previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ବିହାରରେ ବିଜେପିଠୁ ଅଲଗା ହେବ ଜେଡିୟୁ ! ଗୋଟିଏ-ଦୁଇ ଦିନରେ ହୋଇପାରେ ଘୋଷଣା
  • ||
  • ଝାରସୁଗୁଡା ଉପକାରାଗାରରେ ଅଘଟଣ, ଗଳାକାଟି କଏଦୀଙ୍କ ଆତ୍ମହତ୍ୟା ଉଦ୍ୟମ
  • ||
  • ଜଙ୍ଗଲର ରାଜାକୁ ପାଳିବା ପାଇଁ ଟଙ୍କା ନାହିଁ : ଚିଡିଆଖାନାର ସିଂହକୁ ବିକ୍ରି କରିଦେବ ପାକିସ୍ତାନ
  • ||

ପତ୍ନୀଙ୍କ କାରଣରୁ ଦେବଗୁରୁ ବୃହସ୍ପତି ଓ ଚନ୍ଦ୍ରଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଥିଲା ଶତ୍ରୁତା, ଜାଣନ୍ତୁ ପୌରାଣିକ ତଥ୍ୟ

18/06/2022 at 1:33 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୧୮/୦୬: ଚନ୍ଦ୍ର ହେଉଛନ୍ତି ମନର କାରକ । ଚନ୍ଦ୍ରମା ମା’ ସହିତ ଜଡିତ । ଚନ୍ଦ୍ରର ପ୍ରକୃତି ଅତ୍ୟନ୍ତ ନରମ । ବୃହସ୍ପତି ହେଉଛି ସମସ୍ତ ଗ୍ରହମାନଙ୍କର ଗୁରୁ । ବୃହସ୍ପତି ଜ୍ଞାନର କାରକ ଭାବରେ ବିବେଚନା କରାଯାଏ । ଚନ୍ଦ୍ର ଏବଂ ବୃହସ୍ପତି ମଧ୍ୟରେ ସମ୍ପର୍କ ଭଲ ନଥିଲା । ବିଶ୍ୱାସ ଅନୁଯାୟୀ ଚନ୍ଦ୍ର ଏବଂ ବୃହସ୍ପତି ପରସ୍ପରର ଶତ୍ରୁ ଥିଲେ ।

ତେଣୁ ଚନ୍ଦ୍ର ଏବଂ ବୃହସ୍ପତିଙ୍କୁ ଏକାଠି ପୂଜା କରାଯାଏ ନାହିଁ । ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ସେମାନଙ୍କ ଶତ୍ରୁତାର କାରଣ କ’ଣ, ଏହା ପଛରେ ପୁରାଣ କ’ଣ ? ଏହି ବିଷୟ ଉପରେ ଅଧିକ ସୂଚନା ପାଇଁ, ଆମେ ଜଣାଶୁଣା ଜ୍ୟୋତିଷ ନିତିନ ମନଚାନ୍ଦଙ୍କ ସହ କଥା ହୋଇଛୁ । ସେ ଚନ୍ଦ୍ର ଏବଂ ବୃହସ୍ପତିର ଶତ୍ରୁତା ବିଷୟରେ ବିସ୍ତୃତ ଭାବରେ ବର୍ଣ୍ଣନା କରିଛନ୍ତି । ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା :

