ChampionMaganna_WebBanner_728X90
ChampionMaganna_WebBanner_728X90
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ମହିଳା ଉଦ୍ୟୋଗୀଙ୍କ ପାଇଁ ହେବ ଶିଳ୍ପ ପାର୍କ, ମେକ୍‌ ଇନ୍‌ ଓଡିଶା କନ୍‌କ୍ଲେଭ୍‌ରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଘୋଷଣା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ଇଡିରେ ହାଜର ହେଲେ ଶିବ ପ୍ରସାଦ, ଅର୍ଚ୍ଚନାଙ୍କ ସହ ଟଙ୍କା କାରବାର ନେଇ ଦ୍ୱିତୀୟ ଥର ହାଜିରା
  • ||
  • କୋଣାର୍କ: ଦର୍ଶକଙ୍କ ମନ ମୋହୁଛି ମହୋତ୍ସବ, ଦ୍ୱିତୀୟ ସଂଧ୍ୟାରେ ଦର୍ଶକଙ୍କୁ ଆକର୍ଷିତ କଲା ମଣିପୁରୀ ନୃତ୍ୟ
  • ||
  • ଉମରକୋଟ : ଗଛକୁ ପିଟିଲା କାର୍‌ , ତିନି ମୃତ, ଦୁଇ ଗୁରୁତର
  • ||

‘କାଳିଆ’ ଯୋଜନାକୁ କିଏ କହିଲା ବୁଢା ବାଘର କଂକଣ ଉପାଖ୍ୟାନ ତ କିଏ ଦେଲା ମହାଭାରତର ଉଦାହଣ

22/12/2018 at 7:27 PM

ଭୁବନେଶ୍ବର୨୨|୧୨:ଚାଷୀ ଅସନ୍ତୋଷ ଦୂର ପାଇଁ ରାଜ୍ୟ ସରାକର କାଳିଆ ଯୋଜନା ପ୍ରଣୟନ କରିଛନ୍ତି । ହେଲେ ଏଭଳି ଯୋଜନା ବିରୋଧୀଙ୍କୁ ସନ୍ତୁଷ୍ଟ କରିପାରିନି। କଂଗ୍ରେସ ମହାଭାରତର କାହାଣୀ  ଓ ବିଜେପି ବୁଢ଼ା ବାଘର କଙ୍କଣ ଦାନ ଉପାଖ୍ୟାନ ସହ ଯୋଡିଛନ୍ତି। ସରକାର କାଳିଆ ନାଁ ଯୋଡି ଭୋଟ୍‌ ପୂର୍ବରୁ ଭୋଟ୍‌ ଗୋଟାଇବାକୁ ପ୍ରାୟସ କରିଛନ୍ତି । ଯାହାର ଲୋକେ ଜବାବ ଦେବେ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି ବିରୋଧୀ ।

କାଳିଆଯୋଜନାକୁ ନେଇ ବିରୋଧୀଙ୍କ ଟାର୍ଗେଟ୍‌ରେ ରାଜ୍ୟ ସରକାର । ବିଶେଷକରି କଂଗ୍ରେସ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କୁ ଜୋରଦାର ଆକ୍ରମଣ କରିଛି । ରାଫେଲ୍‌ ଡିଲ୍‌ ନେଇ ଓଡିଶା ଆସିଥିବା କଂଗ୍ରେସ ପ୍ରବକ୍ତା ଅଭିଷେକ ମନୁ ସିଙ୍ଗିଭି କହିଛନ୍ତି କୁମ୍ଭକର୍ଣ୍ଣ ୬ ମାସ ଶୋଉଥିବା ବେଳେ ନବୀନ ସରକାରଙ୍କ ନିଦ ୧୮ ବର୍ଷ ପରେ ନିର୍ବାଚନ ଆସିବା ବେଳେ ଭାଙ୍ଗିଛି ।କାଳିଆ ଶବ୍ଦ ଯୋଡି ଧର୍ମୀୟ ଭାବନା ସହିତଲୋକଙ୍କୁ ଯୋଡିବାକୁ ପ୍ରାୟସ କରିଛନ୍ତି ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ। ଏପଟେ କେନ୍ଦ୍ରମନ୍ତ୍ରୀ ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରଧାନ ଟୁଇଟ କରି କାଳିଆ ଯୋଜନାକୁ ବୁଢ଼ା ବାଘର କଙ୍କଣ ଦାନ ଉପାଖ୍ୟାନ ସହିତ ଯୋଡିଛନ୍ତି । ୧୯ ବର୍ଷ ଶାସନରେ ଚାଷୀଙ୍କ ଘରେ କଳାକନା ବୁଲାଇଛନ୍ତି ବୋଲି ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର ଟୁଇଟ କରିଛନ୍ତି। ଯାହାର କଡା ଜବାବ ଦେଇଛି ବିଜେଡି ।

ବିଜେଡିର ଯୁକ୍ତି କାଳିଆ ଯୋଜନାରେ ୯୦ ପ୍ରତିଶତ ଚାଷୀ ଉପକୃତ ହେବେ । ଏହା ଏକ ଯୁଗାନ୍ତକାରୀ ପଦକ୍ଷେପ । ଏହି ଯୋଜନାରେ ଚାଷୀ, କୃଷି ଶ୍ରମିକ, ଗୋପାଳନ ଓ କୁକୁଡା ପାଳନ କରୁଥିବା ପ୍ରତି ପରିବାର ସହାୟତ ପାଇବେ । 

 

ରାଜସ୍ଥାନ, ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶ ଏବଂ ଛତିଶଗଡରେ ଚାଷୀ ଅସନ୍ତୋଷ ପାଇଁ ସରକାର ପରିବର୍ତ୍ତନ ହୋଇଥିବାରୁ ଏବେ ରାଜନୈତିକ ଦଳଗୁଡିକର ଚାଷୀଙ୍କ ପାଇଁ ଦରଦ ବଢ଼ିଛି।

   Related Posts