Hari omm 2
hari om films
AKK 2023
AKK2023
HARI-OMM_728X90_B
Showcase2022
hari om films
WEB_F-8
WEB_F-9
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପରାଧୀନ ସମୟର ଆଇନକୁ ଶେଷ କଲା ପାକିସ୍ତାନ, ଆତ୍ମହତ୍ୟା ଉଦ୍ୟମରେ ଥିଲା ଦଣ୍ଡର ପ୍ରାବଧାନ

23/12/2022 at 10:54 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ପାକିସ୍ତାନ ଶୁକ୍ରବାର ପରାଧୀନ ସମୟର ଏକ ଆଇନକୁ ଶେଷ କରିଛି । ପାକିସ୍ତାନ ସଂସଦ ଅପରାଧିକ ଆଇନରେ ସଂଶୋଧନ କରି ଆତ୍ମହତ୍ୟା ଉଦ୍ୟମ କରିବା ଉପରେ ଦିଆଯାଉଥିବା ଦଣ୍ଡ ଏବଂ ଜରିମାନା ଆଇନକୁ ଶେଷ କରିଛି ।

ପାକିସ୍ତାନ ସଂସଦ ଆତ୍ମହତ୍ୟା ଉଦ୍ୟମ କରୁଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ଦଣ୍ଡିତ କରୁଥିବା ପାକିସ୍ତାନ ଦଣ୍ଡ ସଂହିତା, ୧୮୬୦ର ଧାରା ୩୨୫କୁ ଶେଷ କରିଛି । ଏହି ନିୟମ ଅନୁସାରେ ଆତ୍ମହତ୍ୟା କିମ୍ୱା ଆତ୍ମହତ୍ୟା ଉଦ୍ୟମ ପାଇଁ ଏକ ବର୍ଷର ଜେଲ ଦଣ୍ଡ ଏବଂ ଜରିମାନା କିମ୍ୱା ଉଭୟର ବ୍ୟବସ୍ଥା ରହିଥିଲା ।

ପାକିସ୍ତାନ ରାଷ୍ଟ୍ରପତିଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ପକ୍ଷରୁ ଜାରି ଏକ ବୟାନ ଅନୁସାରେ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଡ଼ା. ଆରିଫ ଅଲଭି ଅପରାଧିକ ଆଇନ ସଂଶୋଧନ ବିଧେୟକ ୨୦୨୨ ଉପରେ ହସ୍ତାକ୍ଷର କରିଛନ୍ତି । ଏହାସହ ଆତ୍ମହତ୍ୟା ଉଦ୍ୟମରେ ଦଣ୍ଡ ବ୍ୟବସ୍ଥା ଶେଷ ହୋଇଛି । ସଂଶୋଧନ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ଅନୁସାରେ ଆତ୍ମହତ୍ୟା କିମ୍ୱା ଉଦ୍ୟମକୁ ଏକ ରୋଗ ପରି ଦେଖାଯିବା ଦରକାର । ବିଶ୍ୱ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନର ଏକ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁସାରେ, ୨୦୧୯ରେ ପାକିସ୍ତାନରେ ଆତ୍ମହତ୍ୟାର ଆନୁମାନିକ ହାର ପ୍ରତି ଏକ ଲକ୍ଷରେ ୮.୯ ଥିଲା । ୨୦୧୯ରେ ଦେଶରେ ପ୍ରାୟ ୧୯,୩୩୧ ଜଣ ଆତ୍ମହତ୍ୟା କରିଥିଲେ । ତେବେ ପାକିସ୍ତାନରେ ଆତ୍ମହତ୍ୟା କରିଥିବା ଲୋକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ବହୁ ଅଧିକ, ପୋଲିସ ତଦନ୍ତରୁ ବଞ୍ଚିବା ପାଇଁ ମାମଲା ରୁଜୁ କରୁନଥିବା ଦାବି କରାଯାଉଛି ।

   Related Posts