ChampionMaganna_WebBanner_728X90
ChampionMaganna_WebBanner_728X90
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଚାନ୍ଦବାଲି: କଇଥଖୋଲା ବଜାରରେ ଭୟାବହ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ, ଜଳିଗଲା ୧୦ରୁ ଅଧିକ ଦୋକାନ
  • ||
  • ବ୍ରହ୍ମପୁରରେ ପୁଣି ରାଗିଂ ଅଭିଯୋଗ, ଘରୋଇ ସ୍କୁଲରେ ଜୁନିୟରଙ୍କୁ ପିଟିଲେ ସିନିୟର
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ଗୁମର ଖୋଲିଛି ଶ୍ରଦ୍ଧାଞ୍ଜଳୀ, ଇଡି ହାତରେ ଲାଗିଛି ବିସ୍ଫୋରକ ତଥ୍ୟ
  • ||
  • ଚାନ୍ଦବାଲି: କଇଥଖୋଲା ବଜାରରେ ଭୟାବହ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ, ଜଳିଗଲା ୧୦ରୁ ଅଧିକ ଦୋକାନ
  • ||

ପେଣ୍ଡୋରା ପେପର ଲିକ୍‌ରେ ଭାରତୀୟଙ୍କ ସଂପୃକ୍ତି

15/12/2021 at 11:50 AM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୧୫/୧୨: ପେଣ୍ଡୋରା ପେପର୍ସ ଲିକ୍ ଖୁଲାସାରେ ସ୍ପଷ୍ଟ ଯେ, ରହିଛି ଭାରତୀୟଙ୍କ ସଂପୃକ୍ତି । ଘଟଣାର ଯାଞ୍ଚ କରୁଥିବା ଏଜେନ୍ସି ଅନେଇ ସ୍ପଷ୍ଟ କରିଛି । ସଂପୃକ୍ତି ଥିବା ଭାରତୀୟଙ୍କ ଅନୁସନ୍ଧାନ ଜାରି ମଧ୍ୟ ରହିଛି । ଯେଉଁମାନେ କି ବିଦେଶରେ ଟଙ୍କା ଜମା ରଖିଛନ୍ତି । ମଙ୍ଗଳବାର ସଂସଦରେ ଏକଥା ସ୍ପଷ୍ଟ କରିଛନ୍ତି କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର । ଅର୍ଥ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ମଧ୍ୟ ଭାରତୀୟଙ୍କଠାରୁ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଉଦ୍ଧାର ହୋଇଥିବା ଅଜ୍ଞାତ ଆୟର ପରିମାଣ ବିଷୟରେ ସୂଚନା ଦାଖଲ କରିଛି ।

ଯାହା ପୂର୍ବରୁ ପାନାମା ଏବଂ ପାରାଡାଇଜ୍ ପେପର ପରି ଲୁକ୍କାୟିତ ଅଫଶୋର ଆକାଉଣ୍ଟ ସହିତ ସଂଯୁକ୍ତ ଥିଲା । ଗଣମାଧ୍ୟମରେ କିଛି ଭାରତୀୟ ନାମ ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି ଯାହା ପେଣ୍ଡୋରା ପେପର ଲିକ୍ ସହିତ ଜଡିତ ଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି । ଭାରତ ସରକାର ଏହା ଉପରେ ଦୃଷ୍ଟି ରଖିଛନ୍ତି ଏବଂ ସମନ୍ୱିତ ତଥା ତ୍ୱରିତ ଅନୁସନ୍ଧାନ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ପେଣ୍ଡୋରା ପେପରଗୁଡିକ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ବୋର୍ଡର ଚେୟାରମ୍ୟାନଙ୍କ ଅଧୀନରେ ଗଠିତ ମଲ୍ଟି ଏଜେନ୍ସି ଗ୍ରୁପ୍ (MAG) ଅଧୀନରେ ଆଣିଛି ।

ସେଣ୍ଟ୍ରାଲ୍ ବୋର୍ଡ ଅଫ୍ ଡାଇରେକ୍ଟ୍ ଟ୍ୟାକ୍ସ (ସିବିଡିଟି), ନିର୍ଦ୍ଦେଶାଳୟ ଅଫ୍ ଏନ୍ଫୋର୍ସମେଣ୍ଟ (ଇଡି), ରିଜର୍ଭ ବ୍ୟାଙ୍କ ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆ (ଆରବିଆଇ), ଫାଇନାନ୍ସିଆଲ୍ ଇଣ୍ଟେଲିଜେନ୍ସ ୟୁନିଟ୍ ଇଣ୍ଡିଆ (ଏଫୟୁୟୁ) ଏବଂ ସିବିଡିଟିର ବୈଦେଶିକ ଟିକସ ଏବଂ ଟିକସ ଅନୁସନ୍ଧାନ ବିଭାଗ ଏହାର ସଦସ୍ୟ ଏଜେନ୍ସି ବୋଲି ମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି । ଅକ୍ଟୋବର ୩ ରେ, ଇଣ୍ଟରନ୍ୟାସନାଲ କନ୍ସୋର୍ଟିୟମ୍ ଅଫ୍ ଇନଭେଷ୍ଟିଗେଟିଭ୍ ଜର୍ଣ୍ଣାଲିଷ୍ଟସ୍ (ଆଇସିଆଇଜି) ୧୧.୯ ମିଲିୟନ ଫାଇଲ୍ ଲିକ୍ କରିଥିଲା ।

ଯେଉଁଥିରେ ୨୦୦ରୁ ଅଧିକ ଦେଶ ଏବଂ ରାଜନେତା, ବ୍ୟବସାୟୀ ଏବଂ ସେଲିବ୍ରିଟିଙ୍କ ନାମ ରହିଥିଲା । କିଛି ଭାରତୀୟ ଆର୍ଥନୀତିଜ୍ଞ ଏଭଳି ଅଭିଯୋଗକୁ ଅସ୍ୱୀକାର କରିଛନ୍ତି ଏବଂ ସେମାନଙ୍କର ଅଫସୋର ଆକାଉଣ୍ଟଗୁଡିକ ଆଇନଗତ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି । ଗତ କିଛି ବର୍ଷ ଧରି, HSBC, ପାନାମା ଏବଂ ପାରାଡାଇଜ୍ ପେପର ପରି ଲିକରେ ଅନେକ ଭାରତୀୟଙ୍କ ନା ରହିଥିଲା । ଯାହା ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ସାମ୍ବାଦିକ ତଥା ହ୍ୱିସେଲ ବ୍ଲୋର୍ଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଜାରି କରାଯାଇଥିଲା ।

ଅର୍ଥ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ସଂସଦରେ ସ୍ପଷ୍ଟ କରିଛି ଯେ ୨୦୧୯-୨୦ ରେ ଏହିପରି ଅଜ୍ଞାତ ଆୟର ୧୦,୩୭୦.୪୭କୋଟି ଏବଂ ୨୦୨୦-୨୧ ମସିହାରେ ୪,୧୪୫.୪୨ କୋଟି ଟଙ୍କା ଜବତ କରାଯାଇଛି। ପଙ୍କଜ ଚୌଧୁରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ପାନାମା ଏବଂ ପାରାଡାଇଜ୍ ପେପର ଲିକ୍ ଭାରତ ସହ ଜଡିତ ସଂସ୍ଥାଗୁଡ଼ିକ ଉପରେ ୨୦,୩୫୩ କୋଟି ଡଲାରର ଅଜ୍ଞାତ କ୍ରେଡିଟ୍ ହୋଇଥିବା ଜଣାପଡିଛି ।

   Related Posts