scan steel
web-baneer-728x90
WhatsApp Image 2023-12-06 at 12.52.17
728x90-banner-17.2.24jpg
Untitled-1 copy (1)
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online, Odisha News, khabar odisha,news in oriya

ସାବଧାନ! ଏହି ପେନକିଲର୍‌ ମେଡିସନ୍‌ ଖାଉଛନ୍ତି କି? ଦେଖାଦେବ ମାରାତ୍ମକ ସାଇଡ୍‌ ଇଫେକ୍ଟ, ଚେତାବନୀ ଦେଲେ ସରକାର

7/12/2023 at 10:44 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ପ୍ରାୟତଃ ଲୋକମାନେ ଯନ୍ତ୍ରଣାରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇବା ପାଇଁ ନିଜେ ନିଜେ କିଛି ପେନକିଲର୍‌ ସେବନ କରନ୍ତି। ଏପରିକି ପରବର୍ତ୍ତୀ ସମୟରେ ଯନ୍ତ୍ରଣାରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇବା ପାଇଁ ମେଫଟାଲ ପରି ଏକ ଅଣ-ଷ୍ଟେରଏଡାଲ ଆଣ୍ଟି-ଇନ୍‌ଫ୍ଲାମେଟୋରୀ ଔଷଧ ସେବନ କଲେ ଭାବରେ ଡାକ୍ତରଙ୍କ ସହିତ ସୁନିଶ୍ଚିତ ପରାମର୍ଶ କରନ୍ତୁ। ପେନକିଲର୍‌ ବାବଦରେ ଚେତାବନୀ ଦେଇଛନ୍ତି ଭାରତୀୟ ଫାର୍ମାକୋପିୟା ଆୟୋଗ। କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହାର ଉପାଦାନ ମେଫେନାମିକ୍ ଏସିଡ୍ DRESS ସିଣ୍ଡ୍ରୋମ ପରି ଭୟଙ୍କର ଆଲର୍ଜି ସୃଷ୍ଟି କରିଥାଏ, ଯାହା ଆପଣଙ୍କ ଶରୀରର ଆଭ୍ୟନ୍ତରୀଣ ଅଙ୍ଗକୁ କ୍ଷତି ପହଞ୍ଚାଇପାରେ।

ଏନେଇ ଚେତାବନୀ ଦେଇ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଔଷଧର ବ୍ୟବହାର ସହିତ ଜଡିତ ଉପରୋକ୍ତ ଔଷଧର ପାର୍ଶ୍ୱ ପ୍ରତିକ୍ରିୟାର ସମ୍ଭାବନାକୁ ତୀକ୍ଷ୍ଣ ନଜର ରଖିବାକୁ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସେବା ବିଶେଷଜ୍ଞ, ରୋଗୀ ଏବଂ ଗ୍ରାହକଙ୍କୁ ପରାମର୍ଶ ଦିଆଯାଇଛି। କିନ୍ତୁ ଡାକ୍ତରମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ଔଷଧ ପୂର୍ବରୁ ଜଣାଶୁଣା, ସୀମିତ ମାତ୍ରାରେ ରୋଗୀଙ୍କୁ ସେବନ କରିବାକୁ ଦିଆଯାଏ। ଅନେକ ଡାକ୍ତର କହିଛନ୍ତି ଯେ ଔଷଧର ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ରୋଗୀଙ୍କ ଉପରେ ନିର୍ଭର କରେ। ପ୍ରକୃତ ସମସ୍ୟା ହେଉଛି ଔଷଧର ମାତ୍ରାଧିକ ବ୍ୟବହାର।

ଏହି ଔଷଧରେ ଥିବା ଉତ୍ପାଦନ ମେଫେନାମିକ୍ ଏସିଡ୍ ବିଭିନ୍ନ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ଭାରତରେ ବହୁଳ ଭାବରେ ବ୍ୟବହୃତ ହୁଏ। ଯେପରିକି ଋତୁସ୍ରାବ ଯନ୍ତ୍ରଣା, ମୁଣ୍ଡବିନ୍ଧା, ମାଂସପେଶୀ ଏବଂ ଗଣ୍ଠି ଯନ୍ତ୍ରଣାରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇବା ସହିତ ପିଲାମାନଙ୍କଠାରେ ଅଧିକ ଜ୍ୱର ପାଇଁ ଏହା ବ୍ୟବହାର କରାଯାଏ। Meftal, Mefkind, Mefanorm ଏବଂ Ibuclin P ଭାବରେ ବିକ୍ରି ହେଉଥିବା ଇବୁପ୍ରୋଫେନ୍ ଏବଂ ଆସ୍ପିରିନ୍ ଭଳି ଔଷଧ ସହିତ ସମାନତା ଅଛି।

DRESS ସିଣ୍ଡ୍ରୋମ(eosinophilia and systemic symptoms) ଏକ ଆଲର୍ଜି ପ୍ରତିକ୍ରିୟା, ଯାହା ପ୍ରାୟ ୧୦ ପ୍ରତିଶତ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ପ୍ରଭାବିତ କରିଥାଏ। ଏହା ସମ୍ଭବତଃ ସାଂଘାତିକ ଏବଂ କେତେକ ଔଷଧ ଦ୍ୱାରା ହୋଇଥାଏ। ଏହା ଜ୍ୱର, ଚର୍ମ ଦାଗ, ଲିମ୍ଫେଡେନୋପାଥି, ରକ୍ତ ଅସ୍ୱାଭାବିକତା ଏବଂ ଆଭ୍ୟନ୍ତରୀଣ ଅଙ୍ଗର ଜଡିତତା ଦ୍ୱାରା ବର୍ଣ୍ଣିତ ଏବଂ ଔଷଧ ସେବନ କରିବାର ଦୁଇରୁ ଆଠ ସପ୍ତାହ ପରେ ଦେଖାଯାଏ। ଏହି ଗମ୍ଭୀର ପ୍ରତିକ୍ରିୟାକୁ ରୋକିବା ପାଇଁ ଔଷଧର ବ୍ୟବହାରରେ ସଚେତନତା ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ।

   Related Posts