scan steel
web-baneer-728x90
WhatsApp Image 2023-12-06 at 12.52.17
728x90-banner-17.2.24jpg
Untitled-1 copy (1)
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online, Odisha News, khabar odisha,news in oriya

ସଂସଦ ସୁରକ୍ଷା ଭଙ୍ଗ ଷଡ଼ଯନ୍ତ୍ର ମାମଲା; ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କ ପୋଡ଼ା ମୋବାଇଲ୍ ଜବତ କଲା ପୋଲିସ୍

18/12/2023 at 12:18 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୧୮/୧୨: ଲୋକସଭା ସୁରକ୍ଷା ଭଙ୍ଗ ଘଟଣାରେ ଦିଲ୍ଲୀ ପୋଲିସର ତଦନ୍ତ ଜାରି ରଖିଛି । ମାମଲାରେ ସମ୍ପୃକ୍ତ ଥିବା ସମସ୍ତ ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କ ଠିକଣାରେ ପହଞ୍ଚି ପୋଲିସ ପ୍ରମାଣ ସଂଗ୍ରହ କରୁଛି । ଦିଲ୍ଲୀ ପୋଲିସ ରାଜସ୍ଥାନରେ ପହଞ୍ଚି ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କର ମୋବାଇଲକୁ ଜବତ କରିଛି । ହେଲେ ସମସ୍ତ ମୋବାଇକୁ ପୋଡି ଦିଆଯାଇଛି । ମୁଖ୍ୟ ଅଭିଯୁକ୍ତ ଲଳିତ ମୋହନ ଝା ପ୍ରମାଣ ନଷ୍ଟ କରିବା ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ଏଗୁଡ଼ିକୁ ପୋଡ଼ି ନଷ୍ଟ କରିଦେଇଛି । ଏଥିରେ ଲଳିତକୁ ଅଭିଯୁକ୍ତ ମହେଶ କୁମାବତ୍‌ ସହଯୋଗ କରିଥିଲା ।

ଶନିବାର ମହେଶକୁ ରାଜସ୍ଥାନର ନଗୌରରୁ ଗିରଫ କରିଥିଲା ପୋଲିସ । ସୂଚନା ମୁତାବକ, ଘଟଣା ଦିନ ଲଳିତ ଝା ୪ ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କୁ ସଂସଦ ପାଖରେ ଛାଡ଼ିଥିଲା । ଏହାପରେ ସଂସଦ ବାହାରେ ଘଟିଥିବା ଘଟଣାର ଦୃଶ୍ୟକୁ ମୋବାଇଲ୍‌ ଫୋନ୍‌ରେ ସୁଟ୍‌ କରି ଚମ୍ପଟ ମାରିଥିଲା । ତେବେ ପଳାୟନ ପୂର୍ବରୁ ସେ ସମସ୍ତ ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କର ମୋବାଇଲ୍‌ ଫୋନ୍‌ଗୁଡ଼ିକୁ ନେଇଯାଇଥିଲା । ଶନିବାର ଦିଲ୍ଲୀ ପୁଲିସ ଅଭିଯୁକ୍ତମାନଙ୍କର ସଂସଦ ଭିତର ଓ ବାହାରର ଫୁଟେଜ୍‌ ସଂଗ୍ରହ କରିଥିଲା । ଷଷ୍ଠ ଅଭିଯୁକ୍ତ ମହେଶକୁ ଜେରା ପରେ ତା’ଠାରୁ ସତ ଖୁଲାସା ହୋଇଛି ।

