Showcase2022
Showcase2022
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଆଠଗଡ: ହଟିଲା କଟକଣା, ନୂଆ ବର୍ଷରୁ ବାବା ଧବଳେଶ୍ୱରଙ୍କୁ ଦର୍ଶନ କରିବେ ଭକ୍ତ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ସନ୍ଧ୍ୟା ସୁଦ୍ଧା ବାତ୍ୟାର ରୂପନେବ ଗଭୀର ଅବପାତ, ବର୍ଷାରେ ଭିଜିବ ଦକ୍ଷିଣ ଓଡିଶା
  • ||
  • ୧୭ ଜଣିଆ ରଣଜୀ ଟିମ୍ ଘୋଷଣା : ଶୁଭ୍ରାଂଶୁ ସେନାପତି ଅଧିନାୟକ, ୪ ନୂଆ ମୁହଁ
  • ||
  • ପୋଲିସକୁ ସଫଳତା, ନକଲି ସୁନା ଦେଇ ଋଣ କରି ୫୨ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଠକେଇ ଘଟଣାର ପର୍ଦାଫାସ
  • ||
  • ଖଲ୍ଲିକୋଟ ଉଚ୍ଚ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ରାଗିଂ ଘଟଣା, ୭ ଛାତ୍ରଙ୍କୁ ବହିଷ୍କାର କଲେ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ
  • ||

ଗୁରୁବାର ପଶ୍ଚିମ ଓଡ଼ିଶାର ଗଣପର୍ବ, ନୂଆଁଖାଇ ପାଇଁ ବିଭିନ୍ନ ମନ୍ଦିରକୁ ଗଲା ପାହୁର

31/08/2022 at 11:38 AM

ବଲାଙ୍ଗୀର ୩୧/୦୮: ରାତି ପାହିଲେ ନୂଆଁଖାଇ । ଉତ୍ସବ ମୁଖର ବଲାଙ୍ଗୀର ସହର । ନୂଆଁଖାଇ ଲଗ୍ନ ଧାର୍ଯ୍ୟ ପରେ ନୂଆଁଖାଇ ଆଗଦିନ ଇଷ୍ଟ ଦେବାଦେବୀଙ୍କ ପାଖକୁ ଯାଇଥାଏ ନୂଆଁଖାଇ ସାମଗ୍ରୀ ଯାହାକୁ କୁହାଯାଇଥାଏ ପାହୁର । ନୂଆଁଖାଇରେ ପାହୁରର ରହିଛି ବିଶେଷ ମହତ୍ୱ । ତେବେ ଆଜି ସହରରେ ଥିବା ମାଁ ପାଟଣେଶ୍ବରୀ ଓ ମାଁ ସମଲେଶ୍ବରୀ ଙ୍କ ସହ ସହରର ସମସ୍ତ ମନ୍ଦୀର ରକୁ ଯିବ ପାହୁର ।

ନୂଆଁଖାଇ ପୁର୍ବଦିନ ମାନେ ଆଜି ବିଭିନ୍ନ ଦେବା ଦେବୀଙ୍କ ମନ୍ଦୀରକୁ ଯାଇଥାଏ ପାହୁର । ନୂଆଁଖାଇରେ ପାହୁରର ରହିଛି ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଭିମିକା। ନୂଆଁଖାଇ ପାଇଁ ଲଗ୍ନ ଧାର୍ଯ୍ୟହେବା ପରେ ପୁର୍ବରୁ ରାଜାରାଜୁଡା ଶାସନ ସମୟରେ ରାଜପରିବାରର ନୂଆଁଖାଇ ପାଇଁ ସମସ୍ତ ସାମଗ୍ରୀ ଏଭଳି ଭାବରେ ବେଶ ଆଡମ୍ବରେ ଦେଉଥିଲେ ମନ୍ଦୀର ଗୂଡିକରେ ।

ଏବେ ଏହା ସହରର ବିଭିନ୍ନ ଅନୁଷ୍ଟାନ ପକ୍ଷରୁ କରାଯାଉଛି । ନୂଆଁ ଧାନ, ପନିପରିବା, ଚାଉଳ ଡାଲି, ମୁଗ , ବୀରି, ସହ ନୂଆଁ ବସ୍ତ୍ର, ଅଳଙ୍କାର, ନୂତନ ବାନା, ନୂତନ ଛତ୍ର ଯାଇଥାଏ ମାଁ ଇଷ୍ଟଦେବୀ ପାଟଣେଶ୍ୱରୀ ଓ ସମଲେଶ୍ୱରୀଙ୍କ ପାଖକୁ ତା ସହ ବିଭିନ୍ନ ମନ୍ଦୀର ଗୁଡିକୁ । କାହିଁ କେଉଁ କାଳରୁ ଚାଲିଆସୁଛି ଏ ପାହୁର ପଦ୍ଧତି । ରୁଗୁଡିପଡା କୋଶଲି ସାଂସ୍କୃତିକ ସଂଘ ପକ୍ଷରୁ ୧୯୯୧ ମସିହାରୁ ବେଶ ଧୁମ ଧାମରେ ଆୟୋଜିତ ହୋଇଆସୁଛି ଏହି ପାହୁର ଯାତ୍ରା ।

ବଲାଙ୍ଗୀର ସହରରେ ପ୍ରତି ବର୍ଷ ପାହୁର ଏକ ବିରାଟ ସୋଭାଯାତ୍ରାରେ ବାହାରୀ ପ୍ରଥମେ ରୁଗୁଡି ପଡା ରାମ ମନ୍ଦୀର, ପରେ ଇଷ୍ଟଦେବୀ ମାଁ ପାଟଣେଶ୍ୱରୀ, ସମସଲେଶ୍ବରୀ, ମାଁ ଦୂର୍ଗାଙ୍କ ଶିବ ମନ୍ଦୀର ଓ ତା ସହ ବିଭିନ୍ନ ମନ୍ଦୀରକୁ ଯାଇଥାଏ ସହର ପରିକ୍ରମା କରି। ପାହୁର କୁ ବାଟରେ ଘରେ ଘରେ ଲୋକକୁ ପୁଜାର୍ଚ୍ଚନା ମଧ୍ୟ କରିଥାନ୍ତି ।

   Related Posts