Hari omm 2
hari om films
AKK 2023
AKK2023
HARI-OMM_728X90_B
Showcase2022
hari om films
WEB_F-8
WEB_F-9
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ଜେଲ୍‌ରେ ପରୀକ୍ଷା ଦେବେ ଅର୍ଚ୍ଚନା, ଅନୁମତି ଦେଇଥିଲେ କୋର୍ଟ
  • ||

କରୋନା ପରେ ନ୍ୟୁୟର୍କରେ ମାଡିଲା ପୋଲିଓ: ପୁଲ୍-ରେଷ୍ଟୁରାଣ୍ଟ ବନ୍ଦ, ଆଲର୍ଟ ଜାରି

12/09/2022 at 11:34 AM

ନ୍ୟୁୟର୍କ ୧୨/୦୯: ଆମେରିକାରେ କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ ପରେ ବଢିବାରେ ଲାଗିଛି ଅନ୍ୟ ରୋଗର ଆଶଙ୍କା । ବାସ୍ତବରେ, ନ୍ୟୁୟର୍କରେ ପୋଲିଓ ରୋଗର ପୁନଃ ବ୍ୟାପିଥିଲା ଜଣାପଡିଛି । ଫଳରେ ଏଠାରେ ଏକ ଆଲର୍ଟ ଜାରି କରାଯାଇଛି । ନ୍ୟୁୟର୍କର ରାଜ୍ୟପାଳ କ୍ୟାଥି ହୋଚୁଲ ନ୍ୟୁୟର୍କର ପୋଲିଓ ଟୀକାକରଣ ପ୍ରକ୍ରିୟାକୁ ଯୁଦ୍ଧକାଳୀନ ଭିତ୍ତିରେ ଚାଲିବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି ।

ବାସ୍ତବରେ, ନ୍ୟୁୟର୍କର ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ନିକଟରେ ପୋଲିଓର ଲକ୍ଷଣ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି । ଏହା ପରେ ସହରର ଜଳ ନିଷ୍କାସନରେ ପୋଲିଓ ଜୀବାଣୁ ପରୀକ୍ଷା କରାଯାଇଥିଲା, ଫଳାଫଳ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟଜନକ ଥିଲା । ସମସ୍ତ ନମୁନାଗୁଡିକ ପଜିଟିଭ ବୋଲି ଜଣାପଡିଛି । ଏହା ପରେ ନ୍ୟୁୟର୍କରେ ଜରୁରୀକାଳୀନ ପରିସ୍ଥିତି ଘୋଷଣା କରାଯାଇଛି । ଏଥିସହ ଅଧିକାରୀମାନଙ୍କୁ ସତର୍କ ରହିବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦିଆଯାଇଛି ।

ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ପୋଲିଓ ଜୀବାଣୁ ଏହି ରୋଗ ସାଂଘାତିକ ହୋଇପାରେ । ଯଦି ଏବେ ସାବଧାନତା ଅବଲମ୍ୱନ କରାନଯାଏ, ତେବେ ଆଗାମୀ ଦିନରେ ଏହା ମଧ୍ୟ ସମ୍ଭବ ଯେ ଲୋକମାନେ ମଧ୍ୟ ମରିପାରନ୍ତି । ପୋଲିଓ ଭାଇରସ ସାଧାରଣତଃ ପିଲାମାନଙ୍କୁ ପ୍ରଭାବିତ କରିଥାଏ । କେବଳ ଟିକା ସାହାଯ୍ୟରେ ଏହାକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରାଯାଇପାରିବ ।

ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବିଭାଗ କହିଛି ଯେ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କେବଳ ଗୋଟିଏ ମାମଲା ପଞ୍ଜୀକୃତ ହୋଇଛି, କିନ୍ତୁ ଏହା ପ୍ରତି କାଜୁଆଲ୍ ମନୋଭାବ ଗ୍ରହଣ କରିବା ଠିକ୍ ହେବ ନାହିଁ । କାରଣ ଏକ ଦଶନ୍ଧି ମଧ୍ୟରେ ପୋଲିଓର ପ୍ରଥମ ମାମଲା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି । ଏଜେନ୍ସି ଅନୁଯାୟୀ, ନ୍ୟୁୟର୍କ ପ୍ରଶାସନ ପକ୍ଷରୁ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ଜୁଲାଇ ମାସରେ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କଠାରେ ପୋଲିଓର ଲକ୍ଷଣ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥିଲା । ଏହା ପରେ ପୋଲିଓ ଭାଇରସ ନେଇ ସତାର୍କତା ଜାରି କରାଯାଇଛି । ୯ ବର୍ଷରେ ଏହା ପୋଲିଓର ପ୍ରଥମ ପଞ୍ଜୀକୃତ ମାମଲା ଥିଲା ।

   Related Posts