ଲୋକସଭା ସୁରକ୍ଷା ଭଙ୍ଗ ଷଡ଼ଯନ୍ତ୍ରରେ ମହେଶ ବି ସାମିଲ ଥିଲା । ଘଟଣା ଦିନ ସେ ସଂସଦର ଆଉ ଏକ ଫାଟକ ପାଖରେ ମହଜୁଦ ରହିଥାନ୍ତା । କିନ୍ତୁ କୌଣସି କାରଣରୁ ସେ ପଳାୟନ କରିଥିଲା । ସେ ଗତ ଦୁଇବର୍ଷ ହେଲା ଅଭିଯୁକ୍ତମାନଙ୍କ ସହ ଯୋଗାଯୋଗରେ ରହିଥିଲା । ଏମିତି କି ଡିଲିଟ୍‌ ହୋଇଥିବା ‘ଭଗତ୍‌ ସିଂହ ଫ୍ୟାନ୍‌ କ୍ଲବ୍‌’ରେ ବି ସେ ଜଣେ ସକ୍ରିୟ ସଦସ୍ୟ ଥିଲା । ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ ପ୍ରମାଣ ନଷ୍ଟ ଅଭିଯୋଗରେ ଅଭିଯୁକ୍ତମାନଙ୍କ ବିରୋଧରେ ନୂଆ ମାମଲା ରୁଜୁ ହୋଇଛି। ସେମାନଙ୍କ ମୂଳ ମାମଲାରେ ଆହୁରି କିଛି ଆଇପିସି ଧାରା ବି ସାମିଲ କରାଯାଇପାରେ । ପୋଲିସ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ମୁତାବକ, ବୈଷୟିକ ପ୍ରମାଣ ଲୁଚାଇବା ପାଇଁ ଝା ଏବଂ କୁମାୱତ ମିଶି ମୋବାଇଲ ଫୋନ୍‌କୁ ପୋଡ଼ିଦେଇଥିଲେ । ଘଟଣାରେ ଏ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଦିଲ୍ଲୀ ପୁଲିସ ମୋଟ ୬ ଜଣ ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କୁ ଗିରଫ କଲାଣି ।

ଦିଲ୍ଲୀ ପୋଲିସ ରବିବାର ଲକ୍ଷ୍ନୌ ସ୍ଥିତ ସାଗର ଶର୍ମାର ଘରେ ପହଞ୍ଚି କିଛି ଲୋକଙ୍କୁ ଗୋପନ ଭାବେ ଜେରା କରିଛି । ତତ୍‌ସହିତ ମୋବାଇଲ୍‌ ଫୋନ୍‌ରେ ଭିଡିଓ କଲ୍‌ ଜରିଆରେ ବିଭିନ୍ନ ସାମଗ୍ରୀ ତଥ୍ୟ ସାଗରକୁ ପଚାରି ନେଇଛି । ଏହାପରେ ଆଲମବାଗରେ ଏକ ଜୋତା ଦୋକାନରେ ଚଢ଼ଉ କରିଥିଲା । ଏହି ଦୋକାନରୁ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଜୋତା ନେଇଥିଲେ ସାଗର ଏବଂ ମନୋରଞ୍ଜନ ।

ଡିସେମ୍ବର ୧୩ରେ ଲୋକସଭାରେ ଶୂନ୍ୟକାଳ ଚାଲିଥିଲା ବେଳେ ସାଗର ଶର୍ମା ଏବଂ ମନୋରଞ୍ଜନ ଡି ଦର୍ଶକ ଗ୍ୟାଲେରିରୁ ଗୃହ ମଧ୍ୟକୁ ଅଚାନକ ଡେଇଁଥିଲେ । ଏହାପରେ ସେମାନେ ହଳଦିଆ ରଙ୍ଗର ଗ୍ୟାସ୍‌ କାନିଷ୍ଟରରୁ ଛାଡ଼ିଥିଲେ । ଠିକ୍‌ ଏହି ସମୟରେ ସଂସଦ ବାହାରେ ଅମୋଲ ସିନ୍ଦେ ଏବଂ ନୀଲମ ଯାଦବ କଲର୍‌ ସ୍ମୋକ୍‌ ଛାଡ଼ିବା ସହ ସରକାରଙ୍କ ବିରୋଧରେ ସ୍ଲୋଗାନ ଦେଇଥିଲେ । ଏହି ସମୟରେ ମୁଖ୍ୟ ଅଭିଯୁକ୍ତ ଝା ଘଟଣାର ଭିଡିଓ ଉତ୍ତୋଳନ କରିଥିଲା । ଏହାପରେ ସେଠାରୁ ଚୁପ୍‌ଚାପ୍‌ ଚାଲିଯାଇଥିଲା । ପରେ ଝା ଏବଂ ମହେଶ ପୁଲିସ ନିକଟରେ ଆତ୍ମସମର୍ପଣ କରିଥିଲେ ।

   Related Posts