AKK 2023
Hari omm 2
AKK2023
hari om films
WEB_F-8
HARI-OMM_728X90_B
WEB_F-9
Showcase2022
hari om films
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଝାରସୁଗୁଡା:୮ ଦିନ ପରେ ବି ନବ ଦାସଙ୍କ ହତ୍ୟା ଘଟଣାରେ ପୋଲିସର ହାତ ଖାଲି
  • ||
  • ଭୂକମ୍ପରେ ଥରିଲା ତୁର୍କୀ, ରିକ୍ଟର ସ୍କେଲରେ ୭.୮ର ତ୍ରୀବତା ରେକର୍ଡ
  • ||

ବଢ଼ିଲା ଭାରତର ଶକ୍ତି : ଭାରତୀୟ ସେନାକୁ K-9 ବଜ୍ର ଟ୍ୟାଙ୍କ ଉପହାର ଦେଲେ ମୋଦି

19/01/2019 at 3:48 PM

ଦିଲ୍ଲୀ ୧୯/୧ : ଭାରତୀୟ ସେନାଙ୍କ ଶକ୍ତିରେ ଆହୁରି ବୃଦ୍ଧି ହୋଇଛି | ଭାରତୀୟ ସେନାରେ ଆଜି ଆଉ ଏକ ଯୁଦ୍ଧ ଟ୍ୟାଙ୍କ ସାମିଲ ହୋଇଛି | ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି ସୁରଟରେ ତିଆରି ହୋଇଥିବା କେ-୯ ବ୍ରଜ ଟ୍ୟାଙ୍କ ସେନାକୁ ଉପହାର ଦେଇଛନ୍ତି | ମହତ୍ୱାକାଂକ୍ଷୀ ଯୋଜନା ମେକ ଇନ ଇଣ୍ଡିଆର ସୁରଟ ଏଲ ଆଣ୍ଡ ଟି ପ୍ଲାଣ୍ଟରେ ତିଆରି କରାଯାଇଛି | ନିକଟରେ ଏହି ଟ୍ୟାଙ୍କକୁ ଟିଉନିଂ ଟେଷ୍ଟ ପାଇଁ ଭାରତୀୟ ସେନାକୁ ପଠାଯାଇଥିଲା | ଆଜି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦିଙ୍କ ଉପସ୍ଥିତିରେ ଏହି ଟ୍ୟାଙ୍କକୁ ଯୁଦ୍ଧ ଟ୍ୟାଙ୍କରେ ସାମିଲ କରାଯାଇଛି |

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ, ହଜିରା ସ୍ଥିତ ଏଲ ଆଣ୍ଡ ଟି କମ୍ପାନୀ ଏକ ଘରୋଇ କମ୍ପାନୀ | କିନ୍ତୁ ମେକ ଇନ ଇଣ୍ଡିଆ ୨୦୧୮ ସମୟରେ ଟ୍ୟାଙ୍କ ତିଆରି ପାଇଁ ଏହି କମ୍ପାନୀକୁ ଅର୍ଡର ଦିଆଯାଇଥିଲା | ଅର୍ଡର ଅନୁସାରେ କମ୍ପାନୀକୁ ଏହିଭଳି ଆହୁରି ୧୦୦ଟି ଟ୍ୟାଙ୍କ ତିଆରି କରିବାକୁ ହେବ |

ଜାଣିବା ଏହି କେ-୯ ଟ୍ୟାଙ୍କରେ କଣ ରହିଛି ବିଶେଷତ୍ୱ :

ଏହା ଦୁନିଆର ସବୁଠାରୁ ଆଧୁନିକ ତୋପ | ଏହି ତୋପ ଚୀନ ଏବଂ ପାକିସ୍ତାନ ଭଳି ଦେଶମାନଙ୍କ ଆକ୍ରମଣ  ବେଳେ ବେଶ ଉପଯୋଗୀ ସାବ୍ୟସ୍ତ ହେବ | ଏହି ତୋପ ଉନ୍ନତ ଜ୍ଞାନକୌଶଳରେ ତିଆରି ହୋଇଛି | ଏହାକୁ ଟ୍ୟାଙ୍କ ସେଲ୍ଫ ପ୍ରପେଲଡ଼ ହୋବରକ୍ରାଫ୍ଟ ଗନ ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଏ | ଏହି ତୋପରେ ଏମିତି କିଛି ବିଶେଷତ୍ୱ ରହିଛି ଯାହାଫଳରେ ଏହା ବୋଫୋର୍ସ ଟ୍ୟାଙ୍କକୁ ମଧ୍ୟ ପଛରେ ପକାଇଦେବ | ବୋଫୋର୍ସ ଟ୍ୟାଙ୍କ ଆକ୍ସନରେ ଆସିବା ପୂର୍ବରୁ ପଛକୁ ଘୁଂଚିଥାଏ | କିନ୍ତୁ କେ-୯ ବଜ୍ର ଟ୍ୟାଙ୍କରେ ଅଟୋମେଟିକ ବ୍ୟବସ୍ଥା ରହିଛି | 

   Related Posts