oroinfra
maganna
anutap
FileReOpen
TASTEtheBEST
EVOS_WebBanner_728X90
oroinfra
ChampionMaganna_WebBanner_728X90
Anutap_WebBanner_728X90
FileReOpen_WebBanner_728X90
TASTEtheBEST_WebBanner_728X90
EVOS_WebBanner_728X90
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଇରାନ ବିମାନରେ ବୋମା ଆତଙ୍କ ପରେ ହାଇଆଲର୍ଟ, ଦିଲ୍ଲୀରେ ଅବତରଣ ଲାଗି ମିଳିଲାନି ଅନୁମତି
  • ||
  • ନଭେମ୍ବର ୩ରେ ଧାମନଗର ଉପନିର୍ବାଚନ, ଅକ୍ଟୋବର ୭ରେ ପ୍ରକାଶ ପାଇବ ବିଜ୍ଞପ୍ତି
  • ||
  • ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ: ଦୁର୍ଗାପୂଜା ପେଣ୍ଡାଲରେ ଲାଗିଲା ନିଆଁ, ୫ ମୃତ ଓ ଅନେକ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଉପର ତଳ ଦୈନିକ ସଂକ୍ରମଣ, ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୬୭ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ମଣ୍ଡପରେ ପୂଜା ପାଉଛନ୍ତି ଦୁର୍ଗତିନାଶିନୀ, ପୀଠରେ ମହାନବମୀ ପୂଜା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ସୋମବାରଠୁ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା, ୮ ପରେ ପୁଣି ଏକ ଘୂର୍ଣ୍ଣିବଳୟ
  • ||
  • ବରଗଡ଼ : ପଦ୍ମପୁର ବିଧାୟକଙ୍କ ପରଲୋକ, ୬୪ ବର୍ଷରେ ଆଖିବୁଜିଲେ ବିଜୟ ରଞ୍ଜନ ସିଂ ବରିହା
  • ||

ଆଜି ନୂଆ ସଂସଦ ଭବନର ଶିଳାନ୍ୟାସ କରିବେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦି

10/12/2020 at 11:00 AM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୧୦/୧୨ : ସେଣ୍ଟ୍ରାଲ ଭିଷ୍ଟ ପ୍ରୋଜେକ୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି ଡିସେମ୍ବର ୧୦ ତାରିଖ ଗୁରୁବାର ଦିନ ନୂଆ ସଂସଦ ଭବନର ଶିଳାନ୍ୟାସ କରିବେ। ନୂଆ ସଂସଦ ଭବନର ନିର୍ମାଣ କାର୍ଯ୍ୟ ୨୦୨୨ ସୁଦ୍ଧା ପୁରା କରିବାକୁ ଲକ୍ଷ୍ୟ ରହିଛି। ନୂଆ ସଂସଦ ଭବନ ନିର୍ମାଣ ଟାଟା ପ୍ରୋଜେକ୍ଟ ଲିମିଟେଡ଼ ଦ୍ୱାରା କରାଯିବ। ଏହି ପ୍ରକଳ୍ପରେ ୮୬୧.୯୦ କୋଟି ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ ହେବ। ଏଥିପାଇଁ ଟାଟା ଚଳିତ ବର୍ଷ ସେପ୍ଟେମ୍ବର ମାସରେ ସବୁଠାରୁ କମ ବୋଲି ଲଗାଇଥିଲା। ଏହାପରେ ସରକାର ସଂସଦ ଭବନ ନିର୍ମାଣ ଦାୟିତ୍ୱ ଟାଟାକୁ ଦେଇଛନ୍ତି। ନୂଆ ସଂସଦ ଭବନର ଶିଳାନ୍ୟାସ ପୂର୍ବରୁ ବିବାଦ ମଧ୍ୟ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଯାଇଛି। ନିର୍ମାଣ କାର୍ଯ୍ୟରେ ଖର୍ଚ୍ଚ ହେବାକୁଥିବା ରାଶି ଓ ପର୍ଯାବରଣ ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଚିନ୍ତା ଦେଖି ଅନେକ ଲୋକ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠାଇଛନ୍ତି। ଲୋକସଭା ବାଚସ୍ପତି ଓମ ବିରଲା ମୋଦିଙ୍କୁ ସାକ୍ଷାତ କରିବେ। ତାଙ୍କୁ ନୂଆ ସଂସଦ ଭବନର ଶିଳାନ୍ୟାସ ପାଇଁ ନିମନ୍ତ୍ରଣ ଦେଇଥିଲେ।

