scan steel
web-baneer-728x90
WhatsApp Image 2023-12-06 at 12.52.17
728x90-banner-17.2.24jpg
Untitled-1 copy (1)
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online, Odisha News, khabar odisha,news in oriya

ଅଗଷ୍ଟ ୨୩ ‘ଜାତୀୟ ମହାକାଶ ଦିବସ’; ଚନ୍ଦ୍ରାବତରଣକୁ ମନେରଖିବାକୁ ଘୋଷଣା କଲେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ

26/08/2023 at 8:47 AM

ବେଙ୍ଗାଳୁରୁ: ଅଗଷ୍ଟ ୨୩ ତାରିଖ ଜାତୀୟ ମହାକାଶ ଦିବସ । ଚନ୍ଦ୍ରଯାନ-୩ ଚନ୍ଦ୍ରପୃଷ୍ଠରେ ଅବତରଣ ଦିନକୁ ମନେରଖିବାକୁ ପ୍ରତିବର୍ଷ ଏହି ଦିନ ପାଳିତ ହେବ ଜାତୀୟ ମହାକାଶ ଦିବସ । ଏନେଇ ଇସ୍ରୋ ବୈଜ୍ଞାନିକଙ୍କୁ ଭେଟି ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି । ସେହିପରି ଚନ୍ଦ୍ରଯାନ ମିଶନରେ ସାମିଲ ଥିବା ମହିଳାମାନ ବୈଜ୍ଞାନିକଙ୍କୁ ଶୁଭେଚ୍ଛା ଜଣାଇଛନ୍ତି । ଏହା ସହିତ ଚନ୍ଦ୍ରଯାନର ଲ୍ୟାଣ୍ଡର ବିକ୍ରମ ଲ୍ୟାଣ୍ଡିଂ କରିଥିବା ସ୍ଥାନକୁ ଶିବଶକ୍ତି ଭାବେ ନାମିତ କରାଯାଇଛି ।

ଗ୍ରୀସ୍ ଗସ୍ତ ସାରି ଇସ୍ରୋ ବୈଜ୍ଞାନିକଙ୍କୁ ଭେଟିଛନ୍ତି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି । ମିଶନରେ ସାମିଲ ସମସ୍ତ ବୈଜ୍ଞାନିକଙ୍କୁ ଅଭିନନ୍ଦନ ଜଣାଇଛନ୍ତି । ବେଙ୍ଗାଳୁରୁ ସ୍ଥିତି ଇସ୍ରୋ ମୁଖ୍ୟାଳୟରେ ପହଞ୍ଚି ଚନ୍ଦ୍ରଯାନ-୩କୁ ଚନ୍ଦ୍ରପୃଷ୍ଠକୁ ପଠାଇଥିବା ଇସ୍ରୋ ଟିମର ଧର୍ଯ୍ୟକୁ  ଗ୍ରାଣ୍ଡ ସାଲ୍ୟୁଟ୍ ଜଣାଇଛନ୍ତି । ପିଏମ ମୋଦିଙ୍କୁ ବେଙ୍ଗାଳୁରୁ ଏୟାରପୋର୍ଟରେ ପହଞ୍ଚିଲା ପରେ ବିପୁଳ ସ୍ବାଗତ କରାଯାଇଛି । ଏହାପରେ ସେଠାରେ ଉପସ୍ଥିତ ଜନସାଧରଣଙ୍କୁ ସମ୍ବୋଧିତ କରିଛନ୍ତି ।

ଚନ୍ଦ୍ରଯାନ-୩ ଟିମକୁ ସମ୍ବୋଧିତ କରି ପିଏମ୍ ମୋଦି କହିଛନ୍ତି, ଆଜି ଦେଶବାସୀ ଏକ ଭିନ୍ନ ସ୍ତରରେ ଖୁସି ଅନୁଭବ କରୁଛନ୍ତି । ଚନ୍ଦ୍ରଯାନକୁ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଚିନ୍ତିତ ଥିବା କହିଛନ୍ତି । ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକାରେ ଥାଇବି ମନ ଆପଣଙ୍କ ସହିତ ଥିବା ବୋଲି ପିଏମ୍ ମୋଦି କହିଛନ୍ତି । ଏହା ସହିତ ଚନ୍ଦ୍ରଯାନ-୩ ଚନ୍ଦ୍ରପୃଷ୍ଠରେ ଅବତରଣ କରିବା ଦିନକୁ ମନେରଖିବା ପାଇଁ ଅଗଷ୍ଟ ୨୩ ତାରିଖକୁ ଜାତୀୟ ମହାକାଶ ଦିବସ ଭାବେ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି । ପ୍ରତିବର୍ଷ ଏହି ଦିନ ମହାକାଶ ଦିବସ ଭାବେ ପାଳନ କରାଯିବ ।

   Related Posts