scan steel
web-baneer-728x90
WhatsApp Image 2023-12-06 at 12.52.17
728x90-banner-17.2.24jpg
Untitled-1 copy (1)
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online, Odisha News, khabar odisha,news in oriya

ଦଙ୍ଗା ପରେ ଆକ୍ସନ ମୁଡରେ ବ୍ରାଜିଲ ପ୍ରଶାସନ, ୧୫୦୦ରୁ ଅଧିକ ହିଂସାକାରୀ ଅଟକ

10/01/2023 at 3:09 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ପୂର୍ବତନ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ବୋଲସୋନାରୋଙ୍କ ସମର୍ଥକଙ୍କ ହଙ୍ଗାମା ପରେ ଆକ୍ସନ ମୁଡରେ ବ୍ରାଜିଲ ପ୍ରଶାସନ । ପ୍ରାୟ ୧୫୦୦ରୁ ଅଧିକ ହିଂସାକାରୀଙ୍କୁ ଅଟକ ରଖିଛି ସେନା । ରବିବାର ଦିନ ଦଙ୍ଗାରେ ସାମିଲ ଥିବା ୩୦୦ ଲୋକଙ୍କୁ ପୋଲିସ ହେପାଜତକକୁ ନେଇଥିଲା । ସେହିପରି ସୋମବାର ଦିନ ୧୨୦୦ରୁ ଅଧିକ ଲୋକଙ୍କୁ ଅଟକ ରଖି ପଚରାଉଚରା କରାଯାଉଛି । ଦଙ୍ଗାକାରୀଙ୍କୁ ନେଇ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଭବନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଆସିଥିବା ୪୦ଟି ବସ୍ ଜବତ କରାଯାଇଛି ।

ନିର୍ବାଚନ ହାରିବା ପରେ ବ୍ରାଜିଲ ପୂର୍ବତନ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଜାଏର ବୋଲୋସୋନାରୋଙ୍କ ସମର୍ଥକମାନେ ସଂସଦ, ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଭବନ ଓ ସୁପ୍ରିମ କୋର୍ଟରେ ପଶି ଭଙ୍ଗାରୁଜା କରିଥିଲେ । ପାଖାପାଖି ୩ ହଜାର ସମର୍ଥକ ସରକାରୀ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ପ୍ରବେଶ କରି ଆତଙ୍କ ରଚିଥିଲେ। ବୋଲୋସୋନାରୋଙ୍କ ସମର୍ଥକଙ୍କ ଏଭଳି କାଣ୍ଡକୁ ଆତଙ୍କବାଦୀ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ ସହିତ ତୁଳନା କରିଛନ୍ତି ନବ ନିର୍ବାଚିତ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଲୁଇଜ୍ ଇନ୍‌କାଓ ଲୁଲା ଡା ସିଲ୍‌ଭା । ଦେଶରେ ଦଙ୍ଗା ଭଳି ପରିସ୍ଥିତି ସୃଷ୍ଟି କରି ଗଣତନ୍ତ୍ରକୁ ଧ୍ବଂସ କରାଯାଉଛି । ଏହା ନିନ୍ଦା କରିବା ସହିତ ଦୋଷୀଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଦୃଢ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ନିଆଯିବ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି । 

ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ନିର୍ବାଚନରେ ଖୁବ୍ କମ୍ ଭୋଟରେ ପରାଜିତ ହେବା ପରେ ଏହାକୁ ସହଜରେ ଗ୍ରହଣ କରିପାରୁନହାଁନ୍ତି ପୂର୍ବତନ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ବୋଲୋସୋନାରୋ ଓ ତାଙ୍କ ସମର୍ଥକମାନେ। ଫଳରେ ସଂଦସ, ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଭବନ ଓ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ କରିଥିଲେ । ତେବେ ହିଂସାକାରୀଙ୍କ ଉପରେ ବ୍ରାଜିଲ୍ ସୁରକ୍ଷାବଳ ଆକ୍ସନ ନେଇଛି । ସେନା ମୁଖ୍ୟାଳୟ ସାମ୍ନାରେ ଥିବା ଦଙ୍ଗାକାରୀ କ୍ୟାମ୍ପକୁ ନଷ୍ଟ କରିଛି ସେନା । ପ୍ରାୟ ୧୫ଶହରୁ ଅଧିକ ଦଙ୍ଗାକାରୀଙ୍କୁ ଅଟକ ରଖିଛି ସେନା । ଅନ୍ୟପଟେ ନୂଆ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଲୁଇଜ୍ ଇନ୍‌କାଓ ଲୁଲା ଡା ସିଲ୍‌ଭା ଦାୟିତ୍ବ ଗ୍ରହଣ କରିବା ପରେ ସଂସଦର ଉଭୟ ଗୃହର ଅଧ୍ୟକ୍ଷଙ୍କ ସହିତ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ବିଚାରପତିଙ୍କୁ ସାକ୍ଷାତ କରିଛନ୍ତି ।

ଆସନ୍ତା ମାସରେ ଆମେରିକା ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଜୋ ବାଇଡେନଙ୍କ ସହିତ ଭେଟ କରିବେ ବ୍ରାଜିଲ୍ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଲୁଇଜ୍ ଇନ୍‌କାଓ ଲୁଲା ଡା ସିଲ୍‌ଭା । ଓ୍ବାସିଂଟନରୁ ମିଳିଥିବା ନିମନ୍ତ୍ରଣରୁ ଗ୍ରହଣ କରିଛନ୍ତି ।   

   Related Posts