oroinfra
maganna
anutap
FileReOpen
TASTEtheBEST
EVOS_WebBanner_728X90
oroinfra
ChampionMaganna_WebBanner_728X90
Anutap_WebBanner_728X90
FileReOpen_WebBanner_728X90
TASTEtheBEST_WebBanner_728X90
EVOS_WebBanner_728X90
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ପିଏଫଆଇ ଉପରେ ଲାଗିଲା ୫ ବର୍ଷ ପାଇଁ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ, ଆତଙ୍କବାଦୀ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ ନେଇ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ
  • ||
  • ଯାଜପୁର: ମାଆ ବିରଜାଙ୍କ ପୀଠରେ ଚାଲିଛି ନବଦିନାତ୍ମକ ପୂଜା, ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ରଥଟଣା
  • ||
  • ଜଗତସିଂହପୁର: ନବରାତ୍ରର ତୃତୀୟ ଦିନ, ମନ୍ତ୍ରଧ୍ୱନୀ ଓ ଚଣ୍ଡୀପାଠରେ କମ୍ପୁଛି ଝଙ୍କଡ଼ ପୀଠ
  • ||
  • କଟକ : କଟକ ସହରରେ ପଶିଲେ ୩ ହାତୀ, ଆକ୍ରମଣରେ ୨ ମୃତ
  • ||

ରଜ ପାଇଁ ଉତ୍ସବମୁଖର ଗାଁରୁ ସହର, ଗାଁ ଭଳି ସହରରେ ବି ପାଳିତ ହେବ ରଜ, ପ୍ରସ୍ତୁତି ଶେଷ

13/06/2019 at 10:29 PM

ଭୁବନେଶ୍ବର ୧୩।୬: ରାତି ପାହିଲେ ରଜ । ଓଡ଼ିଶାର ଗଣପର୍ବ ପାଇଁ ଗାଁ ଠୁ ସହର ଉତ୍ସବ ମୁଖର । ପୋଡ଼ ପିଠା କରିବାକୁ ଘରେ ଘରେ ଚାଲିଛି ପ୍ରସ୍ତୁତି । ସେପଟେ କୋଉଠି ଦୋଳି ଲାଗିସାରିଲାଣି ତ ଆଉ କୋଉଠି ବାନ୍ଧିବାକୁ ଚାଲିଛି ଆୟୋଜନ । ରାତି ପାହିଲେ ନୂଆ ପୋଷାକ ପିନ୍ଧି ଦୋଳିରେ ଝୁଲିବେ ସମସ୍ତେ । କଳରେ ରଜ ପାନ ଖଣ୍ଡେ ନଜାକିଲେ କି ମଜା?  ସହର ଅପେକ୍ଷା ଗାଁରେ ରଜ ମଜା ଟିକେ ନିଆରା । ସେଥିପାଇଁ ସମସ୍ତେ ଗାଁ ମୁହାଁ ହୋଇସାରିଛନ୍ତି ।

ଗୁରବାର  ଥିଲା ସଜବାଜ । ପୋଡ଼ ପିଠା ପାଇଁ ଢିଙ୍କିରେ ଚାଉଳ କୁଟା ସରିଛି । ଗଛରେ ବି ଦୋଳି ଲାଗିସାରିଲାଣି ।ପୁଣି କୋଉଠି ବାଉଁଶ କାଟି ଦୋଳି ଲଗାଇବା ପାଇଁ ବ୍ୟବସ୍ଥା ହେଉଛି । ରଜ ହେଉଛି ମଉଜ ମଜଲିସର ପର୍ବ । ମହିଳାମାନେ କଟା, ବଟା କରିବେନି । ଖାଲି ପାଦରେ ଚାଲିବେନି । ପୁରୁଷ ବି ମାଟି ଖୋଳିବନି । ଚାଷ କାମ ଉପରେ ଏହି ୩ ଦିନ ବାରଣ  ଲାଗେ । ତେଣୁ ସମସ୍ତେ ଭଲ ମନ୍ଦ ଖାଇ ମଉଜ ମଜଲିସରେ ମାତନ୍ତି । ଗାଁ ଦାଣ୍ଡରେ ଜମେ ବୋହୂଚୋରୀ, ପୁଚି, ତାସ୍, କବାଡ଼ି ଆଦି ଖେଳ ।  

