ChampionMaganna_WebBanner_728X90
ChampionMaganna_WebBanner_728X90
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ବ୍ରହ୍ମପୁର: କୋର୍ଟରେ ଜଜ୍‌ଙ୍କୁ ଛୁରାମାଡ ଉଦ୍ୟମ, କାବୁ କଲା ପୋଲିସ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ICMRର ପରାମର୍ଶ, ସାମାନ୍ୟ ଜ୍ୱର ହେଲେ ଖାଅନି ଆଣ୍ଟିବାୟୋଟିକ୍
  • ||
  • ଶିକ୍ଷକ ନିଯୁକ୍ତି ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ଗୃହରେ ହଙ୍ଗାମା, ଗୃହ ମୁଲତବୀ କଲେ ବାଚସ୍ପତି
  • ||
  • ପଦ୍ମପୁରରେ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ଟିମ୍‌ର ରେଡ୍, ୩ ବ୍ୟବସାୟୀଙ୍କ ଘରେ ଚଢାଉ
  • ||

ଶୁକ୍ରବାର ଉତ୍ତରାଖଣ୍ଡ ଗସ୍ତରେ ଯିବେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ, କରିବେ ଏହି ପ୍ରକଳ୍ପର ଶିଳାନ୍ୟାସ

21/10/2022 at 7:44 AM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୨୧।୧୦: ୬ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ଚତୁର୍ଥ ଥର ପାଇଁ ଚାରଧାମ୍‌ ଯାଉଛନ୍ତି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ । ଆଜି ଅର୍ଥାତ୍‌ ଶୁକ୍ରବାର ଦୀପାବଳି ଅବସରରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ପୁଣି ଥରେ ବାବା କେଦାରନଥଙ୍କ ଧାମରେ ​​ପହଞ୍ଚିବେ। ଏଥର ସେ ବଦ୍ରିନାଥ ମଧ୍ୟ ଯିବେ। ଯେଉଁଠାରେ ତାଙ୍କୁ ରାତି ବିତାଇବାକୁ ପଡିବ । ଉଭୟ ଧାମରେ ତାଙ୍କୁ ରୋପୱେ, ରୋଡ୍‌, ଫୁଟ୍‌ ଟ୍ରାକ୍‌ ସହିତ ଅନେକ ଯୋଜନାର ଶିଳାନ୍ୟାସ କରିବେ। ମୋଦୀ କେଦାରନାଥରେ ପ୍ରାୟ ଅଢେଇ ଘଣ୍ଟା ଏବଂ ବଦ୍ରିନାଥରେ ୨୦ ଘଣ୍ଟା ବିତାଇବେ।

କେଦାରନାଥରେ ସମୁଦାୟ ୨.୩୫ ମିନିଟର କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ପ୍ରଥମେ ଏଠାରେ ଥିବା ମନ୍ଦିରକୁ ପୂଜା ଅର୍ଚ୍ଚନା କରିବେ। ଏହା ପରେ ତାଙ୍କୁ କେଦାରନାଥ ରୋପୱେ ପ୍ରକଳ୍ପର ଶିଳାନୟାସ କରିବେ। ଏହା ସହିତ ଆଦି ଗୁରୁ ଶଙ୍କରାଚାର୍ଯ୍ୟ ସମାଧୀ  ସ୍ଥଳ, ଆସ୍ତା ପଥ ମଧ୍ୟ ଯାଞ୍ଚ କରାଯିବ। ମୋଦୀ ଏଠାରେ କେଦାରନାଥ ପୁନଃନିର୍ମାଣ କାର୍ଯ୍ୟରେ ନିୟୋଜିତ ଶ୍ରମିକମାନଙ୍କ ସହ ମଧ୍ୟ ଆଲୋଚନା କରିବେ। ବଦ୍ରିନାଥରେ ୧୯.୫୫ ମିନିଟ୍ ସମୟ ବିତାଇବ।

ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ପୁଷ୍କର ଧାମି କହିଛନ୍ତି ଯେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଏହି ଗସ୍ତ ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶର ବିକାଶରେ ଏକ ମାଇଲଖୁଣ୍ଟ ହେବ। ଧାମରେ ​​କରାଯାଉଥିବା ସଂଯୋଗୀକରଣ ପ୍ରକଳ୍ପଗୁଡିକ ଧାର୍ମିକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ସ୍ଥାନରେ ଭିତ୍ତିଭୂମିରେ ଉନ୍ନତି ଆଣିବା ପାଇଁ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ପ୍ରତିବଦ୍ଧତାକୁ ଦର୍ଶାଉଛି।

ଏହି ପ୍ରକଳ୍ପର ଶିଳାନ୍ୟାସ ହେବ-

କେଦାରନାଥ ରୋପୱେ – ୯.୭ କିଲୋମିଟର ଲମ୍ଵା ରୋପୱେ ଗୌରିକୁଣ୍ଡରୁ କେଦାରନାଥକୁ ସଂଯୋଗ ହେବ। ଯାହା ବର୍ତ୍ତମାନର ସମୟକୁ ଛଅରୁ ସାତ ଘଣ୍ଟା ପ୍ରାୟ ୩୦ ମିନିଟକୁ ହ୍ରାସ କରିବ।

ହେମକଣ୍ଡ ରୋପୱେ- ଏହି ୧୨.୪ କିଲୋମିଟର ଲମ୍ବା ରୋପୱେ ଗୋବିନ୍ଦଘାଟକୁ ହେମକୁଣ୍ଡ ସହିତ ସଂଯୋଗ କରିବ। ଏହି ଯାତ୍ରା ସମୟକୁ ଗୋଟିଏ ଦିନରୁ ମାତ୍ର ୪୫ ମିନିଟକୁ ହ୍ରାସ କରିବ।

ସଡକ ପ୍ରକଳ୍ପ – ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଏକ ହଜାର କୋଟି ଟଙ୍କା ବ୍ୟୟରେ ମାଣା ଠାରୁ ମାଣା ପାସ୍ ଏବଂ ଜୋସିମଠରୁ ମଲାରୀ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ରାସ୍ତା ବିସ୍ତାର ପାଇଁ ଭିତ୍ତି ପ୍ରସ୍ତର ସ୍ଥାପନ କରିବେ।

   Related Posts