oroinfra
maganna
anutap
FileReOpen
TASTEtheBEST
EVOS_WebBanner_728X90
oroinfra
ChampionMaganna_WebBanner_728X90
Anutap_WebBanner_728X90
FileReOpen_WebBanner_728X90
TASTEtheBEST_WebBanner_728X90
EVOS_WebBanner_728X90
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ବ୍ରହ୍ମପୁର: ଭଞ୍ଜବିହାର କ୍ୟାମ୍ପସ୍‌ରେ ବାଘ ! ଭୟଭୀତ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ ଓ ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକେ, ବନ ବିଭାଗର ପାଟ୍ରୋଲିଂ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଉପର ତଳ ଦୈନିକ ସଂକ୍ରମଣ, ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୨୨୨ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ଉଗ୍ରରୂପ ରୂପ ନେଲା ପାରିବାରିକ କଳହ, ଜୀବନ ହାରିଦେଲେ ଜିଲ୍ଲା ପରିଷଦ ସଭ୍ୟ
  • ||
  • ୫ ଦୋକାନ ଉପରେ ଚଢିଗଲା ସାର ବୋଝେଇ ଟ୍ରକ୍, ଅଳ୍ପକେ ବର୍ତ୍ତିଲେ ୧୪ କର୍ମଚାରୀ
  • ||
  • ପୂଜାରେ ଭିଜିବ ପାର୍ବଣ, ଲଘୁଚାପ ପ୍ରଭାବରେ ୨୬ରୁ ୨୯ ଯାଏ ନିର୍ଦ୍ଧୁମ ଛେଚିବ
  • ||

ତକିଆ ବି ହୋଇପାରେ କ୍ଷତିକାରକ : ହୋଇପାରେ ଏହି ସବୁ ରୋଗର କାରଣ

4/07/2020 at 3:38 PM

ଶୋଇବାବେଳେ ତକିଆ ବ୍ୟବହାର କରିବା ଆଜିକାଲି ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ଆବଶ୍ୟକତା ହୋଇଯାଇଛି କିନ୍ତୁ ଆପଣ ଜାଣିଛନ୍ତି କି ଏହା ଯେତେ ଆରାମଦାୟକ ଲାଗିଥାଏ ସେତେ ହାନିକାରକ ହୋଇଥାଏ। ଏହା କେତେକ ରୋଗର କାରଣ ହୋଇପାରେ। ଅଧିକାଂଶ ସମୟରେ ଆମେ ଏହା ଭାବିଥାଉ ଯେ ତକିଆ ଏତେ ଶୀଘ୍ର ଖରାପ ନ ହେଉଥିବା କାରଣରୁ ଆମେ ତକିଆ ବହୁତ ବର୍ଷ ଯାଏଁ ବ୍ୟବହାର କରୁ। ଏପରି କରିବା ଅନୁଚିତ୍ କାରଣ ତକିଆର ମଧ୍ୟ ଏକ୍ସପାଏରୀ ଡେଟ୍ ହୋଇଥାଏ। ଏହା ପରେ ଏହାକୁ ବଦଳାଇ ଦେବା ଉଚିତ୍ ନଚେତ୍ ଏହା ଆମ ଶରୀରରେ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାରର ରୋଗ କରିପାରେ।

ଜଣ ଜଣଙ୍କର ଅଭ୍ୟାସ ଥାଏ ଯେ ଶୋଇବା ପୂର୍ବରୁ କେଶରେ ଅତ୍ୟଧିକ ତେଲଲଗାଇ ତକିଆରେ ମୁଣ୍ଡ ରଖି ଶୋଇଥାନ୍ତି କିନ୍ତୁ ସେମାନେ ଭାବି ନଥାନ୍ତି ଯେ କେଶରେ ଲାଗିଥିବା ତେଲ ତକିଆ ଶୋଷି ନେଇଥାଏ। ଆମକୁ ଲାଗିଥାଏ ଯେ ତକିଆର କଭର ଅସନା ହୋଇଯାଇଛି ଏବଂ ଆମେ ଏହାକୁ ବାହାର କରି ଧୋଇ ଦେଇଥାଉ କିନ୍ତୁ ଏପରି ହୋଇନଥାଏ। ସେହି ତେଲକୁ ତକିଆ ଭିତରେ ଫାଇବର ବି ଶୋଷି ନେଇଥାଏ ଏବଂ ସବୁବେଳେ ବ୍ୟବହାର ହେବା କାରଣରୁ ସେଥିରେ ମାଇକ୍ରୋବ୍ସ ଅର୍ଥାତ୍ ସୂକ୍ଷ୍ମ ଜୀବ ଉତ୍ପନ୍ନ ହୋଇଥାନ୍ତି। ଆମେ ବାରମ୍ବାର ସମାନ ତକିଆରେ ଶୋଇବା କାରଣରୁ ସୂକ୍ଷ୍ମ ଜୀବ ଆମ ନିଃଶ୍ବାସ ଜରିଆରେ ଆମ ଶରୀରକୁ ପ୍ରବେଶ କରିଥାନ୍ତି ଏବଂ ଆମକୁ ରୋଗଗ୍ରସ୍ତ କରିଥାନ୍ତି।

