ChampionMaganna_WebBanner_728X90
ChampionMaganna_WebBanner_728X90
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ସ୍ୱଚ୍ଛ ଭାରତ ମିଶନ ୨.୦ ଶୁଭାରମ୍ଭ, ଦେଶର ପ୍ରତି ସହରକୁ ଦିଆଯିବ ବିଶୁଦ୍ଧ ପାଣି

1/10/2021 at 1:05 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୧୦/୦୯: ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦିଙ୍କ ଅନେକ ଯୋଜନା ମଧ୍ୟରୁ ସ୍ୱଚ୍ଛ ଭାରତ ମିଶନ ଅନ୍ୟତମ । ଆଜି ଏହାର ଦ୍ୱିତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟର ଶୁଭାରମ୍ଭ ହୋଇଛି । ନୂଆଦିଲ୍ଲୀରେ ଡକ୍ଟର ଆମ୍ବେଦକର ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ କେନ୍ଦ୍ରରେ ଆୟୋଜିତ ଏକ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ 2014 ମସିହାରେ ଦେଶବାସୀ ଭାରତକୁ ଖୋଲା ମଳରୁ ମୁକ୍ତ ଏହାର ଶୁଭାରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦି ।

ଏହା ଅଧୀନରେ ୧୦କୋଟିରୁ ଅଧିକ ଶୌଚାଳୟ ନିର୍ମାଣ କରାଯାଇଥିଲା । ବର୍ତ୍ତମାନ ‘ସ୍ୱଚ୍ଛ ଭାରତ ମିଶନ-ସହରୀ ୨.୦ର ଲକ୍ଷ୍ୟ ହେଉଛି ଏକ ଅଳିଆ ମୁକ୍ତ ସହର । ଅର୍ଥାତ୍ ସହରକୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଅଳିଆ ମୁକ୍ତ କରିବା । ଅଭିଯାନର ଦ୍ୱିତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ AMRUT 2.0 ସହରଗୁଡ଼ିକୁ ବର୍ଜ୍ୟବସ୍ତୁ ମୁକ୍ତ କରିବା ସହ ବିଶୁଦ୍ଧ ଜଳ ଯୋଗାଣ ନେଇ କୁହାଯାଇଛି । ଦେଶର ପ୍ରତି ସହରକୁ ବିଶୁଦ୍ଧ ପାଣି ଯୋଗାଇଦେବାକୁ ଲକ୍ଷ୍ୟ ରଖାଯାଇଛି ।

ଏହାପୂର୍ବରୁ କେନ୍ଦ୍ର ମନ୍ତ୍ରୀ ହାର୍ଦ୍ଦିକ ପୁରୀ କହିଥିଲେ ଯେ ସ୍ୱଚ୍ଛ ଭାରତ ମିଶନ ସଫଳ ହୋଇପାରି ନାହିଁ । କାରଣ ଏହା ଅଧୀନରେ ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ଶୌଚାଳୟ ଏବଂ ୭୦ ପ୍ରତିଶତ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବର୍ଜ୍ୟବସ୍ତୁ ହ୍ରାସ ପାଇଛି । ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦି ଏହାକୁ ଏକ ଜନ ଆନ୍ଦୋଳନ କରିଥିବାରୁ ଏହି ଆନ୍ଦୋଳନ ସଫଳ ହୋଇଛି ।

   Related Posts