ସେପଟେ ରାଜଧାନୀବାସୀଙ୍କୁ ଗାଁ ପରିବେଶରେ ରଜର ମଜା ଦେବା ପାଇଁ ପାନ୍ଥନିବାସରେ ହୋଇଛି ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ବ୍ୟବସ୍ଥା । ଦୋଳି ଲାଗି ସାରିଲାଣି । ସେଲଫି ଜୋନ୍ ମଧ୍ୟ ରହିଛି । ମାଗଣାରେ ମେହେନ୍ଦି ଲଗାଇବାର ବ୍ୟବସ୍ଥା କରିଛି ପାନ୍ଥନିବାସ । ଏହାଛଡା ପୋଡପିଠା,  ଆରିଶା, କାକରା, ମଣ୍ଡା ଆଦି ପିଠା ମଧ୍ୟ ରହିଛି । ତେବେ ମହୁଲ ଓ ମାଣ୍ଡିଆରେ ତିଆରି ପିଠା ଚଳିତ ବର୍ଷର ମୁଖ୍ୟ ଆକର୍ଷଣ । ସେପଟେ ପାତ୍ରପଡାରେ ମଧ୍ୟ ରଜ ପାଇଁ ହୋଇଛି ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ବ୍ୟବସ୍ଥା । ଏଠାରେ ପ୍ରତିବର୍ଷ ୧୦୦ରୁ ଅଧିକ ଦୋଳି ଲାଗେ । ତେବେ ଚଳିତ ବର୍ଷ ଫୋନିରେ ଗଛ ଭାଙ୍ଗି ଯାଇଥିବାରୁ ବହ୍ଲା ପୋତି ଦୋଳି ଲଗାଯାଇଛି ।

କଟକ ସହର ମଧ୍ୟ ହେଲାଣି ସଜବାଜ । ପୋଡ ପିଠା, ମିଠା ସାଙ୍ଗକୁ ବଜାରରେ ଜମିଛି ପାନର ଆସର । ପାନ ଖଣ୍ଡେ ନଖାଇଲେ ରଜ ପୂରା ଫିକା ଲାଗେ । ସେଥିପାଇଁ ବାଦାମବାଡି, ଦୋଳମୁଣ୍ଡା, ଚୌଧୁରୀବଜାର, ବକ୍ସିବଜାର, ବିଡାନାସୀ ଆଦି ଛକରେ ରଜ ପାଇଁ ଖୋଲିଛି ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ପାନ ଷ୍ଟଲ । ପାଖାପାଖି ୫୬ ପ୍ରକାରର ମସଲା ବ୍ୟବହାର କରାଯାଉଛି । ଏହାଛଡା ଡିମାଣ୍ଡରେ ଅଛି ଫାୟାର ପାନ । ଯାହାର ଦର ୧୦ ରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇ ୧୪୦ ଟଙ୍କା ଯାଏ ରହିଛି । ସେହିପରି ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ଭାବେ ପୋଡପିଠା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଇଛି । ଏହାର ଦାମ କିଲୋ ପିଛା ଅଢେଇ ଶହ ଟଙ୍କା ରହିଛି । ବରଷକେ ଥରେ ଆସିଛି ରଜ । ବନ୍ଧୁ ବାନ୍ଧବ, ସାଙ୍ଗସାଥୀ ମେଳରେ ପାଟିସୁଆଦିଆ ଖାଦ୍ୟ ଖାଇ, ଖଟି ମାରି ଜଞ୍ଜାଳିଆ ଜୀବନରୁ ଟିକିଏ ମୁକ୍ତି ପାଇବାକୁ ସମସ୍ତେ ଯେମିତି ଅପେକ୍ଷା କରିଥାଆନ୍ତି ରଜକୁ ।

   Related Posts