ନିର୍ବାଚନ ଫଳାଫଳ ପୂର୍ବରୁ ପାକିସ୍ତାନରେ ଚର୍ଚ୍ଚା, କଣ କହିଲେ ପୂର୍ବତନ PAK କୂଟନୀତିଜ୍ଞ ?

Published By : Prameya-News7 Bureau | June 04, 2024 IST

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୦୪/୦୬: କିଏ ଜିତିବ କିଏ ହାରିବ ଆଉ କିଛି ଘଣ୍ଟାର ଅପେକ୍ଷା । ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନ ୨୦୨୪ର ଫଳାଫଳ ଜୁନ୍ ୪ରେ ସ୍ଫଷ୍ଟ ହେବ । ଏହାପୂର୍ବରୁ ବିଭିନ୍ନ ନିର୍ବାଚନୀ ସର୍ଭେରେ ପୂର୍ବାନୁମାନ କରାଯାଇଛି ଯେ ବିଜେପି ପୁଣିଥରେ ବହୁ ସଂଖ୍ୟାରେ କ୍ଷମତାକୁ ଆସିବ । ଏହାସହ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ତୃତୀୟ ଥର ପାଇଁ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ହେବେ । 

ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନ ଏବଂ ଏକଜିଟ୍ ପୋଲର ଫଳାଫଳକୁ ନେଇ ପାକିସ୍ତାନରେ ମଧ୍ୟ ଅନେକ ଆଲୋଚନା । ପାକିସ୍ତାନର ପୂର୍ବତନ ବୈଦେଶିକ ସଚିବ ଇଜାଜ ଅହମ୍ମଦ ଚୌଧୁରୀ ଏକ ସାକ୍ଷାତକାରରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଯଦି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ ଏଥର ବହୁ ସଂଖ୍ୟାରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ହୁଅନ୍ତି ଏବଂ ଏନଡିଏ ମିଳିତ ମଞ୍ଚ ସଂସଦର ଦୁଇ ତୃତୀୟାଂଶ ଆସନ ପାଇବ, ତା’ହେଲେ ବିଜେପିକୁ ସଂଶୋଧନ କରିବାର କ୍ଷମତା ମିଳିବ । 

ତାଙ୍କ କହିବା କଥା ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ବିଜେପି ଏହି ଶକ୍ତି ପାଇବା ମାତ୍ରେ ଏହା ଭାରତକୁ ହିନ୍ଦୁ ରାଷ୍ଟ୍ର କରିବା ଆରମ୍ଭ କରିବ । ଲୋକସଭାରେ ସଂଖ୍ୟାଗରିଷ୍ଠତା ହାସଲ କରିବାକୁ ଯେକୌଣସି ଦଳକୁ ୫୪୩ ରୁ ୨୭୨ଟି ସିଟ୍ ପାଇବାକୁ ପଡିବ । ଏକଜିଟ୍ ପୋଲ୍ ଅନୁଯାୟୀ, ବିଜେପି ନେତୃତ୍ୱାଧୀନ ଏନଡିଏ ମିଳିତ ମଞ୍ଚ ୩୬୧-୪୦୧ ସିଟ୍ ପାଇବ ବୋଲି ଆକଳନ କରାଯାଇଛି।

ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଏକଜିଟ୍ ପୋଲରେ ମଧ୍ୟ ବିଜେପି ୩୫୦ରୁ ଅଧିକ ସିଟ୍ ପାଇଥିବା ଜଣାପଡିଛି । ନିର୍ବାଚନ ଫଳାଫଳର ପୂର୍ବାନୁମାନ ସମ୍ପର୍କରେ ପାକିସ୍ତାନର ପୂର୍ବତନ ବୈଦେଶିକ ସଚିବ ଇଜାଜ ଚୌଧୁରୀ ସାକ୍ଷାତକାରରେ କାଶ୍ମୀରରୁ ଧାରା ୩୭୦କୁ ହଟାଇବା ବିଷୟରେ ଉଲ୍ଲେଖ କରି କହିଛନ୍ତି ଯେ ବିଜେପି ନିର୍ବାଚନ ପ୍ରଚାରରେ ଯାହା କହିଛି, ତାହା କ୍ଷମତାକୁ ଆସିବା ପରେ ତାହା ପୂରଣ କରିବ । ଏଜାଜ ଚୌଧରୀ କହିଛନ୍ତି, 'ଆମେ ବର୍ତ୍ତମାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଯାହା ଦେଖିଛୁ । 

ନିର୍ବାଚନ ପ୍ରଚାରରେ ମୋଦୀ ଯାହା କହିଛନ୍ତି, ସେ ଏହାକୁ ପ୍ରାଥମିକତା ଦେଇଛନ୍ତି ଏବଂ ଏହାକୁ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରିଛନ୍ତି । ସେ ୨୦୧୯ ନିର୍ବାଚନରେ ଧାରା ୩୭୦ ବିଷୟରେ ଉଲ୍ଲେଖ କରିଥିଲେ ଏବଂ କ୍ଷମତାକୁ ଆସିବା ପରେ ତୁରନ୍ତ ଏହାକୁ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରିଥିଲେ । ମୁଁ ଭାବୁଛି ଏଥର ତାଙ୍କର ସବୁଠାରୁ ବଡ ପ୍ରାଥମିକତା ହେଉଛି ଭାରତକୁ ହିନ୍ଦୁ ରାଷ୍ଟ୍ର କରିବା । ଏଥିପାଇଁ ସେ ବହୁତ କାମ ଆରମ୍ଭ କରିସାରିଛନ୍ତି ।

News7 Is Now On WhatsApp Join And Get Latest News Updates Delivered To You Via WhatsApp

Copyright © 2024 - Summa Real Media Private Limited. All Rights Reserved.