scan steel
web-baneer-728x90
WhatsApp Image 2023-12-06 at 12.52.17
728x90-banner-17.2.24jpg
Untitled-1 copy (1)
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online, Odisha News, khabar odisha,news in oriya

ପିଡିଏସ୍ ଚାଉଳ ଚୋରା ଚାଲାଣ ଘଟଣା : ପ୍ରଶାସନର ଜାରି ରହିଛି ତଦନ୍ତ, କିନ୍ତୁ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଦୁର୍ବଳ

30/11/2020 at 12:13 PM

ଭଦ୍ରକ ୩୦।୧୧:  ପିଡିଏସ ଚାଉଳ ଚୋରା ଚାଲାଣ ଘଟଣା । ମାମଲାର ତଦନ୍ତ କରୁଛି ଜିଲ୍ଲା ପ୍ରଶାସନ । କିନ୍ତୁ ତଦନ୍ତ ଚାଲିଥିଲେ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଦୁର୍ବଳ ରହିଛି ବୋଲି ସ୍ଥାନୀୟଲୋକ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି । ନଭେମ୍ବର ୧୯ରୁ ତଦନ୍ତ ଚାଲିଛି  ଯେ ଚାଲିଛି । ଜିଲ୍ଲାପାଳଙ୍କ ନିକଟକୁ ଆସାପାରୁନି ତଦନ୍ତ ରିପୋର୍ଟ । ଏତେ ବିଳମ୍ବ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ରିପୋର୍ଟ ନଆସିବା କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନକୁ ଟାଳିବା ଓ ଦୁର୍ନିତୀରେ ଲିପ୍ତ ଥିବା ଅଧିକାରୀଙ୍କୁ ତଥ୍ୟ ଲୁଚାଇବା ପାଇଁ ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ସମୟ ଦିଆଯାଉଥିବା ଅଭିଯୋଗ ଆସିଛି ।  

ଖବର ଅନୁଯାୟୀ, ନଭେମ୍ବର ୧୯ତାରିଖରେ ଭଦ୍ରକ ଜିଲ୍ଲା ଭଣ୍ଡାରୀପୋଖରୀ ବ୍ଲକ କୁଲଣା ବଜାରରେ ଏକ ପିଡିଏସ ଚାଉଳ ବୋଝେଇ ଟ୍ରକକୁ ଗ୍ରାମାବାସୀ ଅଟକ ରଖିଥିଲେ । ବେଆଇନ୍‌ ଭାବେ ଟ୍ରକରେ ଚାଉଳ ଚାଲାଣ ହେଉଥିବା ଅଭିଯୋଗ ଆଣିଥିଲେ ଗ୍ରାମବାସୀ । ଏହାପରେ ଯୋଗାଣ ବିଭାଗର ଅଧିକାରୀ ପହଞ୍ଚି ଟ୍ରକକୁ ଯାଞ୍ଚି କରିଥିଲେ । ଯାଞ୍ଚରୁ ଜଣାପଡିଥିଲା ଯେ,  ଯେଉଁ ଡିଲର ପଏଣ୍ଟରେ ପିଡିଏସ ଚାଉଳ ଖାଲି ହେଉଥିଲା, ସେଠାରେ ମାତ୍ର ୪୦ ବ୍ୟାଗ ଚାଉଳ ଖାଲି ପାଇଁ ରସିଦ ଥିଲା । କିନ୍ତୁ  ଟ୍ରକରୁ ୧୨୦ ବ୍ୟାଗ ଚାଉଳ ଖାଲି ହୋଇଥିଲା । ଟ୍ରକରେ ଆହୁରି ୪୦ ବ୍ୟାଗ ଚାଉଳ ଭର୍ତ୍ତି ହୋଇଥିଲା । ଭଣ୍ଡାରିପୋଖରୀ ଥାନାରେ ଯୋଗାଣ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ଏତଲା ପରେ ଟ୍ରକ ଓ ଚାଉଳକୁ ଜବତ କରାଯାଇଥିଲା । ଏହାପରେ ତଦନ୍ତ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା । ପ୍ରାଥମିକ ତଦନ୍ତରୁ ଯୋଗାଣ ଠିକାଦର ପୂର୍ଣ୍ଣଚନ୍ଦ୍ର ମହାପାତ୍ରଙ୍କୁ ନିଲମ୍ବନ କରାଯାଇଥିଲା । କିନ୍ତୁ ସେଇଠି ଅଟକି ଗଲା କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ । ଦିନ ଗଡ଼ିବା ସହ ତଦନ୍ତରେ ବିଳମ୍ବ ମଧ୍ୟ ହେଉଛି । ସେପଟେ ସ୍ଥାନୀୟ ବାସିନ୍ଦା ପୁଣି ଅଭିଯୋଗ ଆଣିଛନ୍ତି ଯେ, ଏବେ ଡିଲରକୁ ଘଣ୍ଟ ଘୋଡାଇବା ପାଇଁ ଉଦ୍ୟମ ହେଉଛି । ଖବର ପ୍ରସାରଣ ପରେ ଯାହା କିଛି କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ହୋଇଛି । ତାଠାରୁ ଆହୁରି କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନର ବାକି ଅଛି ।

ସେହିପରି କେବଳ  ଭଣ୍ଡାରୀପୋଖରୀ ବ୍ଲକର ତେଶିଙ୍ଗା ପଞ୍ଚାୟତ ନୁହେଁ । ଏମିତି ରଣଜୀତ ପଞ୍ଚାୟତରେ ମଧ୍ୟ ସମାନ ଅଭିଯୋଗ ଆସିଛି । ଲକ୍ଷ୍ମୀନାରାୟଣ ମହିଳା ସୋୟାଂସହାୟକ ଗୋଷ୍ଠୀ ମଧ୍ୟ ଷ୍ଟକରୁ ୩୨ କ୍ୱିଣ୍ଟାଲ ଚାଉଳ କମ ରଖିଥିବାରୁ  ନଭେମ୍ବର ୯ରୁ କାରଣ ଦର୍ଶାଅ ନୋଟିସ ଜାରି କରାଯାଇଛି । କିନ୍ତୁ କିଛି ଉତ୍ତର ମିଳିନାହିଁ । ଏହିଭଳି ଦୁଇଟି ଘଟଣା ନେଇ ଜିଲ୍ଲା ଯୋଗାଣ ଅଧିକାରୀଙ୍କୁ କହିଥିଲେ ଯେ, ଆମେ ତେଶିଙ୍ଗା ପଞ୍ଚାୟତର ପିଡିଏସ ଚାଉଳ ଚୋରା ଚାଲାଣ ଘଟଣାରେ ଯୋଗାଣ ଠିକାଦାରଙ୍କୁ ନିଲମ୍ବିତ କରିଛୁ । ତଦନ୍ତ ରିପୋର୍ଟ ଜିଲ୍ଲାପାଳ ଓ ଉପଜିଲ୍ଲାପାଳଙ୍କୁ ଦିଆଯିବ । ସେପଟେ ଭଦ୍ରକ ଜିଲ୍ଲାପାଳ ଘଟଣାସଂପର୍କରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ତଦନ୍ତ ରିପୋର୍ଟ ବର୍ତ୍ତମାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ତାଙ୍କ ପାଖକୁ ଆସିନାହିଁ । ରିପୋର୍ଟ ଆସିଲେ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ନିଶ୍ଚିତ ହେବ ।

   Related Posts