଖିଛନ୍ତି । ରାଜ୍ୟରେ ଆଗୁଆ ନିର୍ବାଚନ ଚର୍ଚ୍ଚା । ରାଜନୀତିକୁ ଖୋରାକ୍ ଯୋଗାଇଛି ।

Also read- ଆଗୁଆ ନିର୍ବାଚନ ନେଇ କଂଗ୍ରେସ ବିଧାୟକଙ୍କ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା, କହିଲେ ବିଜେଡି-ବିଜେପି ଭାଇ ଭାଇ

ମୁହାଁମୁହିଁ ହୋଇଛନ୍ତି ଉଭୟ ବିଜେପି-ବିଜେଡି । ଆଗୁଆ ନିର୍ବାଚନ ସମ୍ଭାବନା ନେଇ ବିଜେପି ସାଂସଦ ଅପରାଜିତା ଷଡ଼ଙ୍ଗୀ କହିଛନ୍ତି, ଆଗୁଆ ନିର୍ବାଚନ ନେଇ ଯେ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ରାଜ୍ୟ ପ୍ରସ୍ତାବକୁ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଅନୁମୋଦନ ଦେଇନାହାନ୍ତି, ସେପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କିଛି ହେବାର ନାହିଁ । ଆଗୁଆ ନିର୍ବାଚନ ନେଇ ରାଜ୍ୟ ପ୍ରସ୍ତାବ ଦେଇଛି କି ନାହିଁ ତାହା ଜଣାନାହିଁ । ହୁଏତ ଏହା କଳ୍ପନାଜଳ୍ପନା ହୋଇପାରେ । ଲୋକଙ୍କ କାମ କରିବାକୁ ବିଜେଡିକୁ ୫ବର୍ଷ ପାଇଁ ଜନାଦେଶ ମିଳିଛି। ସରକାର ୫ବର୍ଷ ପାଇଁ କାମ କରନ୍ତୁ । ୫ବର୍ଷ ପରେ ଯେତେବେଳେ ଲୋକସଭା ଓ ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନ ହେବ ସେତେବେଳେ ନିଜର ରିପୋର୍ଟ କାର୍ଡ଼ ଦେଖାଇ ସରକାର ନିର୍ବାଚନକୁ ଯାଆନ୍ତୁ । ନିର୍ବାଚନ ପାଇଁ କାହିଁକି ଏତେ ତରତର ବୋଲି ପ୍ରଶ୍ନ କରିଛନ୍ତି ଅପରାଜିତା। ଏଥି ସହ କହିଛନ୍ତି, ଓଡ଼ିଶାରେ ଯେବେ ବି ନିର୍ବାଚନ ହେବ ସେଥିପାଇଁ ବିଜେପି ପ୍ରସ୍ତୁତ ରହିଛି ।

ଅପରାଜିତା କଥା ଫିଙ୍ଗିଲେ । କାଉଣ୍ଟର ପାଇଁ ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଲା ବିଜେଡି । ବିଜେଡି ବିଧାୟକ ପର୍ଶୁରାମ ଧଡ଼ା କହିଛନ୍ତି, ରାଜ୍ୟରେ ଆଗୁଆ ନିର୍ବାଚନ ହେବ ବୋଲି ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କେଉଁଠି ବି କହି ନାହାନ୍ତି । ସାଂସଦ ଅପରାଜିତା ଷଡ଼ଙ୍ଗୀ ଏକଥା କେଉଁଠୁ ଜାଣିଲେ ବୋଲି ପାଲଟା ପ୍ରଶ୍ନ କରିଛନ୍ତି ବିଜେଡି ବିଧାୟକ । ଯଦି ବି ରାଜ୍ୟରେ ଆଗୁଆ ନିର୍ବାଚନ ହୁଏ ତାହେଲେ ସେଥିରେ କିଛି ନୂଆ କଥା ନାହିଁ । ପୂର୍ବରୁ ବି ଅନେକ ଥର ଆଗୁଆ ନିର୍ବାଚନ ହୋଇଛି । ସାମ୍ବିଧାନିକ ବ୍ୟବସ୍ଥାରେ ୫ବର୍ଷ ଯାଏଁ ସରକାରଙ୍କୁ ଲୋକ ମ୍ୟାଣ୍ଡେଟ୍ ଦେଇଥାନ୍ତି । କିନ୍ତୁ ସେହି ସାମ୍ବିଧାନିକ ବ୍ୟବସ୍ଥାରେ ବି ରହିଛି ଯେତେବେଳେ ସରକାର ଚାହିଁବେ ସେ କେନ୍ଦ୍ର ହେଉ କି ରାଜ୍ୟ ଯେ କୌଣସି ସମୟରେ ସରକାର ଭାଙ୍ଗି ପାରିବେ ।

ସେହିଭଳି ରାଜ୍ୟରେ ଆଗୁଆ ନିର୍ବାଚନ ପ୍ରସଙ୍ଗରେ କଂଗ୍ରେସ ବି ନିଜର ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ରଖିଛି । କଂଗ୍ରେସ ବିଧାୟକ ସୁର ରାଉତରାୟ କହିଛନ୍ତି, ଆଗୁଆ ନିର୍ବାଚନ ଚର୍ଚ୍ଚା କେବଳ ଧୂଆଁ ବାଣ । ବର୍ତମାନ ସମୟରେ ନା’ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ନା’ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର କେହି ଆଗୁଆ ନିର୍ବାଚନକୁ ଯିବେ ନାହିଁ । ଏହା କେବଳ ମିଛ ପ୍ରଚାର, କେବଳ ଲୋକଙ୍କୁ ଭୁଆଁ ବୁଲାଇବା ପାଇଁ ।

୨୦୨୪ ଏପ୍ରିଲ-ମେ’ ଆଡ଼କୁ ଦେଶରେ ସାଧାରଣ ନିର୍ବାଚନ ହେବାକୁ ଯାଉଛି । ଏହି ସମୟରେ ଉଭୟ ଲୋକସଭା ଏବଂ ବିଧାନସଭା ପାଇଁ ଭୋଟ୍ ହେବ । ହେଲେ ଓଡ଼ିଶାରେ ଆସନ୍ତା ଡିସେମ୍ବର ମାସରେ ଆଗୁଆ ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନ ନେଇ ଚର୍ଚ୍ଚା ଚାଲିଥିବା ବେଳେ ଏହାକୁ ନେଇ ତେଜିଛି ରାଜନୈତିକ ବୟାନବାଜି ।

   Related Posts