ବର୍ତ୍ତମାନ ସଂସଦ ଭବନ ଗୋଲାକାର ଆକୃତିର। ଏଠାରେ ଲୋକସଭାର ୫୪୫ ଏବଂ ରାଜ୍ୟସଭାର ୨୪୫ ସାଂସଦ ବସନ୍ତି। ଭଵିଷ୍ୟତର ଆବଶ୍ୟକତାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ନୂଆ ସଂସଦ ଭବନରେ ଲୋକସଭା ଓ ରାଜ୍ୟସଭାର ମୋଟ ୧୨୨୪ ସାଂସଦ ବସିବା ପାଇଁ ବ୍ୟବସ୍ଥା ହେବ। ଲୋକସଭା ସଦନରେ ୮୮୮ ସାଂସଦ ବସିବା ପାଇଁ ବ୍ୟବସ୍ଥା ହେବ। ରାଜ୍ୟସଭା ସଦନରେ ୩୮୪ ସାଂସଦ ବସିପାରିବେ। ନୂଆ ସଂସଦ ଭବନ ପୁରୁଣା ସଂସଦ ଭବନ ତୁଳନାରେ ବଡ ହେବ ଏବଂ ରଥରେ ସୁରକ୍ଷା ଓ ଅତ୍ୟାଧୁନିକ ସୁବିଧା ବ୍ୟବସ୍ଥା ରହିବ।

ନୂଆ ସଂସଦ ଭବନ ଶିଳାନ୍ୟାସ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଅପରାହ୍ନ ୧୨ଟା ୫୫ମିନିଟରେ ଆରମ୍ଭ ହେବ। ମୋଦି ଅପରାହ୍ନ ଗୋଟାଏ ବେଳେ ଭୂମିପୂଜନ ଓ ଶିଳାନ୍ୟାସ କରିବେ। ଏହାପରେ ସାଢେ ଗୋଟାଏ ବେଳେ ସର୍ବ ଧର୍ମ ପ୍ରାର୍ଥନା ହେବ ଏବଂ ଅପରାହ୍ନ ସାଢେ ୨ଟା ସମୟରେ ମୋଦି ସମାରୋହକୁ ସମ୍ବୋଧିତ କରିବେ।

ସଂସଦୀୟ କାର୍ଯ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରୀ ପ୍ରହ୍ଲାଦ ଭେଙ୍କଟେଶ୍ୱ ଯୋଶୀ, ଆବାସ ଓ ସହରୀ କାର୍ଯ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରୀ ହାରଦୀପ ପୁରୀ, ରାଜ୍ୟସଭା ଉପସଭାପତି ହରିବଂଶ ନାରାୟଣ ସିଂହ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ସାମିଲ ହେବେ। ତାଛଡା କେନ୍ଦ୍ର ମନ୍ତ୍ରୀ, ସାଂସଦ, ସଚିବ, ରାଷ୍ଟ୍ରଦୂତ, ଉଚ୍ଚାୟୁକ୍ତ ମଧ୍ୟ ଏହି ଅବସରରେ ଉପସ୍ଥିତ ରହିବେ। ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ ଉପ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଓ ରାଜ୍ୟସଭା ସଭାପତି ଭେଙ୍କେୟା ନାଇଡୁ ଏବଂ ଲୋକସଭା ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଓମ ବିରଲା ୨୦୧୯ ଅଗଷ୍ଟ ୫ ତାରିଖରେ ରାଜ୍ୟସଭା ଓ ଲୋକସଭା ଅଧିବେଶନ ସମୟରେ ନୂଆ ସଂସଦ ଭବନ ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତାବ ରଖିଥିଲେ।

   Related Posts