ଭାରତ ଉପରେ ହମ୍‌ଲା ପାଇଁ ପସ୍ତୁତ ହେଉଛି କି ପାକିସ୍ତାନ ? ଫାଇଟର ଜେଟ୍‌ରେ ଲଗାଇଲା ପରମାଣୁ କ୍ରୁଜ୍‌ ମିସାଇଲ

Published By : Prameya-News7 Bureau | July 05, 2024 IST

HT

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ପରମାଣୁ କ୍ରୁଜ୍ ମିସାଇଲ ରାଡ୍‌କୁ ନୂଆ ଫାଇଟର୍ ଜେଟ୍ JF-17 Thunderରେ ନିୟୋଜିତ କରିଛି ପାକିସ୍ତାନ। ଯୁଦ୍ଧ ବିମାନରେ ଏହି କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ସ୍ଥାପନ କରିବା ପରେ ପାକିସ୍ତାନ ଏହି କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ରକୁ ହତ୍‌ଫ-8 ବୋଲି କହିଛି। ପାକିସ୍ତାନ ବର୍ତ୍ତମାନ ଦୂରଗାମୀ ପରମାଣୁ ଆକ୍ରମଣ କରିବାରେ ସକ୍ଷମ ହୋଇଛି। ଏହି ମିସାଇଲରୁ ଭାରତ ପାଇଁ ଏକ ବଡ଼ ବିପଦ ରହିଛି, କାରଣ ଭାରତର ଅନେକ ଅଞ୍ଚଳ ଏହାର ସୀମାକୁ ଆସିଛି।

ପାକିସ୍ତାନୀ ସେନା ବର୍ତ୍ତମାନ ପୁରୁଣା ମିରାଜ୍ ବିମାନ ବଦଳରେ ଚୀନ୍ ଠାରୁ ପ୍ରାପ୍ତ ଜେଏଫ୍-17 ଥଣ୍ଡର ଯୁଦ୍ଧ ବିମାନକୁ ଅତ୍ୟାଧୁନିକ ଅସ୍ତ୍ରଶସ୍ତ୍ରରେ ସଜାଉଛି। ପାକିସ୍ତାନ ଜେଏଫ -17 ଯୁଦ୍ଧ ବିମାନର ୱିଙ୍ଗ୍ କ୍ରୁଜ କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ରାଡ ସ୍ଥାପନ କରିଛି। 

ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ପାକିସ୍ତାନ ବର୍ତ୍ତମାନ ଯେକୌଣସି ସମୟରେ ଆଣବିକ ଆକ୍ରମଣ କରିପାରିବ। 'ରାଡ୍‌' ହେଉଛି ଏକ ସବସୋନିକ୍ ଏୟାର ଲଞ୍ଚ୍‌ଡ ଉତକ୍ଷେପଣ କ୍ରୁଜ୍ ମିଶାଇଲ। 2012ରେ ପାକିସ୍ତାନ ଏହି କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ରକୁ ନିଜ ସେନାରେ ସାମିଲ କରିଥିଲା। ରାଡ କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ରର ଲମ୍ବ 4.85 ମିଟର ଏବଂ ଏହାର ବ୍ୟାସ 0.5 ମିଟର। ରାଡ କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର 450 କିଲୋଗ୍ରାମ ପାରମ୍ପାରିକ କିମ୍ବା ଆଣବିକ ଅସ୍ତ୍ର ବହନ କରିବାକୁ ସକ୍ଷମ। ଏହି କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର 550 କିଲୋମିଟର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଲକ୍ଷ୍ୟଭେଦ କରିପାରିବ।

ମୋଟ ଉପରେ ପାକିସ୍ତାନ ବର୍ତ୍ତମାନ ଦୂରଗାମୀ ପରମାଣୁ ମିଶନରେ ସକ୍ଷମ। ଚୀନ୍ ଏବଂ ପାକିସ୍ତାନ ମିଳିତ ଭାବେ JF-17 ଯୁଦ୍ଧ ବିମାନ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଛନ୍ତି। JF-17 କୁ ଭାରତର LCA Tejas ବିମାନ ସହିତ ତୁଳନା କରାଯାଇଛି। ପାକିସ୍ତାନରେ ଏୟାର-ଟୁ-ଗ୍ରାଉଣ୍ଡ ଟାର୍ଗେଟ ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ କରିବାକୁ ହପ୍ଟ-୮ ମିଶାଇଲ ଅଛି, ଯାହା ମାଧ୍ୟମରେ ଆଣବିକ ଆକ୍ରମଣ କରାଯାଇପାରିବ। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ପାକିସ୍ତାନ ପାଖରେ ଶାହିନ୍-୧ and ଏବଂ ଶହିନ୍-୨ କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ମଧ୍ୟ ରହିଛି, ଯାହା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଘାତକ। ପାକିସ୍ତାନରେ ମିଡିୟମ ରେଞ୍ଜର ଗୌରୀ ମିଶାଇଲ ଏବଂ ଭୂତଳ ଉତକ୍ଷେପଣ କ୍ରୁଜ୍ ମିଶାଇଲ ଅଛି।

ପାକିସ୍ତାନର ଏହି ସମସ୍ତ ମିଶାଇଲ ଆଣବିକ ଅସ୍ତ୍ରଶସ୍ତ୍ର ବହନ କରିବାରେ ସକ୍ଷମ। ସେଗୁଡ଼ିକର ଭିନ୍ନ ଭିନ୍ନ ରେଞ୍ଜ ଅଛି। ଚୀନ୍ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଦେଶ ସହାୟତାରେ ପାକିସ୍ତାନ ଏହି କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ରଗୁଡିକୁ କ୍ରମାଗତ ଭାବରେ ନବୀକରଣ କରୁଛି। କିନ୍ତୁ ଏହି କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ରଗୁଡ଼ିକ ଭାରତ ପାଇଁ କେତେ ବିପଦ ସୃଷ୍ଟି କରୁଛି ତାହା କହିବା କଷ୍ଟକର। ପାକିସ୍ତାନର ରାଡ କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ରର ସର୍ବାଧିକ ବେଗ ଘଣ୍ଟା ପ୍ରତି 980 କିଲୋମିଟର ରହିଛି। ଏହି କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ଭୌଗୋଳିକ ଅବସ୍ଥାନ ଅନୁଯାୟୀ ଉଡ଼ିବାରେ ସକ୍ଷମ।

News7 Is Now On WhatsApp Join And Get Latest News Updates Delivered To You Via WhatsApp

Rath Yatra

Copyright © 2024 - Summa Real Media Private Limited. All Rights Reserved.