Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ସ୍ୱାଧିନତା ଦିବସ ଉତ୍ସବରେ ସାମିଲ ହେଲା ଗୁଗଲ, ଡୁଡଲ ମାଧ୍ୟମରେ ଜଣାଇଲା ଶୁଭେଚ୍ଛା
  • ||
  • ଭୂମିକମ୍ପରେ ଥରିଲା ହିମାଚଳ ପ୍ରଦେଶ, ରିକ୍ଟର ସ୍କେଲରେ ତୀବ୍ରତା ୨.୫
  • ||
  • ଅବପାତର ରୂପ ନେଲା ଲଘୁଚାପ, ସୋମବାରଠୁ କମିବ ବର୍ଷା
  • ||
  • ସ୍ୱାଧିନତା ଦିବସ ଅବସରରେ ସମସ୍ତଙ୍କୁ ମୋର ଆନ୍ତରିକ ଶୁଭେଚ୍ଛା, ପ୍ରତିଟି ଭାରତୀୟ ପାଇଁ ଗୌରବର ମୁହୂର୍ତ୍ତ
  • ||
  • ‘ଦୁନିଆରେ ହଜାରେ ବାଘ, କିନ୍ତୁ ଦ୍ରାବିଡ…’ : ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆର କୋଚ୍‌ଙ୍କୁ ନେଇ ଟେଲରଙ୍କ ବଡ ବୟାନ
  • ||

ଚୀନ୍‌ଠୁ ଉଦ୍ଧାର ଆଣିଛି ଜ୍ଞାନ-କୌଶଳ, କରୋନା ଟିକା ପାଇଁ ଅଣ୍ଟା ଭିଡିଛି ପାକିସ୍ତାନ

18/08/2020 at 6:20 PM

ଲାହୋର, ୧୮|୦୮:  ପାକିସ୍ତାନ କରୋନା ଭାଇରସ ଭାକସିନର ତୃତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ଟ୍ରାଏଲ୍ ଆରମ୍ଭ କରିବାକୁ ଯାଉଛି । ପାକ୍‌ର ନ୍ୟାଶନାଲ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍ ଅପ୍ ହେଲଥ୍‌କୁ ଭାକସିନର ଚୁଡାନ୍ତ ଟ୍ରାଏଲ ପାଇଁ ଡିଆରଏପିର ମଞ୍ଜୁରି ମିଳିଛି ।

ପାକିସ୍ତାନ ଚୀନ୍ କମ୍ପାନୀ କେନସିନୋ ଓ ବେଜିଂ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍ ଅଫ୍ ବାୟୋଟେକ୍ନୋଲୋଜି ଦ୍ୱାରା ପ୍ରସ୍ତୁତ ଭାକସିନର ଟ୍ରାଏଲ କରିବ । ଏହା ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ହୋଉଛି ଯେତେବେଳେ ପାକିସ୍ତାନ କୌଣସି ଭାକସିନ୍‌ର ଫେଜ୍ ୩ ଟ୍ରାଏଲ୍ କରିବାକୁ ଯାଉଛି ।

ନ୍ୟାଶନାଲ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍ ଅଫ୍ ହେଲଥର ମୁଖପାତ୍ର କହିଛନ୍ତି ଯେ, କେନସିନୋକୁ ଅନେକ ଦେଶରେ ପରୀକ୍ଷଣ କରାଯାଉଛି । ପାକିସ୍ତାନ ମଧ୍ୟ ଏହାର ଅଂଶ ବିଶେଷ । ଚୀନ, ଋଷ, ଚିଲ୍ଲୀ ଓ ଆର୍ଜେଣ୍ଟିନାରେ ମଧ୍ୟ ଏହି ଭାକସିନର ଟ୍ରାଏଲ୍ ହେଉଛି ।

ତୃତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ପରୀକ୍ଷଣ ପାକିସ୍ତାନର ମେଡିକାଲ ୟୁନିଭର୍ସିଟି କରାଚୀ. ଇଣ୍ଡସ୍ ହସ୍ପିଟାଲ କରାଚୀ, ଶୌକତ ହସ୍ପିଟାଲରେ ହେବ । ପେଜ୍ ୩ ପରେ ଏହି ଭାକସିନର ପ୍ରସ୍ତୁତି ଆରମ୍ଭ ହେବ ।

ସବୁଠାରୁ ବଡ କଥା ହେଉଛି ଯେ, ପାକିସ୍ତାନ ନିଜେ କୌଣସି ଭାକସିନ୍ ବାହାର କରିନାହିଁ କିମ୍ବା ପରୀକ୍ଷଣ ମଧ୍ୟ କରିନାହିଁ । ଯେଉଁ ଭାକସିନର ଟ୍ରାଏଲ୍ କଥା କହୁଛି ତାହା ଚୀନର ଭାକସିନ୍ । ତେବେ ଚୀନ କରୋନା ତଥ୍ୟା ଲୁଚାଇଥିବା ଅଭିଯୋଗ ରହିଛି । ଚୀନର କୌଣସି ତଥ୍ୟକୁ ବିଶ୍ୱର ଶକ୍ତିଶାଳୀ ଦେଶମାନେ ଗ୍ରହଣ କରୁନାହାଁନ୍ତି । ଏପରିକି କରୋନା ମହାମାରୀ ପାଇଁ ଚୀନକୁ ମଧ୍ୟ ଦାୟୀ କରାଯାଉଛି ।

   Related Posts