scan steel
web-baneer-728x90
WhatsApp Image 2023-12-06 at 12.52.17
728x90-banner-17.2.24jpg
Untitled-1 copy (1)
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online, Odisha News, khabar odisha,news in oriya

ଏଏସଓ ପରୀକ୍ଷାରୁ ଦିବ୍ୟାଙ୍ଗ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ ବଞ୍ଚିତ ହେବା ଘଟଣା : ରାଜଧାନୀର ରାଜରାସ୍ତାରେ ନ୍ୟାୟ ମାଗିଲେ ଦିବ୍ୟାଙ୍ଗ ପରୀକ୍ଷାର୍ଥୀ

21/01/2019 at 7:41 PM

ଭୁବନେଶ୍ବର ୨୧|୧: ଏଏସଓ ପରୀକ୍ଷାରୁ ଦିବ୍ୟାଙ୍ଗ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ ବଞ୍ଚିତ ହେବା ଘଟଣା ଜଟିଳ ହେବାରେ ଲାଗିଛି । ରାଜଧାନୀ ରାଜରାସ୍ତାରେ ରାଲି କରି ଓପିଏସସି ବିରୋଧରେ ନାରାବାଜି କରିଛନ୍ତି ଦିବ୍ୟାଙ୍ଗ ଆବେଦନକାରୀମାନେ । ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଓ ରାଜ୍ୟପାଳଙ୍କ ଦପ୍ତରରେ ଏ ନେଇ ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି । ସେପଟେ ଘଟଣାକୁ ନେଇ ପ୍ରତିବାଦକୁ ଓହ୍ଲାଇଛି ଏବିଭିପି ।

କାହାର ଆଖି ନାହିଁ, କାହାର ହାତ ଚାଲୁନି । ତାହା ସାଙ୍ଗକୁ ଓପିଏସସିର ମନମାନି । ସ୍ବପ୍ନ ଭାଂଗି ଯାଇଛି । ହେଲେ ଆଶା ସରିନି ।  ରାଜଧାନୀର ରାଜରାସ୍ତାରେ ନ୍ୟାୟ ମାଗୁଛନ୍ତି ଦିବ୍ୟାଙ୍ଗ ପରୀକ୍ଷାର୍ଥୀ । ଭିନ୍ନକ୍ଷମ ସଶକ୍ତିକରଣ ବିଭାଗଠାରୁ ନେଇ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ, ରାଜ୍ୟପାଳଙ୍କ ଦପ୍ତର ଯାଏଁ ସବୁଠି ଯାଇ ଗୁହାରୀ ଜଣାଉଛନ୍ତି । ଗତକାଲି ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିବା ସହକାରୀ ସେକ୍ସନ ଅଫିସର ପରୀକ୍ଷାରେ ଦିବ୍ୟାଙ୍ଗଙ୍କୁ ସ୍କ୍ରାଇବ୍ ବା ଅନୁବାଦକ ନେବାକୁ ଅନୁମତି ମିଳି ନ ଥିଲା । ଫଳରେ ଅନେକ ଦିବ୍ୟାଙ୍ଗ ଆବେଦନକାରୀ ନିରାଶ ହୋଇ ଫେରି ଆସିଥିଲେ । ରାଜଧାନୀରେ ଆଜି ରାଲି କରି ଏହାର ପ୍ରତିବାଦ କରିଛନ୍ତି ସେମାନେ ।

ସେପଟେ ଏହି ଘଟଣାକୁ ନେଇ ବିଭିନ୍ନ ମହଲଲେ ତୀବ୍ର ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ଦେଖା ଦେଇଛି । କଂଗ୍ରେସ ଓ ବିଜେପି ଏଥିଲାଗି ଓପିଏସସିକୁ କଡ଼ା ସମାଲୋଚନା କରିଛନ୍ତି । ଏବିଭିପି ଛାତ୍ର ସଂଗଠନ ଏମାନଙ୍କ ଲାଗି ରାସ୍ତାକୁ ଓହ୍ଲାଇଛି । ମାଷ୍ଟରକ୍ୟାଣ୍ଟିନରେ ଧାରଣା ଦେଇ ପ୍ରତିବାଦ କରିଛି ସଂଗଠନ । ଦିବ୍ୟାଙ୍ଗ ପରୀକ୍ଷାର୍ଥୀଙ୍କ ଲାଗି ସହାୟକ ସହ ପୁଣି ପରୀକ୍ଷା କରାଇବା ଲାଗି ଦାବି ହୋଇଛି ।

ଏହି ଘଟଣାରେ ଓଡ଼ିଶା ଆଡମିନିଷ୍ଟ୍ରେଟିଭ୍ ଟ୍ରିବ୍ୟୁନାଲଙ୍କ ରାୟ ବି ଆସିଥିଲା ଦିବ୍ୟାଙ୍କ ପରୀକ୍ଷାର୍ଥୀଙ୍କ ସପକ୍ଷରେ । ପୂର୍ବରୁ ବିଭିନ୍ନ ପରୀକ୍ଷାରେ ମଧ୍ୟ ଏହି ସୁବିଧା ମିଳିଛି । ଭିନ୍ନକ୍ଷମ ସଶକ୍ତିକରଣ ବିଭାଗ ଏ ନେଇ ଓପିଏସସିକୁ ଚିଠି ଲେଖି ମଧ୍ୟ ଜଣାଇଥିଲା । ହେଲେ ହଠାତ୍ କେଉଁ ନିୟମ ଆଧାରରେ ଦିବ୍ୟାଙ୍କ ପରୀକ୍ଷାର୍ଥୀ ଏହି ସୁଯୋଗରୁ ବଞ୍ଚିତ ହେଲେ ତାକୁ ନେଇ ଉଠିଛି ପ୍ରଶ୍ନ । ଏଭଳି ଏକ ସମ୍ବେଦନଶୀଳ ପ୍ରସଙ୍ଗକୁ ନ୍ୟୁଜ୭ ଲଗାତାର ଓପିଏସସିର ନଜରକୁ ଆଣିଥିଲା । ହେଲେ ଓପିଏସସିର ଅବହେଳା ଶହ ଶହ ଦିବ୍ୟାଙ୍ଗ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କ ହାତରୁ ସୁଯୋଗ ଛଡାଇ ନେଇଛି ।

   Related Posts