scan steel
web-baneer-728x90
WhatsApp Image 2023-12-06 at 12.52.17
728x90-banner-17.2.24jpg
Untitled-1 copy (1)
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online, Odisha News, khabar odisha,news in oriya

ଆର୍ଥିକ ସଂକଟ ଭିତରେ ପରମାଣୁ ମିଶାଇଲ ପରୀକ୍ଷଣ କରିବ ପାକିସ୍ତାନ, ଆରବ ସାଗରରେ ଘୋଷଣା କଲା ନୋ ଫ୍ଲାଇଙ୍ଗ ଜୋନ

1/01/2023 at 6:43 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଘୋର ଆର୍ଥିକ ସଂକଟର ସାମନା କରୁଥିବା ପାକିସ୍ତାନ ଦୀର୍ଘ ଦୂରଗାମୀ ଘାତକ ପରମାଣୁ ମିଶାଇଲର ପରୀକ୍ଷଣ ଜାନୁଆରୀ ୫-୬ ମଧ୍ୟରେ କରିପାରେ । ଏଥିପାଇଁ ପାଇଁ ଆଲର୍ଟ ଜାରି କରାଯାଇଛି । ଏଥିରେ ଏହି ମିଶାଇଲକୁ ଆରବ ସାଗରରେ ପରୀକ୍ଷଣ ନେଇ ସୂଚନା ଦିଆଯାଇଛି । ଜାନୁଆରୀ ୫-୬ ମଧ୍ୟରେ ଆବର ସଗାରରେ ହେବାକୁ ଥିବା ଏହି ଅଞ୍ଚଳକୁ ନୋ ଫ୍ଲାଇଙ୍ଗ ଜୋନ ଘୋଷଣା କରାଯାଇଛି । ପାକିସ୍ତାନ ସରକାର ମିଶାଇଲ ପରୀକ୍ଷଣର ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତି ଏପରି ଏକ ସମୟରେ ନେଇଛି, ଯେତେବେଳେ ଭାରତ କିଛି ଦିନ ପୂର୍ବେ ବ୍ରହ୍ମୋସ ମିଶାଇଲର ଅଧିକ ଉନ୍ନତ ଭର୍ସନର ସଫଳ ପରୀକ୍ଷଣ କରିଥିଲା ।

ରିପୋର୍ଟ ଅନୁସାରେ, ପାକିସ୍ତାନର ଏହି ମିଶାଇଲର ଲକ୍ଷ୍ୟଭେଦ କ୍ଷମତା ୧୬୫୦ କିଲୋମିଟର ରହିବା ଅନୁମାନ କରାଯାଉଛି । ସରକାରୀ ଭାବେ ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁଦ୍ଧା ମିଶାଇଲ ନାଁ ସ୍ପଷ୍ଟ ହୋଇ ନାହିଁ । ପ୍ରତିରକ୍ଷା ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ଅନୁମାନ ଏହା ପାକିସ୍ତାନର ଶାହୀନ କିମ୍ୱା ଅବାବିଲ ମିଶାଇଲ ହୋଇପାରେ । ଏହି ଦୁଇ ମିଶାଇଲ ପରମାଣୁ ବୋମା ନେବାରେ ସକ୍ଷମ । ଦାବି କରାଯାଉଛି ଯେ ଅବାବିଲ ମିଶାଇଲର ସର୍ବାଧିକ ଲକ୍ଷ୍ୟଭେଦ କ୍ଷମତା ୨୨୦୦ କିଲୋମିଟର ଯାଏ ରହିପାରେ ।

ଉଲ୍ଲେଖଯୋଗ୍ୟ ଯେ ଗତ ଗୁରୁବାର ଭାରତୀୟ ବାୟୁସେନା ଆକାଶରୁ ପ୍ରେକ୍ଷିପତ ବ୍ରହ୍ମୋସ ମିଶାଇଲର ଉନ୍ନତ ଭର୍ସନର ସଫଳ ପରୀକ୍ଷଣ କରିଥିଲା । ଏହାକୁ ଏସୟୁ-୩୦ ଏମକେଆଇ ବିମାନରୁ ଏକ ଜାହାଜକୁ ଟାର୍ଗେଟ କରାଯାଇଥିଲା । ଏହା ପୂର୍ବରୁ ଭାରତ ଆଣବିକ ଶକ୍ତି ସମ୍ପନ୍ନ ଅଗ୍ନି ୫ ବାଲେଷ୍ଟିକ୍ ମିଶାଇଲର ସଫଳ ପରୀକ୍ଷଣ କରିଥିଲା ।   

   Related Posts