suno sunao
Hari omm 2
hari om films
suno sunao new
HARI-OMM_728X90_B
Showcase2022
hari om films
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଭୂକମ୍ପରେ ଥରିଲା ଇରାନ : ୭ ମୃତ, ୪୪୦ରୁ ଅଧିକ ଆହତ
  • ||

ଆର୍ଥିକ ସଂକଟ ଭିତରେ ପରମାଣୁ ମିଶାଇଲ ପରୀକ୍ଷଣ କରିବ ପାକିସ୍ତାନ, ଆରବ ସାଗରରେ ଘୋଷଣା କଲା ନୋ ଫ୍ଲାଇଙ୍ଗ ଜୋନ

1/01/2023 at 6:43 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଘୋର ଆର୍ଥିକ ସଂକଟର ସାମନା କରୁଥିବା ପାକିସ୍ତାନ ଦୀର୍ଘ ଦୂରଗାମୀ ଘାତକ ପରମାଣୁ ମିଶାଇଲର ପରୀକ୍ଷଣ ଜାନୁଆରୀ ୫-୬ ମଧ୍ୟରେ କରିପାରେ । ଏଥିପାଇଁ ପାଇଁ ଆଲର୍ଟ ଜାରି କରାଯାଇଛି । ଏଥିରେ ଏହି ମିଶାଇଲକୁ ଆରବ ସାଗରରେ ପରୀକ୍ଷଣ ନେଇ ସୂଚନା ଦିଆଯାଇଛି । ଜାନୁଆରୀ ୫-୬ ମଧ୍ୟରେ ଆବର ସଗାରରେ ହେବାକୁ ଥିବା ଏହି ଅଞ୍ଚଳକୁ ନୋ ଫ୍ଲାଇଙ୍ଗ ଜୋନ ଘୋଷଣା କରାଯାଇଛି । ପାକିସ୍ତାନ ସରକାର ମିଶାଇଲ ପରୀକ୍ଷଣର ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତି ଏପରି ଏକ ସମୟରେ ନେଇଛି, ଯେତେବେଳେ ଭାରତ କିଛି ଦିନ ପୂର୍ବେ ବ୍ରହ୍ମୋସ ମିଶାଇଲର ଅଧିକ ଉନ୍ନତ ଭର୍ସନର ସଫଳ ପରୀକ୍ଷଣ କରିଥିଲା ।

ରିପୋର୍ଟ ଅନୁସାରେ, ପାକିସ୍ତାନର ଏହି ମିଶାଇଲର ଲକ୍ଷ୍ୟଭେଦ କ୍ଷମତା ୧୬୫୦ କିଲୋମିଟର ରହିବା ଅନୁମାନ କରାଯାଉଛି । ସରକାରୀ ଭାବେ ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁଦ୍ଧା ମିଶାଇଲ ନାଁ ସ୍ପଷ୍ଟ ହୋଇ ନାହିଁ । ପ୍ରତିରକ୍ଷା ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ଅନୁମାନ ଏହା ପାକିସ୍ତାନର ଶାହୀନ କିମ୍ୱା ଅବାବିଲ ମିଶାଇଲ ହୋଇପାରେ । ଏହି ଦୁଇ ମିଶାଇଲ ପରମାଣୁ ବୋମା ନେବାରେ ସକ୍ଷମ । ଦାବି କରାଯାଉଛି ଯେ ଅବାବିଲ ମିଶାଇଲର ସର୍ବାଧିକ ଲକ୍ଷ୍ୟଭେଦ କ୍ଷମତା ୨୨୦୦ କିଲୋମିଟର ଯାଏ ରହିପାରେ ।

ଉଲ୍ଲେଖଯୋଗ୍ୟ ଯେ ଗତ ଗୁରୁବାର ଭାରତୀୟ ବାୟୁସେନା ଆକାଶରୁ ପ୍ରେକ୍ଷିପତ ବ୍ରହ୍ମୋସ ମିଶାଇଲର ଉନ୍ନତ ଭର୍ସନର ସଫଳ ପରୀକ୍ଷଣ କରିଥିଲା । ଏହାକୁ ଏସୟୁ-୩୦ ଏମକେଆଇ ବିମାନରୁ ଏକ ଜାହାଜକୁ ଟାର୍ଗେଟ କରାଯାଇଥିଲା । ଏହା ପୂର୍ବରୁ ଭାରତ ଆଣବିକ ଶକ୍ତି ସମ୍ପନ୍ନ ଅଗ୍ନି ୫ ବାଲେଷ୍ଟିକ୍ ମିଶାଇଲର ସଫଳ ପରୀକ୍ଷଣ କରିଥିଲା ।   

   Related Posts