scan steel
web-baneer-728x90
WhatsApp Image 2023-12-06 at 12.52.17
728x90-banner-17.2.24jpg
Untitled-1 copy (1)
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online, Odisha News, khabar odisha,news in oriya

ଭାରତରେ ଦେଖାଗଲା ବର୍ଷର ଶେଷ ସୂର୍ଯ୍ୟପରାଗ, ବିଶ୍ୱର ବିଭିନ୍ନ ଦେଶରେ ମଧ୍ୟ ହେଲା ଦୃଶ୍ୟମାନ

25/10/2022 at 5:59 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଚଳିତ ବର୍ଷର ଶେଷ ସୂର୍ଯ୍ୟପରାଗ ଭାରତରେ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି । ଏହା ଖଣ୍ଡ ସୂର୍ଯ୍ୟପରାଗ ଅର୍ଥାତ ଆଂଶିକ ସୂର୍ଯ୍ୟପରାଗ । ଏହି ପରାଗର ପ୍ରଭାବ ଭାରତ ସହ ଦୁନିଆର ଅନେକ ସ୍ଥାନରେ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିବ । ୨୦୨୨ ଅକ୍ଟୋବର ୨୫ ମଙ୍ଗଳବାର ସକାଳ ୧୧ଟା ୨୮ରୁ ସୂର୍ଯ୍ୟ ପରାଗ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି ସଂଧ୍ୟା ୬ଟା ୩୩ ଯାଏଁ ପ୍ରାୟ ସାତ ଘଣ୍ଟା ଧରି ଚାଲିବ । ପରାଗ ସମୟରେ ଭଗବାନଙ୍କ ନାମ ସ୍ମରଣ କରିବା ଶୁଭ ହୋଇଥାଏ ବୋଲି ଧାରଣ ରହିଛି ।

ଜ୍ୟୋତିଷ ବିଦ୍ୟାରେ ସୂର୍ଯ୍ୟଙ୍କୁ ଗ୍ରହର ରାଜା କୁହାଯାଏ । ଏହାକୁ ଆତ୍ମାର କାରକ ବୋଲି କୁହାଯାଉଛି । ଯେପରି ସୂର୍ଯ୍ୟ କିମ୍ୱା ଅନ୍ୟ ଗ୍ରହର ରାଶି ପରିବର୍ତ୍ତନରେ ସବୁ ରାଶିର ପ୍ରାଣୀଙ୍କ ଉପରେ ପ୍ରଭାବ ପଡିଥାଏ ସେହିପରି ସୂର୍ଯ୍ୟପରାଗର ପ୍ରଭାବ ମଧ୍ୟ ସବୁ ରାଶି ଉପରେ ପଡିଥାଏ ।

ଜ୍ୟୋତିର୍ବିଜ୍ଞାନ ଅନୁସାରେ, ସୂର୍ଯ୍ୟ-ଚନ୍ଦ୍ର-ପୃଥିବୀ ଯେତେବେଳେ ଗୋଟିଏ ସମାନ୍ତରାଳରେ ଆସନ୍ତି ସେତେବେଳେ ଚନ୍ଦ୍ରର ଛାଇ ପୃଥିବୀ ଉପରେ ପଡିଥାଏ । ସରଳ ଶବ୍ଦରେ କହିବାକୁ ଗଲେ ପୃଥିବୀର କିଛି ଅଂଶରେ ସୂର୍ଯ୍ୟ କିରଣ ପହଞ୍ଚିବାରେ ଚନ୍ଦ୍ର ବାଧକ ହୁଏ । ସୂର୍ଯ୍ୟପରାଗ ସବୁବେଳେ ଅମାବାସ୍ୟାରେ ପଡିଥାଏ ଏବଂ ଚନ୍ଦ୍ର ଗ୍ରହଣ ସବୁବେଳେ ପୂର୍ଣ୍ଣିମା ତୀଥିରେ ହୋଇଥାଏ ।    

ପରାଗ କାଳ ପରେ ଲୋକମାନେ ସ୍ନାନ କରି ନିଜକୁ ପବିତ୍ର କରିବା ଦରକାର । ଏହାସହ ଘରେ ଥିବା ଦେବାଦେବୀଙ୍କ ଉପରେ ଗଙ୍ଗାଜଳ ଛିଞ୍ଚି ସ୍ନାନ କରାଇବା ଦରକାର । ଯେଉଁମାନେ ପରାଗ ସମୟରେ ଅନ୍ନ-ଜଳ ନେଇନାହାନ୍ତି ସେମାନେ ପରାଗ ପରେ ଭୋଜନ କରିପାରିବେ । ପରାଗ କାଳ ପରାଗ ଆରମ୍ଭର ୧୨ ଘଣ୍ଟା ଏବଂ ପରାଗ ଶେଷର ୧୨ ଘଣ୍ଟା ଯାଏଁ ଧରାଯାଇଛି । ଏପରିସ୍ଥିତିରେ ପରାଗ କାଳ ଶେଷ ହେବା ପରେ ମନ୍ଦିରରେ ପୂଜା ହେବ । ତେବେ ଯେଉଁମାନେ ଜ୍ୟୋତିଷ କିମ୍ୱା ସନାତନ ପରମ୍ପରାରେ ଆସ୍ଥା ରଖନ୍ତି ନାହିଁ ସେମାନେକୁ କିଛି ବି ମାନିବାର ଆବଶ୍ୟକତା ନାହିଁ ।  

   Related Posts