scan steel
web-baneer-728x90
WhatsApp Image 2023-12-06 at 12.52.17
728x90-banner-17.2.24jpg
Untitled-1 copy (1)
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online, Odisha News, khabar odisha,news in oriya

ପୃଥିବୀକୁ ଥଣ୍ଡା କରିବାକୁ ଯୋଜନା, ଗଭୀର ମହାସାଗରରେ ପୋତା ହେବ CO2

3/12/2022 at 4:54 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଜଳବାୟୁ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଏବଂ ଗ୍ଲୋବାଲ ୱାର୍ମିଂ କାରଣରୁ ପୃଥିବୀରେ ଅନେକ ସମସ୍ୟା ଦେଖିବାକୁ ମିଳୁଛି । କିନ୍ତୁ ଯେତେବେଳେ ଏହାର ମୁକିବାଲା କଥା ଉଠେ ତ ସେଥିପାଇଁ ଗ୍ରୀନହାଉସ ଗ୍ୟାସ, ଏଥିରେ ମୁଖ୍ୟତଃ କାର୍ବନ ଡାଇଅକ୍ସଡାଇଡ ପ୍ରମୁଖ କାରଣ ବୋଲି କୁହାଯାଉଛି । ଏଥିପାଇଁ ସାରା ଦୁନିଆର ଦେଶ ଗୁଡିକୁ ଜିରୋ କାର୍ବନ ନୀତି ଆପଣାଇବାକୁ ପ୍ରେରିତ କରାଯାଉଛି । ଏଥିପାଇଁ ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ସେମାନଙ୍କ ଗବେଷଣାରେ ବାୟୁମଣ୍ଡଳରୁ ଅଙ୍ଗାରକାମ୍ଲ କମ କରିବା ଉପରେ ଜୋର ଦେବା କଥା କହୁଛନ୍ତି । ଏଥିପାଇଁ ଇଞ୍ଜିନିୟର୍ସମାନେ କାର୍ବନ ଡାଇଅକ୍ସଡାଇଡକୁ ଗଭୀର ସମୁଦ୍ରରେ ପୋତିବା ପାଇଁ ଏକ ମହତ୍ୱାକାଂକ୍ଷୀ ପ୍ରସ୍ତାବ ଦେଇଥିଲେ ।

ଅଧ୍ୟୟନକାରୀଙ୍କ ଏବେ ଅଙ୍ଗାରକାମ୍ଲକୁ ବାୟୁମଣ୍ଡଳରୁ କମ କରିବା ପାଇଁ ଅନେକ ଉପାୟ ଖୋଜିବା ପାଇଁ ପ୍ରେରିତ ହେଉଛନ୍ତି । ଏଥିରେ ମହାସାଗର ଗୁଡିକୁ ଏକ ପ୍ରକାର ଖାଦ ପ୍ରଦାନ କରିବା ପଦ୍ଧତି ବିକଶିତ କରିବା ସାମିଲ ରହିଛି । ଫଳରେ ବଡ ପରିମାଣରେ ଅଙ୍ଗାରକାମ୍ଲକୁ ବାୟୁମଣ୍ଡଳରୁ କମ କରାଯାଇ ପାରିବ।

ଆମେରିକାର ଉର୍ଜା ବିଭାଗର ସେପିଫିକ ନର୍ଥୱେଷ୍ଟ ନ୍ୟାସନାଲ ଲାବୋରେଟରୀର ଭୂ-ବୈଜ୍ଞାନିକ ମାଇକେଲ ହୋଚେଲା କହିଛନ୍ତି, ବର୍ତ୍ତମାନ ସମୟରେ ଏହି ପରି ସମାଧାନର ଆବଶ୍ୟକତା ରହିଛି । ବୃଦ୍ଧି ପାଉଥିବା ତାପମାତ୍ରା ସହ ଲଢେଇ କରିବା ପାଇଁ କାର୍ବନ ଡାଇଅକ୍ସସାଇଡର ସ୍ତରକୁ ବିଶ୍ୱ ସ୍ତରରେ କମ କରିବାକୁ ହେବ । ସବୁ ବିକଳ୍ପ ଗୁଡିକ ମଧ୍ୟରେ ମହାସାଗରରେ କାର୍ବନ ଡାଇଅକ୍ସସାଇଡର ଭଣ୍ଡାର ଗର୍ତ୍ତ ମଧ୍ୟ ସାମିଲ ରହିଛି। ଆଲୋଚନା ପରେ ଆମ ଗ୍ରହକୁ ଥଣ୍ଡା କରିବାର ସବୁଠୁ ଭଲ ସୁଯୋଗ ମିଳିଛି ।

ଗଭୀର ମହାସାଗର ଭିତରକୁ ଅଙ୍ଗାରକାମ୍ଲ ଯିବା ନୂଆ ନୁହେଁ । ପ୍ରାକୃତିକ ଉପାୟରେ ମଧ୍ୟରେ ଏହା ହୋଇଥାଏ । ମହାସାଗର ତଳେ ରହୁଥିବା ଅନେକ ସୂକ୍ଷ୍ମଜୀବ ଯାହାଙ୍କୁ ଫାୟଟୋପ୍ଲାଙ୍କଟନ କୁହାଯାଏ। ଏହି ସୂକ୍ଷ୍ମଜୀବ ବାୟୁମଣ୍ଡଳରୁ କାର୍ବନ ଡାଇଅକ୍ସଡାଇଡ ଅବଶୋଷିତ କରିଥାନ୍ତି ଏବଂ ଗଭୀର ସମୁଦ୍ରରେ ପହଞ୍ଚାଇବା ପ୍ରକ୍ରିୟାରେ ପ୍ରମୁଖ ଭୂମିକା ଗ୍ରହଣ କରିଥାନ୍ତି ।

ସୂକ୍ଷ୍ମଜୀବଙ୍କୁ ଗହୁଗୁଣିତ ହେବା ପାଇଁ ଲୁହା ପରି ଖଣିଜର ଆବଶ୍ୟକତା ରହିଥାଏ । କିନ୍ତୁ ପାଣିର ପୃଷ୍ଠରେ ଜୀବଙ୍କ ପାଇଁ ସୀମିତ ମାତ୍ରରେ ଏହା ଉପଲବ୍ଧ ହୋଇଥାଏ, ଏହି କାରଣରୁ ଫାୟଟୋପ୍ଲାଙ୍କଟନ ବିକଶିତ ସୀମିତ ରହିଯାଏ । ଏଥିପାଇଁ କୃତିମ ଖାଦ ଦେବା ଦ୍ୱାରା ଏହି ସୂକ୍ଷ୍ମଜୀବଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ବଢିପାରିବ । ଏବଂ ସେମାନଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ସହ ବାୟୁମଣ୍ଡଳରୁ ଅଧିକ କାର୍ବନ ଡାଇଅକ୍ସସାଇଡ ମହାସାଗରକୁ ନେଇପାରିବେ ।

   Related Posts