vridhi excotica
ori homes
vridhi excotica
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • କଟକ : ପ୍ରକାଶ ପାଇଲା ଚଳିତ ବର୍ଷର ମାଟ୍ରିକ୍ ପରୀକ୍ଷା ଫଳ, ମୋଟ୍ ପାସ୍ ହାର ୯୦.୫୫ ପ୍ରତିଶତ
  • ||
  • ରାଉରକେଲା : ଷ୍ଟିଲ ସିଟିରେ ୩୧୧ କୋଟିର GST ଠକେଇ, ବନ୍ଧାହେଲେ ୫ ବ୍ୟବସାୟୀ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ବଢୁଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍, ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୪୦୧ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ଘରୋଇ ଗ୍ୟାସ୍ ସିଲିଣ୍ଡର ହେଲା ମହଙ୍ଗା, ସିଲିଣ୍ଡର ପିଛା ବଢିଲା ୫୦ ଟଙ୍କା
  • ||
  • ଷ୍ଟିଲ ସିଟିରେ ୩୧୧ କୋଟିର GST ଠକେଇ, ବନ୍ଧାହେଲେ ୫ ବ୍ୟବସାୟୀ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରଶ୍ମିରେଖାଙ୍କ ପୁରୁଷବନ୍ଧୁଙ୍କ ଆତ୍ମହତ୍ୟା, ରାଉରକେଲାରୁ ମିଳିଲା ଝୁଲନ୍ତା ମୃତଦେହ
  • ||

ଡାଇବେଟିସ ସଂପର୍କରେ ଗବେଷଣା କରୁଥିବା ଫାର୍ମ ବିକି ରାତାରାତି ପିଏଚଡି ଛାତ୍ର ହେଲେ ଆରବପତି

22/08/2018 at 12:24 AM

ଲଣ୍ଡନ ୨୨/୮ : ଲଣ୍ଡନରେ ପିଏଚଡି କରୁଥିବା ୩୧ବର୍ଷୀୟ ଛାତ୍ର ହ୍ୟାରୀ ଡେଷ୍ଟେକ୍ରୋ ରାତାରାତି ଆରବପତି ହୋଇଯାଇଛନ୍ତି । ଡାଇବେଟିସ ବା ମଧୁମେହ ସଂପର୍କରେ ଗବେଷଣା କରୁଥିବା ତାଙ୍କ ଫାର୍ମକୁ ଡେନମାର୍କର ଏକ ହେଲ୍ଥ କେୟାର କମ୍ପାନୀ ୬୨୩ ମିଲିୟନ ପାଉଣ୍ଡ ବା ପାଖାପାଖି ୫୫୮୮ କୋଟି ଟଙ୍କାରେ କିଣିନେଇଛି ।
ଫାର୍ମକୁ ୨୦୧୪ ମସିହାରେ ହ୍ୟାରି ଓ ତାଙ୍କ ପ୍ରଫେସର ଏଥନି ଡେବିସ ଏବଂ ଜଣେ ବ୍ୟବସାୟୀ ମିଳିତଭାବେ ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ । ଏହି ଡିଲ୍ ଫଳରେ ଡାଇବେଟିସର ଚିକିତ୍ସାରେ ସହାୟତା ମିଳିପାରିବ ବୋଲି ୟୁନିଭରସିଟି ଅଫ୍ ବ୍ରିଷ୍ଟଲ କହିଛି ।
ଡେନମାର୍କର ଏହି ହେଲ୍ଥ କେୟାର କମ୍ପାନୀ ନୋବୋ ନୋରଡିସ୍ସ ବିଶ୍ବର ପ୍ରଥମ ଇନସୁଲିନ ଇଞ୍ଜେକସନ ତିଆରି କରିଥିଲା । ଫାର୍ମକୁ ବିକ୍ରି କରିବା ପରେ ହ୍ୟାରୀ ଡେଷ୍ଟେକ୍ରୋ କହିଛନ୍ତି ତାଙ୍କ ଫାର୍ମ ଆଗାମୀ ଦିନରେ ଡାଇବେଟିସର ଚିକିତ୍ସାରେ ଅଗ୍ରଣୀ ଭୂମିକା ଗ୍ରହଣ କରିବ ।
ବର୍ତ୍ତମାନ ସାରା ବିଶ୍ବରେ ୩୮କୋଟିରୁ ଅଧିକ ଡାଇବେଟିସ ରୋଗୀ ଅଛନ୍ତି । ଇଣ୍ଡିଆନ କାଉନସିଲ ଅଫ୍ ମେଡିକାଲ ରିସର୍ଚ୍ଚ ଅନୁଯାୟୀ ୨୦୨୫ସୁଦ୍ଧା ଭାରତରେ ଡାଇବେଟିସ ରୋଗୀଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୧୩କୋଟିରୁ ଅଧିକ ହୋଇଯିବ । ରକ୍ତରେ ଗ୍ଲୁକୋଜର ପରିମାଣ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ରହିବା ପାଇଁ ଟାଇପ୍-୨ ଡାଇବେଟିସରେ ଇନସୁଲିନ ଇଞ୍ଜେକସନ ନେବାର ଆବଶ୍ୟକତା ପଡିଥାଏ ।ଜିଇଲୋ ଯେଉଁ ପଦ୍ଧତି ବିକଶିତ କରିଛି ତାଦ୍ବାରା ହଠାତ୍ ସୁଗାର ପରିମାଣ କମିବା ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରାଯାଇପାରିବ । କମ୍ପାନୀ ଏକ ଏମିତି ଗ୍ଲୁକୋଜ ରେସ୍ପନସିଭ ଇନସୁଲିନ ତିଆରି କରିଛି ଯାହାକୁ ନେବା ଦ୍ବାରା ତାହା ଶରୀରରେ ସେ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ନିଷ୍କ୍ରିୟ ରହିବ ଯେ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଶରୀରରେ ସୁଗାରର ପରିମାଣ କମ୍ କିମ୍ବା ଅଧିକ ନହୁଏ । ବ୍ଲଡ୍ ସୁଗାର କମ୍ ହେବାକୁ ହାଇପୋଗ୍ଲାସିମିଆ କୁହାଯାଏ ।

   Related Posts