ଜ୍ୟୋତିଷ ନିତିନ ମନଚାନ୍ଦଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, ଥରେ ଚନ୍ଦ୍ର ବୃହସ୍ପତି ଶିକ୍ଷା ଗ୍ରହଣ କରିବାକୁ ଯାଇଥିଲେ । ଯାହା ପରେ ସେ ତାଙ୍କ ପତ୍ନୀ ତାରାର ସୌନ୍ଦର୍ଯ୍ୟରେ ଆକର୍ଷିତ ହୋଇଥିଲେ । ଏହା ପରେ ସେ ତାଙ୍କୁ ପ୍ରେମ କରି ବସିଲେ । ଯାହା ପରେ ତାଙ୍କ ପତ୍ନୀ ଚନ୍ଦ୍ରଙ୍କ ସହିତ ଚାଲିଗଲେ । ଯାହା ପରେ ଚନ୍ଦ୍ର ଏବଂ ତାର ବିବାହ କରିଥିଲେ । ବିବାହ ପରେ ଉଭୟଙ୍କ ପୁଅ ବୁଧ ଗ୍ରହର ଜନ୍ମହେଲା । ଯାହା ପରେ ବୃହସ୍ପତି ଏବଂ ଚନ୍ଦ୍ର ମଧ୍ୟରେ ଯୁଦ୍ଧ ହେଲା । ଏହି ଯୁଦ୍ଧରେ ଚନ୍ଦ୍ର ପରାସ୍ତ ହୋଇଥିଲେ । ଏହି ଚନ୍ଦ୍ର ପରେ ତାଙ୍କର ଭୁଲ ବୁଝିପାରିଲେ । ସେ ଯାଇ ବୃହସ୍ପତିଙ୍କୁ କ୍ଷମା କ୍ଷମା ମାଗିଲେ । କିଛି ସମୟ ପରେ ବୃହସ୍ପତିଙ୍କୁ କ୍ଷମା କରିଦେଲେ ।
ବୁଧଙ୍କ ନାମକରଣ କିପରି ହେଲା ?
ଚନ୍ଦ୍ର ଏବଂ ବୃହସ୍ପତି ମଧ୍ୟରେ ବଢୁଥିବା ବିବାଦ ପରେ ତାର ତାଙ୍କୁ କହିଥିଲେ ଯେ ବୁଧ ହେଉଛି ଚନ୍ଦ୍ର ଭଗବାନଙ୍କ ପୁତ୍ର । ଯାହା ପରେ ଚନ୍ଦ୍ର ଦେବ ଏବଂ ତରଙ୍କ ପୁଅର ନାମ ବୁଦ୍ଧ ରଖାଗଲା । ଚନ୍ଦ୍ର ଭଗବାନଙ୍କ ପୁତ୍ର ହୋଇ ବୁଧକୁ କ୍ଷତ୍ରିୟ ଭାବରେ ବିବେଚନା କରାଯାଏ । ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ, ବୃହସ୍ପତିଙ୍କ ପୁଅ ହୋଇଥିବାରୁ ସେ ଜଣେ ବ୍ରାହ୍ମଣ ବୋଲି ବିବେଚନା କରନ୍ତି ।
ବୃହସ୍ପତିଙ୍କୁ ପିତା ଭାବେ ବିବେଚନା କରନ୍ତି ବୁଧ:
ବୁଧ ତାର ଏବଂ ଚନ୍ଦ୍ରଙ୍କ ପୁତ୍ର କିନ୍ତୁ ସେ ତାଙ୍କର ବୃହସ୍ପତିଙ୍କୁ ତାଙ୍କ ପିତା ଭାବରେ ବିବେଚନା କରନ୍ତି । କିନ୍ତୁ ବୃହସ୍ପତି ବୁଧଙ୍କୁ ଏକ ପୁତ୍ର ଭାବରେ ଗ୍ରହଣ କରିନାହାଁନ୍ତି ।
ଚନ୍ଦ୍ରଙ୍କୁ କାହିଁକି ବିବେଚନା କରାଯାଏ ସଧବାର ପ୍ରତୀକ ?
ମହିଳାମାନେ ସ୍ୱାମୀଙ୍କ ଦୀର୍ଘ ଜୀବନ ପାଇଁ କରଓ୍ୱା ଚୌଥ ଉପବାସ କରନ୍ତି । ଏହି ଉପବାସରେ ଚନ୍ଦ୍ରଙ୍କୁ ପୂଜା କରାଯାଏ । ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ ଯେ ଚନ୍ଦ୍ର ଦୀର୍ଘ ଜୀବନ ପାଇଁ ବ୍ରହ୍ମାଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଆଶୀର୍ବାଦ ପ୍ରାପ୍ତ ହୋଇଥିଲେ । ଆହୁରି ମଧ୍ୟ, ଚନ୍ଦ୍ରକୁ ପ୍ରେମ ଏବଂ ସୌନ୍ଦର୍ଯ୍ୟର ପ୍ରତୀକ ଭାବରେ ବିବେଚନା କରାଯାଏ ।
ଚନ୍ଦ୍ର ପୂଜାର ଗୁରୁତ୍ୱ:
ଚନ୍ଦ୍ରଙ୍କୁ ପୂଜା କରିବା ଘରେ ଶୁଭଫଳ ଏବଂ ସମୃଦ୍ଧତା ଆଣିଥାଏ । ଯେଉଁମାନେ ଚନ୍ଦ୍ର ଦର୍ଶନ ପାଇଁ ଦାନ କରନ୍ତି ସେମାନେ ଏଥିରୁ ବିପୁଳ ଲାଭ ପାଆନ୍ତି ।
ବୃହସ୍ପତିଙ୍କୁ ପୂଜା କରିବାର ଗୁରୁତ୍ୱ:
ନବଗ୍ରହମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ବୃହସ୍ପତି ସର୍ବୋତ୍ତମ । ବୃହସ୍ପତି ଗ୍ରହକୁ ପୂଜା କରିବା ବିବାହର ପ୍ରତିବନ୍ଧକକୁ ଦୂର କରିଥାଏ । ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଦାମ୍ପତ୍ୟ ଜୀବନରେ ସୁଖ ପ୍ରାପ୍ତି ହୋଇଥାଏ । ବୃହସ୍ପତି ଗ୍ରହକୁ ପୂଜା କରିବା ଶୁଭ କାମକୁ ନେଇଥାଏ ।

   Related Posts