Showcase2022
Showcase2022
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଆଠଗଡ: ହଟିଲା କଟକଣା, ନୂଆ ବର୍ଷରୁ ବାବା ଧବଳେଶ୍ୱରଙ୍କୁ ଦର୍ଶନ କରିବେ ଭକ୍ତ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ସନ୍ଧ୍ୟା ସୁଦ୍ଧା ବାତ୍ୟାର ରୂପନେବ ଗଭୀର ଅବପାତ, ବର୍ଷାରେ ଭିଜିବ ଦକ୍ଷିଣ ଓଡିଶା
  • ||
  • ୧୭ ଜଣିଆ ରଣଜୀ ଟିମ୍ ଘୋଷଣା : ଶୁଭ୍ରାଂଶୁ ସେନାପତି ଅଧିନାୟକ, ୪ ନୂଆ ମୁହଁ
  • ||
  • ପୋଲିସକୁ ସଫଳତା, ନକଲି ସୁନା ଦେଇ ଋଣ କରି ୫୨ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଠକେଇ ଘଟଣାର ପର୍ଦାଫାସ
  • ||
  • ଖଲ୍ଲିକୋଟ ଉଚ୍ଚ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ରାଗିଂ ଘଟଣା, ୭ ଛାତ୍ରଙ୍କୁ ବହିଷ୍କାର କଲେ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ
  • ||

ଖେଳ ପଡିଆକୁ ନେଇ ୨ଗାଁ ମଧ୍ୟରେ ବିବାଦ : କଥା ହେଲେ ଦେବେ ହଜାରେ ଟଙ୍କା ଜରିମାନା, ସେବା ବି ବନ୍ଦ କଲେ

27/06/2022 at 10:59 AM

ଖଣ୍ଡପଡା : ଖେଳ ପଡିଆକୁ ନେଇ କଙ୍ଗାରୁ କୋର୍ଟ। କଥା ହେଲେ ଜରିମାନା, ସେବା ବି ବନ୍ଦ । ଗୋଟିଏ ପଞ୍ଚାୟତର ଦୁଇଟି ଗାଁରେ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି ଏଭଳି ଅଭାବନୀୟ ଘଟଣା । ନୟାଗଡ ଜିଲ୍ଲା ଖଣ୍ଡପଡା ବ୍ଲକ୍ ବନମାଳୀପୁର ପଞ୍ଚାୟତର ଦୁଇଟି ଗାଁ ବନମାଳୀପୁର ଓ ପଥୁରିଆ । ଦୁଇ ଗାଁ ପରସ୍ପର ଲାଗିକରି ରହିଥିବା ବେଳେ ଉଭୟ ଗାଁ ମଧ୍ୟରେ ଭାଇଚାରା ମଧ୍ୟ ବେଶ୍ ଭଲ । ଉଭୟ ଗାଁ ନିକଟରେ ଏକ ସରକାରୀ ଗୋଚର ଜମି ରହିଛି ଯେଉଁଥିରେ ପିଲା ଖେଳିଥାନ୍ତି । ତେବେ ଖେଳ ପଡିଆର ମାଲିକାନାକୁ ନେଇ ଉଭୟ ଗାଁ ମଧ୍ୟରେ ତିକ୍ତତା ଦେଖାଦେଇଛି । ଉଭୟ ଗାଁ ଲୋକେ ଖେଳ ପଡିଆର ମାଲିକାନା ଦାବି କରିଆସୁଛନ୍ତି ।

ତେବେ ଗତ କିଛି ଦିନ ତଳେ ପଥୁରିଆର କିଛି ଯୁବକ ସେହି ପଡିଆରେ ଖେଳୁଥିବା ବେଳେ ବନମାଳୀପୁର ଗ୍ରାମବାସୀ ଏହାକୁ ବିରୋଧ କରିଥିଲେ । ବନମାଳୀପୁର ଗାଁ ଲୋକେ ଏକ ବୈଠକ ଡାକି ପଥୁରିଆ ଗାଁଲୋକଙ୍କ ସହିତ ମିଳାମିଶା ନ କରିବା ପାଇଁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଥିଲେ ।

ସେପଟେ ପଥୁରିଆ ଗ୍ରାମକୁ ବନମାଳୀପୁର ଗ୍ରାମବାସୀ ଏକଘରିଆ କରି ରଖିଛନ୍ତି । କଙ୍ଗାରୁ କୋର୍ଟରେ ପଥୁରିଆ ଗାଁ ଲୋକଙ୍କ ସହ କଥା କହିଲେ ୧ ହଜାର ଟଙ୍କା ଜରିମାନା ଦେବା ସହ ସେମାନଙ୍କୁ ସେବା ବନ୍ଦ କରିଦେବା ନେଇ ପଥୁରିଆ ଲୋକେ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି ।

ପଥୁରିଆ ଗାଁ ଲୋକ ଭାଗ ଚାଷୀ ହୋଇଥିବାରୁ ବନମାଳୀପୁର ଲୋକଙ୍କ ଜମି ଚାଷ କରି ନିଜର ଗୁଜୁରାଣ ମେଣ୍ଟାଇଥାନ୍ତି । ଏବେ କିନ୍ତୁ ସବୁ ବନ୍ଦ । ବନମାଳୀପୁରବାସୀ ପଥୁରିଆ ଲୋକଙ୍କୁ ଜମି ଚାଷରୁ ବାସନ୍ଦ କରିଦେଇଛନ୍ତି । ଫଳରେ ଭାଗ ଚାଷୀମାନେ ମୁଣ୍ଡରେ ହାତଦେଇ ବସିଛନ୍ତି ।

ପଥୁରିଆ ଓ ବନମାଳୀପୁର ଗାଁ ମଧ୍ୟରେ ବିବାଦ ବଢିବାରେ ଲାଗିଥିବାରୁ ଜନ ଜୀବନ ପ୍ରଭାବିତ ହେବାରେ ଲାଗିଛି । ଚାଷରୁ ଗୁଜୁରାଣ ମେଣ୍ଟାଉଥିବା ଗାଁ ଦୁଇଟି ଏବେ ଚାଷ ଶୂନ୍ୟ ହୋଇପଡିଛି । ଫଳରେ ଗରିବ ଲୋକେ ବର୍ଷକର ଚାଉଳ ପାଇବା ଆଶା କ୍ଷୀଣ ହୋଇଆସୁଛି ।

ସେପଟେ ଏକଘରିକିଆ ରଖିବା ଘଟଣାକୁ ସିଧାସଳଖ ନ ହେଲେ ବି ମାନିଛନ୍ତି ବନମାଳୀପୁର ଗାଁ ସଭାପତି ହୁରୁଷି  ପରିଡା । ମଧ୍ୟସ୍ଥି ମାଧ୍ୟମରେ ଏହାର ସମାଧାନ କରିହେବ ବୋଲି ହୁରୁଷି କହିଛନ୍ତି । ଅନ୍ୟପଟେ ଅଭିଯୋଗ ଆସିନାହିଁ, ଆସିଲେ ଘଟଣାର ସମାଧାନ କରିବେ ବୋଲି ବନମାଳୀପୁର ପଞ୍ଚାୟତ ସରପଞ୍ଚ ବାସନ୍ତୀ ବେହେରା କହିଛନ୍ତି ।   

   Related Posts