ChampionMaganna_WebBanner_728X90
ChampionMaganna_WebBanner_728X90
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ମହିଳା ଉଦ୍ୟୋଗୀଙ୍କ ପାଇଁ ହେବ ଶିଳ୍ପ ପାର୍କ, ମେକ୍‌ ଇନ୍‌ ଓଡିଶା କନ୍‌କ୍ଲେଭ୍‌ରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଘୋଷଣା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ଇଡିରେ ହାଜର ହେଲେ ଶିବ ପ୍ରସାଦ, ଅର୍ଚ୍ଚନାଙ୍କ ସହ ଟଙ୍କା କାରବାର ନେଇ ଦ୍ୱିତୀୟ ଥର ହାଜିରା
  • ||
  • କୋଣାର୍କ: ଦର୍ଶକଙ୍କ ମନ ମୋହୁଛି ମହୋତ୍ସବ, ଦ୍ୱିତୀୟ ସଂଧ୍ୟାରେ ଦର୍ଶକଙ୍କୁ ଆକର୍ଷିତ କଲା ମଣିପୁରୀ ନୃତ୍ୟ
  • ||
  • ଉମରକୋଟ : ଗଛକୁ ପିଟିଲା କାର୍‌ , ତିନି ମୃତ, ଦୁଇ ଗୁରୁତର
  • ||

ଶୂଆ ବୋଲୁଛି ଗୋବିନ୍ଦ ଜୟ ଜୟ…ଗୋପାଲ ଜୟ ଜୟ, ସକାଳ ଓ ସନ୍ଧ୍ୟାରେ କରୁଛି ପ୍ରାର୍ଥନା: ଦେଖନ୍ତୁ ଭିଡିଓ…

29/08/2022 at 2:49 PM

ଭଣ୍ଡାରିପୋଖରୀ ୨୯/୦୮: ଏବେ ବିଭିନ୍ନ ଜୀବଜନ୍ତୁଙ୍କର ଭିନ୍ନ ଭିନ୍ନ ପ୍ରକାର ହରକତର ଦୃଶ୍ୟ ଭାଇରାଲ ହେବାର ଲାଗିଛି । କିନ୍ତୁ ସ୍ଥାନୀୟ ଅଞ୍ଚଳର ଗୋଟେ ଶୁଆ ପକ୍ଷୀ କଳିଯୁଗର ମହାମନ୍ତ୍ର ଗାଉଛି । ମଣିଷ ଭଳି ସ୍ୱର କରି ‘ହରେକୃଷ୍ଣ ହରେକୃଷ୍ଣ କୃଷ୍ଣ କୃଷ୍ଣ ହରେ ହରେ, ହରେରାମ ହରେରାମ ରାମ ରାମ ହରେ ହରେ’ ଗାଇବା ସହିତ ଶ୍ରୀକୃଷ୍ଣଙ୍କ ଭଜନ ‘ଗୋବିନ୍ଦ ଜୟ ଜୟ ଗୋପାଲ ଜୟ’ ବି ଗାଉଛି ।

ଖାଲି ସେତିକ ନୁହଁ, ଓଡ଼ିଆ ଇଂରାଜୀ ଗଣନ ସଂଖ୍ୟା ଡାକିବା ସହିତ ଘରକୁ ଆସୁଥିବା ଆଗନ୍ତୁକମାନଙ୍କୁ ଜୟ ସୀତାରାମ କହି ସ୍ୱାଗତ କରୁଛି। ସବୁଠୁ ବଡ଼ କଥା, ସକାଳ ଓ ସନ୍ଧ୍ୟା ଘଣ୍ଟ ବାଜିଲେ, ପକ୍ଷୀଟି ଆପେ ଆପେ ପ୍ରାର୍ଥନା ମଧ୍ୟ ଗାଉଛି । ତେବେ ଏଭଳି ଏକ ବିରଳ ୧୨ ବର୍ଷ ବୟସର ଶୁଆ ପକ୍ଷୀଟିର ନାମ ହେଉଛି ମିଟୁନା । ଏହାକୁ ପାଳନ କରୁଛନ୍ତି ଭଦ୍ରକ ଜିଲ୍ଲା ଭଣ୍ଡାରୀପୋଖରୀ ବ୍ଲକ ଅନ୍ତର୍ଗତ ନାଆମୀ ଗ୍ରାମ ବ୍ରାହ୍ମଣ ସାହିର ପ୍ରଦୀପ କୁମାର ପାଢ଼ୀଙ୍କ ପୁଅ ପ୍ରକାଶ ପାଢୀ ।

ସୂଚନା ଅନୁସାରେ, ୧୨ ବର୍ଷ ତଳେ ପ୍ରକାଶ ଏହାକୁ ଆଣିଥିଲେ । ସେତେବେଳେ ମିଟୁନାକୁ ମାତ୍ର ୧୫ ଦିନ ହୋଇଥିଲା । ସେହିଦିନରୁ ମିଟୁନା ପାଢ଼ୀ ପରିବାରର ସଦସ୍ୟ ପାଲଟି ଯାଇଥିଲା । ପ୍ରକାଶଙ୍କ ପିଉସୀ ବସନ୍ତ ମଞ୍ଜରୀ ପାଢ଼ୀ ମିଟୁନାର ଶିକ୍ଷକ ହୋଇଥିଲେ । ସକାଳ, ସଞ୍ଜ, ଆଉ ଭୋର ବେଳେ ସେ ତାକୁ ମହାମନ୍ତ୍ର, କୃଷ୍ଣ ଭଜନ, ସାଇ ଭଜନ, ନାମଜପ, ଗଣନ ସଂଖ୍ୟା ଶିଖାଇଲେ । ଫଳସ୍ୱରୂପ ଏବେ ମିଟୁନା ସୁରୁଖୁରୁରେ ଏସବୁ ଗାଇ ପାରୁଛି । ଏହି ବିରଳ ଶୁଆ ପକ୍ଷୀଟିର ନାନାଦି ସୁକୀର୍ତ୍ତି ଦେଖିବା ପାଇଁ ଲୋକଙ୍କ ସୁଅ ଛୁଟୁଛି ।

   Related Posts