ପିଓକେରୁ ବଲୁଚିସ୍ତାନ ଯାଏଁ ମିଲିଟାରୀ ଅପରେସନ ଆରମ୍ଭ କରିବ ପାକିସ୍ତାନ

Published By : Prameya-News7 Bureau | June 24, 2024 IST

HT

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଦେଶରେ ବଢୁଥିବା ବିଦ୍ରୋହ ଏବଂ ଆତଙ୍କବାଦକୁ ଦୂର କରିବା ପାଇଁ ପାକିସ୍ତାନ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଶାହାବାଜ ସରିଫ ସାମରିକ ଅପରେସନ କରିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛନ୍ତି। ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଶାହାବାଜ ସରିଫଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ କାର୍ଯ୍ୟ ଯୋଜନା କମିଟି 'ଅପରେସନ୍ ଆଜମ-ଇ-ଇସ୍ତେହକାମ'କୁ ଅନୁମୋଦନ କରିଛି। ଏହି ଅପରେସନର ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ହେଉଛି ପାକିସ୍ତାନରେ ବଢୁଥିବା ଆତଙ୍କବାଦକୁ ସମାପ୍ତ କରିବା। ତେବେ ଚୀନ୍‌ର ଧମକ ପରେ ପାକିସ୍ତାନ ସରକାର ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛନ୍ତି।

ଏହି ଅଭିଯାନ ପାକିସ୍ତାନର ସମସ୍ତ ରାଜ୍ୟରେ ଗିଲ୍ଗିଟ୍-ବାଲ୍ଟିସ୍ତାନ ଏବଂ ପାକିସ୍ତାନ ଦଖଲ କରିଥିବା କାଶ୍ମୀର(POK)ରେ ଚାଲିବ। ତେବେ ପାକିସ୍ତାନର ପୂର୍ବତନ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଦଳ ପାକିସ୍ତାନ ତେହେରିକ-ଇ-ଇନସାଫ ସମେତ ଅନ୍ୟ ବିରୋଧୀ ଦଳ ଏହାକୁ ଦୃଢ ବିରୋଧ କରିଛନ୍ତି। ଏହି କାର୍ଯ୍ୟ ପାଇଁ ସଂସଦରୁ କୌଣସି ପରାମର୍ଶ ନିଆଯାଇ ନାହିଁ ବୋଲି ସମସ୍ତ ଦଳ କହିଛନ୍ତି।

ପାକିସ୍ତାନର ଗଣମାଧ୍ୟମ ସଂସ୍ଥା ଟ୍ରିବ୍ୟୁନାଲର ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ଦେଶରେ ବଢୁଥିବା ଆତଙ୍କବାଦ ଏବଂ ଆତଙ୍କବାଦକୁ ଶେଷ କରିବା ପାଇଁ ଅପରେସନ୍ ଆଜମ-ଇ-ଇସ୍ତେହକାମର ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ। ସାମରିକ ବାହିନୀର ଏହି ଅପରେସନ୍ ସମସ୍ତ ଆଇନ ଏଜେନ୍ସି ସହିତ ଚାଲିବ। ଏଥିରେ ଆତଙ୍କବାଦ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ମାମଲାରେ ବାଧା ସୃଷ୍ଟି କରୁଥିବା ଆଇନଗତ ତ୍ରୁଟି ହଟାଇବା ପାଇଁ ଆଇନ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯିବ। ଆତଙ୍କବାଦ ବିରୋଧରେ ଏହା ହେଉଛି ପାକିସ୍ତାନର ନିଜସ୍ୱ ଯୁଦ୍ଧ। ଏଥିରେ ପାକିସ୍ତାନରୁ କାହାରିକୁ ରାଜ୍ୟର ପ୍ରାଧିକରଣକୁ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ କରିବାକୁ ଅନୁମତି ଦିଆଯିବ ନାହିଁ।

ଆତଙ୍କବାଦୀମାନେ ପାକିସ୍ତାନରେ ଚୀନ୍‌ର ଉଚ୍ଚାଭିଳାଷୀ ପ୍ରକଳ୍ପ CPACକୁ କ୍ରମାଗତ ଭାବରେ କ୍ଷତି କରୁଛନ୍ତି। ଚଳିତ ବର୍ଷ ମାର୍ଚ୍ଚ ମାସରେ ୨ଟି ଆତଙ୍କବାଦୀ ଆକ୍ରମଣ ହୋଇଥିଲା। ଏହି ଆକ୍ରମଣ ବଲୁଚ ଲିବରେସନ୍ ଆର୍ମି ଦ୍ୱାରା କରାଯାଇଥିଲା। ଏହି ସଂଗଠନ ଗ୍ୱାଡର ବନ୍ଦର ପ୍ରାଧିକରଣ କମ୍ପ୍ଲେକ୍ସରେ ଅନୁପ୍ରବେଶ କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିଥିଲେ। ଖାଇବର ପାଖ୍ଟନଖୁଆର ଶାଙ୍ଗଲା ଜିଲ୍ଲାର ଚୀନ ଇଞ୍ଜିନିୟରଙ୍କ କନଭୋକୁ ବୋମାମାଡ଼ କରି ୫ ଚୀନ ଇଞ୍ଜିନିୟରଙ୍କୁ ହତ୍ୟା କରିଥିଲେ।

News7 Is Now On WhatsApp Join And Get Latest News Updates Delivered To You Via WhatsApp

Rath Yatra

Copyright © 2024 - Summa Real Media Private Limited. All Rights Reserved.