ଯେତେବେଳେ ଆମକୁ ଥଣ୍ଡା କାଶ ଭଳି ରୋଗ ହୋଇଥାଏ ଏବଂ ସେତେବେଳେ ବି ଆମେ ସେହି ତକିଆ ବ୍ୟବହାର କରିଥାଉ ତେବେ ଆମ ନିଃଶ୍ବାସ ଏବଂ ନାକରୁ ବାହାରୁଥିବା ପାଣି ଏବଂ ମୁହଁରୁ ବାହାରୁଥିବା ଲାଳ ଆମ ତକିଆରେ ଲାଗି ଯାଇଥାଏ ଏବଂ ତକିଆ ଏଗୁଡ଼ିକ ଶୋଷି ନେଇଥାଏ ଯାହା ଦ୍ବାରା ରୋଗ ସୃଷ୍ଟି କରୁଥିବା ଜୀବାଣୁ ଉତ୍ପନ୍ନ ହୋଇଥାଏ ଏବଂ ଆମକୁ ରୋଗଗ୍ରସ୍ତ କରିଥାଏ।

ଯଦି ଆପଣଙ୍କ ତ୍ବଚାରେ ବାରମ୍ବାର ବ୍ରଣ ହେଉଛି ତେବେ ଆପଣ ନିଜ ତକିଆ ବଦଳାଇ ଦିଅନ୍ତୁ କାରଣ ଏହାର କାରଣ ସେହି ତକିଆ ହୋଇପାରେ। ଯଦି ଆମେ ଦୀର୍ଘ ଦିନରୁ ସେହି ତକିଆ ବ୍ୟବହାର କରି ଆସୁଥିବା ତେବେ ଧୀରେ ଧୀରେ ଏହା ଦବି ଯାଇଥାଏ ଏବଂ ଭିତ​ରେ ଥିବା ଫାଇବରର ଅବସ୍ଥା ବଦଳି ଯାଇଥାଏ। ଏପରି କ୍ଷେତ୍ରରେ ଆମ ଗାଲର ତ୍ବଚାର ଶ୍ବାସ ସମସ୍ୟା ହୋଇଥାଏ। ଏହା ସହିତ ତକିଆ ଭିତରେ ସୃଷ୍ଟି ହେଉଥିବା ବ୍ୟାକ୍ଟେରିଆ ଆମ ତ୍ବଚାକୁ ଆକ୍ରମଣ କରିପାରେ ଯାହା ଦ୍ବାରା ବ୍ରଣ କମିବା ପରିବର୍ତେ ବଢ଼ି ଯାଇପାରେ।

ତକିଆ ଭିତରେ ଜୀବାଣୁ ଦ୍ବାରା ଆମକୁ ଥଣ୍ଡା-କାଶ ବ୍ୟତୀତ କଫ ଏବଂ ଜ୍ବର ସମସ୍ୟା ହୋଇପାରେ। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ତଣ୍ଟି ବିନ୍ଧିବା ଏବଂ କାନ୍ଧରେ ଯନ୍ତ୍ରଣା ଭଳି ସମସ୍ୟା ହୋଇପାରେ। ଏଥିପାଇଁ ଭଲ ହେବ ତକିଆକୁ ଖରାରେ ଶୁଖାଇବେ,କାରଣ ଏହା ଦ୍ବାରା ତକିଆ ଭିତରେ ଉତ୍ପନ୍ନ ହୋଇଥିବା ଜୀବାଣୁ ମରିଯିବେ। ଏହା ସହିତ କଭରକୁ ଅତି କମରେ ମାସକୁ ୪ଥର ବଦଳିବେ,ଯାହା ଦ୍ବାରା ଜୀବାଣୁ ଉତ୍ପନ୍ନ ହୋଇପାରିବେ ନାହିଁ। ଆହୁରି ଭଲ ହେବ ପ୍ରତି ୧୦-୧୨ମାସରେ ନିଜ ତକିଆ ବଦଳି ଦିଅନ୍ତୁ।

   Related Posts